צה"ל: תקפנו מטרות איכות באזור רפיח; דיווחים פלשתיניים: כ-55 הרוגים ועשרות פצועים

צה"ל תקף תשתיות טרור של חיזבאללה בדרום לבנון • חיזבאללה תקף אתר צבאי בהר דב באמצעות רקטות, שתי נפילות נוספות בגליל • הניו יורק טיימס: גורמים ביטחוניים טוענים כי תכנון הכניסה הקרקעית לרפיח ייקח זמן • שני קצינים ולוחם נפצעו באורח קשה בקרבות בדרום הרצועה

נתניהו: "דרושה שליטה ביטחונית על כל השטח מערבית לירדן, כולל רצועת עזה" רועי אברהם /לע"מ, סאונד: יחזקאל קנדיל /לע"מ

היום ה-128 למלחמה: לוחמי גבעתי מחזקים את האחיזה במרחב חאן יונס וחיסלו בימים האחרונים כ-100 מחבלים בהיתקלויות, ירי טנקים ומארבי צלפים. חיזבאללה תקף בגליל המערבי ובמרחב הר דב, צה"ל הגיב בתקיפות אוויריות בדרום לבנון. פרסום ראשון: ישראל מקיימת מגעים אינטנסיביים מול מצרים במטרה להרגיע את המחלוקת בסוגיית פעילות עתידית ברפיח.

פרויקט "כוונת על חמאס", צילום: ללא קרדיט

פרויקט מיוחד: מאחורי הפלישה בשבעה באוקטובר עמדה שרשרת מפקדים ומנהיגים שנושאים באחריות לאירועי הטבח ההמוני. מי חוסל ומי נשאר בחיים? כוונת על חמאס

עדכונים שוטפים

03:40: הסנאטור האמריקני טד קרוז, חבר בוועדת החוץ של הסנאט, פרסם הצהרה לאחר שנודע כי חמאס חפר והקים תשתית טרור באמצעות מתקנים המתוחזקים על ידי סוכנות אונר"א.

"סוכנות הסעד של האו"ם - אונר"א - סיפקה ביודעין תמיכה חומרית למחבלים של חמאס שביצעו זוועות שאין לתאר נגד למעלה מאלף ישראלים ועשרות אמריקאים. תמיכה זו כללה משכורות ומתקנים.

"זרים שמימנו ביודעין את אונר"א צריכים להיות כפופים לסנקציות וכן יש לחקור אמריקנים שגייסו ביודעין כספים עבורם. אמשיך לקדם את הצעדים הללו עד שהאנשים שאיפשרו את הטרור הזה יישאו באחריות".

03:12: מקורות פלשתיניים: אחד היעדים בתקיפה - ביתו של מפקד משטרת חמאס ברפיח אבו סאלם ד'היר.(שחר קליימן)

02:49: צה"ל הודיע, כי ביצע גל תקיפות של מטרות איכות במרחב שבורה שבדרום רצועת עזה (רפיח). התקיפה הסתיימה. על פי דיווחים פלשתיניים ישנם כ-20 הרוגים ועשרות פצועים. (שחר קליימן)

02:48: התקיפות ברפיח נמשכות. עד כה דווח על הפצצות 11 בתים, שני מסגדים ומטרה נוספת ליד הגבול עם מצרים. (שחר קליימן)

02:33: דיווחים על ארטילריה כבדה של צה"ל על רפיח. 

פצצות תאורה וקולות ירי בשמי רפיח

02:19: דיווחים ברצועה: חיל האוויר תוקף במתווה "חגורת אש" בחאן יונס וברפיח. לפי מקורות פלשתיניים, ברפיח הותקפו מסגד וכמה בתים במקביל. בהמשך לכך דווח על כמה הרוגים. כמו כן פורסמו תיעודים של פצצות תאורה במרחב. (שחר קליימן)

רפיח. זירת התקיפה במסגד, צילום: ללא

21:38: דובר צה"ל מוסר כי לוחמי גדוד תבור נטרלו מחבל שניסה לבצע פיגוע דקירה בסמוך לכפר חוסאן שבחטיבת עציון. מחבל ניסה לדקור לוחם צה״ל שפעל להגנת צירים בסמוך לכפר חוסאן שבחטיבת עציון, הכוח חתר למגע ופתח באש לעבר המחבל, שנוטרל. אין נפגעים לכוחותינו. (לילך שובל)

21:33: דיווח ב"וושינגטון פוסט": ארה"ב רואה הזדמנות אמיתית להתקדמות בעסקה לשחרור חטופים. עוד דיווחו מפי גורם בכיר בממשל ביידן כי המתווכחים עובדים על מסגרת לעסקה וכי ישנה "התקדמות אמיתית" בסוגייה בשבועות האחרונים.

21:19: חטיבת גבעתי, שייטת 13 וכוחות מיוחדים נוספים פעלו בהכוונה מודיעינית בבית החולים אמל שבמערב חאן יונס. במסגרת הפעילות תפסו הכוחות כ-20 מחבלים שהתחבאו בבית החולים. העצורים הובאו להמשך חקירת כוחות הביטחון בישראל. לאחר הפעילות, צה״ל, באמצעות מנהלת התיאום והקישור לעזה של מתפ״ש, איפשר הכנסה של עשרות בלוני חמצן שנתרמו מארגונים בינלאומיים למטופלי בית החולים.

בלוני חמצן שהוכנסו לבית החולים "אל אמל" על ידי כוחות צה״ל // דובר צה"ל

21:09: לפי דיווח ראשוני, חשוד ניסה לדקור שוטרים באזור שער האריות בעיר העתיקה בירושלים, ונוטרל על ידי כוחות המשטרה. כוחות משטרה גדולים הוזעקו למקום. לידיעה המלאה

זירת הפיגוע בעיר העתיקה בירושלים, הערב // לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים

20:30: מלך ירדן עבדאללה השני השתתף באספקת סיוע מהאוויר לרצועת עזה, כך דווח בערוץ הירדני "הממלכה", שנמצא בבעלות המדינה. בסרטון שהופץ נראה המלך במטוס צבאי, שמצניח ציוד רפואי לבית החולים שדה הירדני ברצועה. בדיווח לא צוין מתי החלוקה התרחשה.

19:20: משרד החוץ המצרי: מצרים דוחה לחלוטין את ההצהרות של בכירים רמי דרג בממשלת ישראל בעניין הכוונה של הכוחות הישראליים לערוך פעולה צבאית בעיר רפיח שבדרום רצועת עזה. מצרים מזהירה מההשלכות של צעדים אלה, ובמיוחד בשל הסכנות להחמרת המשבר ההומניטארי ברצועת עזה". (שחר קליימן)

19:00: דובר צה"ל מפרסם היום תיעוד של לוחמי צוות הקרב של חטיבת צנחנים נלחמים בעצימות במערב חאן יונס ופושטים על תשתיות טרור. באחת הפשיטות, כוח לוחם נכנס למבנה בו איתר מטען תיקני מחובר ומכוון לעבר הכניסה הראשית. הלוחמים ניטרלו את המטען ואיתרו מתחת לגרם המדרגות של אותו המבנה נשקים מסוג קלאצ'ניקוב ומחסניות. לידיעה המלאה

פשיטות על תשתיות טרור וחיסול עשרות מחבלים: תיעוד ממצלמות הגוף של לוחמי הצנחנים // דובר צה"ל

18:52: הניו יורק טיימס מצטט גורמים ישראלים: "צה"ל עדיין עובד על תוכניותיו להיכנס לרפיח, תכנון המתקפה על רפיח ייקח ככל הנראה זמן מה‌‌, התוכניות טרם הוצגו בפני נתניהו". 

18:32: בצרפת מגנים פעילות קרקעית אפשרית של צה"ל ברפיח: "מתקפה ישראלית רחבת היקף ברפיח תיצור מצב הומניטרי קטסטרופלי בעל ממד חדש ובלתי מוצדק", נכתב בהודעת משרד החוץ הצרפתי. 

18:30: חמאס והרשות הפלשתינית ידונו ב"יום שאחרי": יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן ופמלייתו ייפגשו לראשונה בהמשך השבוע עם הנהגת חמאס בדוחא, קטאר - זאת בכדי לדון בסידורים הפוליטיים לניהול רצועת עזה ושיקומה. לידיעה המלאה

אבו מאזן בקטאר, צילום: סוכנות הידיעות הקטארית

18:28: עוד מראיון נתניהו לרשת פוקס ניוז: "אנחנו לא נלחמים באוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה, אנחנו נלחמים בטרוריסטים. הרסנו את רוב תשתיות החמאס בשאר רחובות עזה, אז עכשיו יש מקומות בצפון בשביל האזרחים. אנחנו הולכים לכוון אותם בעזרת עלונים ושיחות טלפון לעבור לאזור בטוח בצפון הרצועה".

18:24: לראשונה מזה שלושה שבועות: נתניהו וביידן משוחחים כעת. (שירית אביטן כהן)

18:10: בצל האפשרות לפעילות קרקעית ברפיח ושיחתו של ביידן ונתניהו: הקבינט הביטחוני יתכנס הערב. 

18:06: דובר צה"ל קצין בגדוד ההנדסה 603, נפצע אתמול באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. בנוסף, קצין ולוחם מסיירת צנחנים נפצעו שלשום באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחותיהם עודכנו. (לילך שובל)

18:05: טיל נ"ט נורה למרחב קיבוץ מנרה. (עידן אבני)

17:35: ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בצה"ל בבסיס יחידת יהל"ם: "אנחנו רוצים בעצם להביא לפירוז של הרצועה. הדבר הזה מחייב את השליטה הביטחונית ואת האחריות הביטחונית העליונה שלנו - על כל השטח מערבית לירדן, כולל רצועת עזה. אין תחליף לזה בעתיד הנראה לעין. כלומר, תמיד תהיה שליטה ביטחונית שלנו, ואם זה מחייב שהות בפנים, אז יהיה שהות בפנים, ואם זה מחייב כניסה לכל מקום, כפי שצה"ל מסוגל להגיע בכל מקום, בכל עת, זה נאמר כאן וזה גם יישמר בהמשך". (שירית אביטן כהן)

נתניהו בנאומו ללוחמי יהל"ם, צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ

17:20: ביקורת בעיראק על התקיפות האמריקניות נגד המיליציות בשטחה: אחת השותפות המרכזיות של ארה"ב באזור, רואה את המתקפה כאיום על עצמאותה של עיראק וזלזול במציאות המורכבת של המדינה. לאחר התקיפה אמריקנית בשבוע שעבר במרכז בגדד, דובר ראש ממשלת עיראק התפרץ ואמר כי כוחות ארה"ב "מסכנת את שלום האזרחים, מפרה את הריבונות העיראקית ומתעלמת מביטחון המדינה ומחיי אזרחינו".

16:36: נתניהו טען בראיון לפוקס ניוז כי הכרעת חמאס ושחרור החטופים "אינם סותרים זה את זה". לדבריו, הדרך היחידה להחזיר את כל 132 החטופים הביתה היא באמצעות "מאמץ צבאי מתמשך" בעזה. בנוגע למספר החטופים שעודם בחיים אמר נתניהו ש"יש מספיק מ-132 בני ערובה שנותרו בחיים כדי להבטיח את סוג המאמצים שאנחנו עושים". לידיעה המלאה

16:22: לראשונה מזה כחודש: ביידן ונתניהו צפויים לשוחח הערב. בראיון לפוקס ניוז הסביר נתניהו את היעדר התקשורת עם הנשיא האמריקני: "לא שוחחתי עם ביידן מאז שאמר שתגובת ישראל ברצועת עזה הייתה מוגזמת". נתניהו מוסיף כי הוא אינו יודע למה התכוון ביידן באמירות הללו: ״אמריקה היתה מגיבה בדיוק כמונו״. לידיעה המלאה

ביידן ונתניהו (ארכיון), צילום: רויטרס

15:51: בתגובה לשיגורים לעבר הגליל: צה"ל תקף תשתיות טרור, עמדה צבאית, עמדת שיגור ומבנה צבאי של חיזבאללה במרחב הכפרים רמיה, יארון ושיחין שבדרום לבנון. (מישל מכול)

15:35: חיזבאללה הודיע כי תקף אתר צבאי באזור הר דב באמצעות רקטות (שחר קליימן)

סיור צבאי על גדר הגבול באזור הר דב (ארכיון), צילום: אייל מרגולין - ג׳יני

15:21: בדקות האחרונות זוהו נפילות בשטח פתוח בין מנרה ליפתח. (עידן אבני)

15:11: צבא ארה"ב הודיע כי תקף אתמול שתי ספינות בלתי מאוישות ושלושה טילי שיוט נגד ספינות של המורדים החות'ים מצפון לחודידה שבתימן. 

14:41: פרסום ראשון: ישראל מקיימת מגיעים אינטנסיביים מול מצרים במטרה ליישוב המתיחות בין המדינות ולהרגיע את המחלוקת בסוגיית הפעילות העתידית של צה"ל ברפיח. לידיעה המלאה

14:15: וול סטריט ג'ורנל: מצרים הזהירה את חמאס כי אם לא תהיה עסקת חטופים בתוך כשבועיים - ישראל תמשיך לתימרון קרקעי ברפיח.

12:00: בשבועות האחרונים צוות הקרב של חטיבת גבעתי העמיק את הפגיעה בגדוד מערב חאן יונס וחיזק את האחיזה המבצעית במרחב. הכוחות תוקפים מהאוויר ומהיבשה במרחבים צפופים ומלאי אויב וחיסלו כ- 100 מחבלים בהיתקלויות, ירי פגזי טנקים, מארבי צלפים ותקיפות אוויריות.

מעמיקים את הלחימה בחאן יונס: מחבלים חוסלו על ידי כלי טיס בהכוונת הלוחמים // דובר צה"ל

במהלך לחימתם, מכלול האש החטיבתי זיהה שלושה מחבלים שיצאו מבית פעיל והעמיסו מטען חשוד על אופנוע. הכוחות הכווינו כלי טיס אשר חיסל אותם. לאחר מכן, אירעו פיצוצי משנה המעידים על אמצעי לחימה שהיו עם החשודים. בנוסף, חוליית מחבלים ביצעה ירי טיל נ"ט לעבר כלי הנדסי של כוח גבעתי. בהכוונה מודיעינית הלוחמים איתרו את ארבעת המחבלים שביצעו את ירי הנ״ט וחיסלו אותם באמצעות ירי צלפים. (לילך שובל)

11:57: מקור בחמאס לערוץ אל-אקצא: "מתקפה של הצבא על רפיח משמעה פיצוץ שיחות המשא ומתן על עסקה".

11:14: שר הביטחון גלנט בתצוגת האמש״ט שתוצג הבוקר לשרי הממשלה בבסיס ג׳וליס: ״חדרנו לליבה הרגישה ביותר של החמאס - המודיעין שלהם משמש כעת כנגדם. העמקת הפעולה מקרבת אותנו לעסקה ריאלית להשבת חטופים נוספים״

״חדרנו אל לב המקומות הרגישים ביותר של חמאס ומשתמשים במודיעין שלהם כנגדם", המשיך. "משתמשים באמצעי הלחימה שלהם ומפוצצים אותם בשטח, כל הדברים האלה עם תולדה של העמקה וחדירה אל לב היכולות של חמאס. ככל שאנחנו מעמיקים את הפעולה הזאתי, אנחנו גם מקרבים עסקה ריאלית על מנת להחזיר את החטופים, כל הכבוד לצה״ל״.

שר הביטחון: "העמקת הפעולה מקרבת אותנו לעסקה ריאלית להשבת חטופים נוספים״. קרדיט: תקשורת שר הביטחון

09:39: לאחר 12 שעות הושלם אמש מבצע של צה״ל ושב״כ בבית אומר שבחטיבת עציון בו נעצרו שמונה מבוקשים ואותרה מעבדה להכנת מטענים; הלילה עצרו כוחות הביטחון שישה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון.

09:33: שב"כ והמשטרה בהודעה משותפת: שני תושבי הצפון נעצרו בחשד כי קידמו פעילות טרור בישראל בהכוונת פעילי חמאס בחו״ל. שלח מיקום של מפעל ביטחוני באיזור מגוריו, במטרה שארגון החמאס יבצע ירי רקטי לעברו. לקריאת הידיעה המלאה

תושבי הצפון הנאשמים בשיתוף פעולה עם חמאס, צילום: דוברות המשטרה

09:20: כוחות הביטחון פינו 18 מוחים במעבר כרם שלום שסירבו להתפנות, לאחר הידברות ממושכת  המוחים כרגע מעוכבים לתחנת המשטרה. הפינוי התקיים ללא כל שימוש בכוח למעט נשיאת המוחים בצורה מסודרת.

09:19: לוחמי צה״ל ממשיכים לפעול בשטח הרצועה: לוחמי זרוע הים תקפו מספר מטרות טרור כחלק מהסיוע לכוחות המתמרנים;  במרכז הרצועה לוחמי צוות קרב של חטיבת נח״ל זיהו וחיסלו מחבל שתצפת עליהם, ירה נ"ט והתקרב לעברם; מכלול האש החטיבתי של נח"ל הכווין כלי טיס שתקפו מטרות טרור רבות, בהן מחסן אמל״ח; במערב חאן יונס, לוחמי צוות הקרב של חטיבת צנחנים ולוחמי יחידת אגוז חיסלו מחבלים, ופשטו על יעדי טרור בהם איתרו אמצעי לחימה. (לילך שובל)

לוחמי צה"ל ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל

08:37: כוחות הביטחון מפנים בשעה זו את המוחים במעבר כרם שלום. 

כוחות הביטחון מפנים את המוחים במעבר כרם שלום. צילום: ג׳ורדן הגג ותהל עטר

08:22: שר החוץ הבריטי בריטי דיוויד קמרון: "מודאג מאד מהאפשרות של מבצע ברפיח והשלכותיו ההומניטריות".

07:57: רה"מ בנימין נתניהו בראיון לרשת ה-ABC ואמר כי "הניצחון "בהישג יד", עוד הוסיף כי: "מי שואמרים לנו לא לפעול מרפיח - דורשים מאיתנו להפסיד במלחמה". 

06:30: שר החוץ הבריטי, דיוויד קמרון: "מודאג מהאפשרות תקיפה של צה"ל ברפיח".

04:30: שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, תקף את נציב אונר"א על הגילויים במלחמה בעזה: "גילינו שחמאס משתמש במתקנים שלכם וחופר מתחת לבתי ספר שלכם, לא ידעת כי לא רצית לדעת. קח אחריות ותתפטר עוד היום".

01:30: האזעקה בקדרים: לוחמי ההגנה האווירית יירטו מטרה חשודה בשמי הצפון.

01:05: אזעקה הופעלה בקדרים בגליל העליון.

בהכנת הידיעה השתתפו: לילך שובל, עידן אבני, דנה בן שמעון, שחר קליימן, אריאל כהנא, שירית אביטן כהן, יואב לימור, חנן גרינווד, נטעאל בנדל, רן רזניק, איליה יגורוב, אבי כהן, מישל מכול, מיטל יסעור בית-אור, איציק סבן, אפרת פורשר, יהודה שלזינגר, ירון דורון, נטע בר, אסף גולן, רונית זילברשטיין, סוניה גורודיסקי, שמעון יעיש, היאלי יעקבי-הנדלסמן, יורי ילון, נועם (דבול) דביר, אייל לוי, טל אריאל יקיר, דוד ברון, מרב סבר, דור מלול ומתי טוכפלד.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר