גורם בצה"ל בעקבות מבצע "עלות השחר": "מנענו פיגוע רצחני נגד אזרחים בגבול עזה"

בעקבות פתיחת המבצע הצבאי המיוחד, פירט גורם בכיר בצה"ל את הסיבות לתקיפה בעזה • לדבריו בעקבות המידע על הכוונה של הג'יהאד האיסלאמי לבצע את הפיגוע "לקחנו יוזמה, וזה התהפך עליו" • עוד אמר: "לא נופתע אם יתעופפו פה מטחי רקטות" • צה"ל החל בגיוס מילואים

צה"ל תוקף בבורג׳ (מגדל) פלסטין בעזה, צילום: על פי סעיף 27א'

גורם צבאי בכיר אומר היום (שישי) בעקבות תחילת מבצע "עלות השחר" כי להערכתו ישנם 10 הרוגים בתקיפות צה"ל בעזה, אך סירב להתחייב על המספר. "לא יכולנו לאפשר לג'יהאד האיסלאמי לבצע פיגוע. אנחנו יודעים שהוא קידם באחרונה פיגוע רצחני שמטרתו לפגוע באזרחים בגבול עזה. אלו תהליכים שראינו בארגון בשבועות האחרונים. זה התהפך עליו עכשיו כשלקחנו את היוזמה".

לדברי הגורם צה"ל פעל באחריות רבה. "בשלושת הימים האחרונים בודדנו את המרחב בעזה ובזמן זה הכנו את המבצע שאתם חוזים בתחילתו עכשיו. נטלנו יוזמה ויצרנו שילוב וסנכרון ביום שרשרת הפיקוד של הפיגוע, בדרגי השטח ועד תייסיר ג’עברי - מפקד המרכז הצפוני של הג'יהאד המקביל לאלוף פיקוד בצפון הרצועה. הוא אחת משתי הדמויות הבכירות ברצועה וניסה לגלגל מולנו פיגוע ועוד דברים נוספים".

לדבריו השרשרת שעסקה בפיגוע היו החל מאנשים בדרגי השטח ועד אליו, כולל דרגי הביניים – וכולם נפגעו בתקיפות. "במהלך דקות ספורות נתקפו מטרות רבות - גם ע״י טנקים וגם מהאוויר. זה כולל את הדירה הספציפית של ג’עברי. זו יכולת מודיעינית מרשימה ויכולת מבצעית יפה מאוד. כל זה בשת״פ שבכ".

צה"ל תקף עמדות צבאיות של של הג'יהאד האיסלאמי, מספר פעילים חוסלו

"אנחנו נערכים לבאות", אמר הגורם. "זה יכול להתפתח בהרבה צורות ואופנים ואף אחד לא יופתע אם יתעופפו פה מטחי רקטות. העברנו הנחיות התגוננות ואני מבקש מהציבור להישמע להוראות. זה לא מבצע של שעה או שעתיים, זה ייקח זמן. עוד לא אמרנו את המילה האחרונה, יש לנו עוד דברים לעשות".

לדבריו צה"ל נערך גם לתקיפת ייעדים נוספים בהמשך גם בהיבט של הגנה אווירית ואקטיבית. "מאז שומר החומות נקטנו במדיניות אזרחית מאפשרת מול עזה, אין לנו עניין עם כל הרצועה, המבצע ממוקד וכך נמשיך תוך ניסיון להימנע מנזק אגבי בעזה", הוא אומר. "עיקר היכולת של הג'יהאד האיסלאמי הוא לטווחים קצרים וסביר להניח שזו תנוצל בשעות הקרובות. המבצע מתמקד בארגון הטרור הזה, וכך זה יישאר".

תושבי עזה לאחר התקפת צה"ל, צילום: ללא

במקביל בדובר צה"ל הודיעו כי הצבא החל בגיוס מילואים נרחב. "הוחלט על גיוס נרחב של משרתי מילואים, לטובת תגבור הכוחות בפיקוד הדרום, בהגנה האווירית, בפיקוד העורף, בכוחות הלוחמים ובמפקדות", נמסר בהודעה. "הזימון נעשה בצו התראה חריג באישור שר הביטחון".

בתוך כך, לפני זמן קצר הסתיימה הערכת המצב הביטחונית בראשות ראש הממשלה יאיר לפיד, בקריה בתל-אביב. בדיון השתתפו ראש הממשלה החליפי, שר הביטחון, ר' המל"ל, ר' המוסד, ר' השב"כ, הרמטכ"ל, המזכיר הצבאי של רה"מ, מנכ"לית משרד רה"מ, מנכ"ל משרד החוץ וגורמים נוספים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר