בניגוד לטענות האמריקנים: צניחה של 50% בהפרות החוק של ישראלים ביו"ש

הירידה בהיקף האירועים נמדדת בכל הסעיפים: חיכוך אלים, טרור עממי, פיגועים, תקיפת כוחות הביטחון והשחתות חקלאיות • סגנית נשיא ארה"ב קאמלה האריס לנשיא הרצוג: "מתנחלים קיצוניים אלימים, צריכים לתת את הדין" • גורם בסביבת בן גביר אמר ל"ישראל היום": "הנתונים מוכיחים שמי שטוען ל'אלימות מתנחלים', לא יודע על מה מדבר"

מתיישבים בדרך היורדת מחומש (ארכיון). צילום: אריק סולטן

בעוד הממשל האמריקני ובכירים ישראלים מדברים על "קומץ קטנטן של אנשים שלוקח את החוק לידיים ביהודה ושומרון", נתונים של המשטרה מצביעים על צניחה דרמטית בהפרות חוק שנעשו על ידי ישראלים ביהודה ושומרון.

נשיא ארה"ב ביידן נחת בישראל - וזכה לקבלת פנים חמה מהרצוג ומנתניהו// רויטרס

מנתונים בלעדיים שהגיעו לי"שראל היום" עולה כי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, חלה ירידה כוללת של כמעט 50 אחוז בעבירות המיוחסות ליהודים ביו"ש.

על פי נתוני משטרת ש"י, בין 7/10 ל-7/11 נרשמו 97 אירועי הפרת החוק מסוגים שונים. זאת לעומת 184 עבירות בתקופה המקבילה בשנת 2022.

יצוין כי הירידה בהיקף האירועים נמדדת בכל הסעיפים: חיכוך אלים (20/53), טרור עממי (47/103), פיגועים (5/10), תקיפת כוחות הביטחון (4/10) והשחתות חקלאיות (97/184). בקטגוריית "פיגועים חמורים", שהיא שמטרידה בדרך כלל את הממשל האמריקני, נרשמו אפס תקריות ב-30 הימים שנמדדו לעומת 3 תקריות בתקופה המקבילה אשתקד.

עימות בין מתיישבים לפלשתינים (ארכיון), צילום: Getty-Images

נתונים אלה סותרים טענות של הממשל האמריקני לפיהם יש כביכול עליה באירועים של "אלימות מתנחלים קיצוניים", ביהודה ושומרון.

ארה"ב נגד "הקיצוניים" 

סגנית נשיא ארה"ב, קאמלה האריס, שוחחה שלשום עם הנשיא, יצחק הרצוג, ואמרה לו כי "מתנחלים קיצוניים אלימים, צריכים לתת את הדין". ביידן עצמו אמר דברים דומים לראש הממשלה נתניהו, בשיחות שהשניים מקיימים בתכיפות.

ראש הממשלה נתניהו התייחס שלשום (ד') בישיבת הקבינט המצומצם עם ראשי ההתיישבות ביו"ש לנושא. נתניהו אמר כי "יש קומץ קטנטן של אנשים שלא מייצג את הציבור הזה, שלוקח את החוק לידיים. אנחנו לא מוכנים לסבול את זה, אנחנו לא מוכנים לקבל את זה, אנחנו נפעל נגד זה בכל דרך. זה גורם נזק בינלאומי כבד למדינת ישראל וזה לא מייצג את הציבור כאן".

הרמטכ"ל יחד עם ראש השב״כ, מפקד פיקוד המרכז ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, צילום: דובר צה"ל

אולם בדיון לא הוצגו נתונים אודות התופעה, ככל שהיא קיימת. מצה"ל נמסר ל"ישראל היום" כי הם לא מזהים עליה באירועי הפרת חוק המיוחסים לישראלים וכי מספר האירועים דומה לזה של השנה שעברה ושל החודש שעבר. עם זאת, טוענים בצבא כי אותם אירועים מועטים נושאים אופי קיצוני יותר. משב"כ לא נמסרה תגובה לפניית ישראל היום.

יצוין כי בישיבה קודמת של הקבינט המורחב עלו טענות של גורמי הביטחון אודות אירועי אלימות של ישראלים ביו"ש. השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, יצא נגד הדברים ואמר כי מדובר בשוליים של השוליים וכי גם במקרים המדווחים, מדובר לא אחת על אירועי הגנה עצמית של ישראלים שהגיבו להתקפות של פלסטינים.

אתמול מנע בן גביר ניסיון של שר הביטחון, יואב גלנט, לנזוף במפקד מחוז ש"י במשטרה, עוזי לוי בטענה שאינו מטפל בתופעה. בסביבתו אומרים כי הוא נותן גיבוי מלא למפכ"ל המשטרה ולשוטרים במחוז ש"י שמשימתם העיקרית בימים האלה היא הענקת ביטחון לאזרחי ישראל המתגוררים באזור. גורם בסביבת בן גביר אמר לישראל היום כי "הנתונים מוכיחים שמי שטוען ל'אלימות מתנחלים', לא יודע על מה מדבר".

בן גביר מול גלנט, צילום: אורן בן חקון

גם ראשי ההתיישבות ביו"ש דחו את טענות האמריקנים בנדון. ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, "היישובים שלנו בבנימין, ביהודה ובשומרון ריקים מגברים כי כולם נמצאים בחוד החזית בעזה ובצפון. אל תפגעו בהם ובמשפחות שלהם. אל תנסו להכתים את הציבור היקר הזה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר