נתניהו: "לא נוותר על השליטה הביטחונית בעזה"; גלנט: "חיזבאללה משחק באש"; גנץ: "מאיפה עוז הרוח להטיף לנו מוסר?"

בפעם השנייה מתחילת המלחמה: ראש הממשלה, שר הביטחון ויו"ר המחנה הממלכתי קיימו מסיבת עיתונאים • נתניהו שלל אפשרות שהרש"פ תשלוט בעזה ואמר: "לא יכולה להיות שם רשות שמשלמת למשפחות מרצחים - יצטרך להיות שם דבר אחר, אבל בכל מקרה שליטה ביטחונית שלנו" • גלנט: "היעדים בעזה ברורים, המשימות מוגדרות וצה"ל מבצע את משימתו" • גנץ: "מדינות האזור צריכות להבין שהמציאות מחייבת שינוי משטר בעזה"

נתניהו, גלנט וגנץ. צילום: אי.פי

בפעם השנייה מאז שהחלה מלחמת חרבות ברזל - ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ מסרו הערב (שבת) הצהרות בקריה שבתל אביב וענו לשאלות העיתונאים.

נתניהו: "צה"ל ימשיך לשלוט ברצועה ביום שאחרי" // לע"מ

בפתח דבריו אמר ראש הממשלה נתניהו: "אני מבקש קודם כל לחבק את המשפחות של החללים שאליהם התווספו אתמול חללים נוספים, גיבורי ישראל. לב כולנו עם המשפחות".

"אני אומר מכאן לכל המשפחות של יקירנו שנפלו במלחמה הקשה - אנחנו עושים הכל כדי להיות ראויים לקורבנם ולגבורתם. לא נעצור עד השלמת המשימה. המלחמה נגד חמאס-דעאש מתקדמת במלוא עוצמתה עם מטרה אחת: לנצח. אין שום תחליף לניצחון. נחסל את החמאס ונחזיר את חטופינו".

נתניהו במסיבת העיתונאים: הרשות הפלשתינית לא יכולה לשלוט בעזה אחרי המלחמה, צילום: מארק ישראל סלם

נתניהו הוסיף: "כוחות צה"ל השלימו את כיתור העיר עזה. הם בפאתי ביה"ח שיפא. הם הרגו הרבה מחבלים. חמאס איבד את השליטה בצפון הרצועה. אין לו שום מקום בטוח להתחבא בו. עד אחרון המחבלים, כל חמאס, בני מוות".

חמאס - חלק אינטגרלי של ציר הטרור שמובילה איראן

בעניין החטופים אמר נתניהו: "אני שומע כל מיני פרסומים בתקשורת העולמית מגורמים לא מסומכים. השבת חטופים היא יעד מרכזי שנמצא בראש סדר היום שלי ושל חבריי. כשאני נפגש עם נציגי המשפחות אני רואה את הכאב בעיניים שלהם אני רואה את הסיוט ואומר להם נעשה הכל כדי להחזיר אותם. לא תהיה הפסקת אש בלי שחרור החטופים".

נתניהו קרא למנהיגי מדינות ערב לצאת נגד חמאס. "חמאס הוא חלק אינטגרלי של ציר הטרור שמובילה איראן שמסכן את כל העולם וגם את העולם הערבי. אני משוכנע שרבים מנהיגי ערב מבינים זאת", אמר.

גלנט מסר במסיבת העיתונאים למנהיגי העולם: "אנחנו לא בשנת 1943 - יש לנו את היכולת והחובה להגן על עצמנו", צילום: מארק ישראל סלם

באשר לדיבורים על היום שאחרי אמר נתניהו: "היום הזה יהיה רק אחרי חיסול החמאס. עזה תהיה מפורזת ולא יהיה איום על מדינת ישראל. צה"ל ימשיך לשלוט ביטחונית ברצועת עזה כדי למנוע טרור ממנו".

נתניהו הכריז כי הטבח ב-7 באוקטובר הוכיח ש"בכל מקום שאין שליטה ביטחונית ישראלית הטרור חוזר ומתבסס ומכה בנו. זה הוכח גם ביו"ש. לכן לא אסכים לוותר על השליטה הביטחונית בשום מצב".

גלנט: "היעדים ברורים, המשימות מוגדרות"

שר הביטחון יואב גלנט דיבר במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, ואמר כי "חמאס בלחץ גדול. הלחץ הולך וגובר. הם שומעים את הטנקים מעל המנהרות. שומעים את הדחפורים נוגחים בבתים ויודעים היטב שיגיעו אליהם. ככל שהתמרון עמוק יותר, ככל שהעוצמה חזקה יותר, כך החמאס בלחץ גדול יותר וכך גדלים הסיכויים להגיע אל החטופים".

גלנט במסר למקרון: "מאיפה עזות המצח להטיף לנו מוסר בזמן מלחמה?" // לע"מ

גלנט הוסיף: "רציתי לדבר גם על אחד החטופים - כפיר, תינוק בן 10 חודשים מניר עוז. הוא ומשפחתו נחטפו לעזה. הוא בדיוק בגיל של הנכד הצעיר שלי ואני שואל את עצמי מי משחק איתו? מי דואג לו? מי נותן לו לאכול? השאלות האלו מנקרות בי כל הזמן והן גם מופנות למנהיגי העולם".

בהתייחסו לדבריו של נשיא צרפת עמנואל מקרון על כך ש"ישראל חייבת להפסיק להרוג נשים ותינוקות בעזה", אמר גלנט: "אני שומע חלק מהם ושואל את עצמי ואותם: מאיפה עוז הרוח הזה להטיף לנו מוסר בעיצומה של לחימה?"

"1,500 חיילים, אזרחים, נשים וילדים נחטפו או נהרגו בקרבות. זה קרה רק לפני חודש. אני רוצה להגיד לאותם מנהיגי אירופים שמעבירים עלינו ביקורת: מדינת ישראל בשנת 2023 אינה נמצאת בשנת 1943. יש לנו היכולת והחובה להגן על עצמנו בכוחות עצמנו וזה מה שנעשה".

"נעשה את העקירה אחת ולתמיד ונבטיח שביום שאחרי חמאס לא יחזור. לא חמאס ולא טרוריסטים אחרים", צילום: מארק ישראל סלם

על הזירה הצפונית אמר גלנט כי "ההתגרויות הפכו לתוקפנות. חיזבאללה משחק באש, אז אומר את הדברים בצורה פשוטה: הכוחות שלנו על הקרקע ערוכים לכל משימה. היקף כוח האדם גדול, והם גובים כל יום מחיר כבד מחיזבאללה. אזרחי לבנון צריכים לדעת שאם נסראללה יעשה טעות - גורלה של ביירות עלול להיות כמו גורלה של עזה".

גנץ: "המציאות מחייבת שינוי משטר בעזה"

השר בני גנץ אמר הערב במסיבת עיתונאים: "צה"ל פעל גם השבת הזו עמוק בתוך רצועת עזה, בצפון, ביהודה ושומרון ובגזרות נוספות כפי שציין שר הביטחון. לוחמינו נותנים את התשובה הטובה ביותר למי ששאלו האם צבא היבשה יהיה מוכן, שפקפקו בדור הטיק טוק. שהטילו ספק ביכולת לשלב בין יבשה, אוויר וים. ששאלו האם כל מערכות ההגנה שבנינו והמיגון שלנו יעבדו מול אתגר רב זירתי".

גנץ: "מי שלחץ את היד של מנהיג איראן יודע מה היא עושה" // לע"מ

גנץ הוסיף: "חשוב לנו לעמוד כאן, שכל העולם ידע שהחברה הישראלית מאוחדת וחזקה. שמדינת ישראל מתמודדת בגבורה, בנחישות ובתבונה. שאנחנו נעמוד בהכל, ביחד. שהשיקול היחיד שלנו הוא ניצחון וטובתה של מדינת ישראל. שאנחנו מחויבים להשקיע את כל המשאבים הלאומיים כדי לנצח, להשיב את החטופים הביתה, ובכדי לשמור על חוסנה של החברה, ובכך בלבד".

גנץ התייחס במסיבת העיתונאים המשותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט לעצרת להשבת החטופים שהתקיימה הערב בכיכר החטופים בתל אביב, ואמר כי "בשעה זו רבים נמצאים בעצרות למען החטופים שלנו, אני שולח להם מכאן חיבוק ומבטיח: אנחנו עושים הכול - מבצעית ומדינית - בכדי להביא להשבת הבנות והבנים הביתה".

נתניהו: "מקרון עשה טעות"

נתניהו אמר במסיבת העיתונאים הערב על עתיד השליטה בעזה: "לא תהיה שם רשות אזרחית שמחנכת את הילדים שלהם לשנוא את ישראל או להרוג ישראלים. לא יכולה להיות שם רשות שמשלמת למשפחות מרצחים. לא יכולה להיות רשות שמי שעומד בראשה עדיין לא גינה את הטבח. יצטרך להיות שם דבר אחר, אבל בכל מקרה שליטה ביטחונית שלנו. אני עומד על זה ולא מתכוון לוותר.

גנץ במסיבת העיתונאים: "המציאות מחייבת את שינוי המשטר בעזה", צילום: מארק ישראל סלם

נתניהו סירב לפרט בעניין המגעים לשחרור חטופים, ואם הם כוללים גם חיילים: "אנחנו יכולים לעשות טעות אחת יסודית, לדבר פה בנושא התנאים לשחרור חטופים. זו טעות איומה. אנחנו מדברים פה - אנחנו חושפים קלפים. אנחנו לא עושים את זה. נעשה מה שצריך כדי להחזיר אותם ובתבונה ובנחישות, והתבונה אומרת 'אל תדברו על זה כאן'".

נתניהו אמר בתשובה לשאלה לגבי אמירתו של נשיא צרפת עמנואל על כך ש"ישראל חייבת להפסיק להרוג נשים וילדים בעזה" כי "הוא עשה דברים טובים, אבל גם טעה טעות קשה. גם טעות עובדתית וגם טעות מוסרית".

נתניהו אמר: "מי שמונע את ההתפנות של האזרחים זה לא ישראל אלא חמאס. לכן האחריות לפגיעה באזרחים היא על החמאס. אני אומר לנשיא צרפת וידידנו האחרים: אנו עושים הכול לצמצם פגיעה בבלתי מעורבים, אבל לא ניתן לחמאס את הרישיון לרצוח את אזרחינו ללא מענה שלנו. את ההטפות האלה אנחנו לא צריכים".

נתניהו על מקרון: "טעה טעות קשה - עובדתית ומוסרית" // לע"מ

נתניהו לשאלת "ישראל היום" על כך שעדיין לא נפגש עם נפגעי הקיבוצים: "נפגשתי עם מי שמטפלים בהם. אני מנהל את המלחמה. אפגש איתם. קיימתי פגישות עם מי שמטפלים במפונים. הדבר העיקרי זה להביא את הכסף. אני מנהל את המלחמה. ביקרתי חיילים ופצועים. נפגשתי עם משפחות החטופים ומשפחות שכולות".

בתשובה לשאלה מדוע לא נפגש עם כל משפחות החטופים, אמר נתניהו: "אני נפגשתי שלוש פעמים עם חלק מהמשפחות. אני מנהל את המלחמה מסביב לשעון. אני ישן כמה שעות בלילה, ואני מגויס למשימה אחת - להשיג את הניצחון. אני נפגש עם כמה שאפשר. אי אפשר להיפגש עם כולם. אולי אחרי המלחמה, אחרי שנחזיר אותם".

בתשובה לשאלה על קריאות לחידוש ההתיישבות בגוש קטיף אמר נתניהו: "זה לא יעד ריאלי ואני אומר את זה בצורה הכי ברורה".

השר בני גנץ אמר בתשובה לשאלה מה תהיה נקודת היציאה מהממשלה: "כשעשרה מבני משפחתי גוייסו למערכה בשבת השחורה, הבנתי שהמקום שלי בתוך הממשלה. אני ער לכל מיני תרגילים ומשחקים בכל מיני מקומות. אבל הנוכחות שלנו ביחד חשובה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר