המשמר הלאומי יוצא לדרך: "האיום על שגרת חייו של האזרח זקוק לטיפול נחוש"

במערכת הביטחון הביעו סיפוק רב מההחלטה להוציא לדרך את "המשמר הישראלי" • ההערכה היא כי עד סוף השנה ימונו כ-3,500 אנשי מילואים: "מדובר במסה של כוח מיומן ומקצועי"

ראש הממשלה בנט בטקס השקת ה"משמר הישראלי", צילום: לע"מ

"לחזק את הביטחון האישי על כל צורותיו": במשטרה ובמשמר הגבול שבעי רצון מההחלטה על הקמת המשמר הלאומי לישראל.

כאמור, כפי שנחשף ב"ישראל היום", שלשום הכריזו ראש הממשלה נפתלי בנט, השר לביטחון הפנים עמר בר־לב, מפכ"ל המשטרה רב־ניצב יעקב שבתאי ומפקד משמר הגבול ניצב אמיר כהן על הקמת "המשמר הישראלי", שהוא הלכה למעשה המשמר הלאומי.

קצין משטרה בכיר אמר אתמול ל"ישראל היום" כי הקמת המשמר הלאומי היא "הכרה רשמית של הממסד בצורך לחזק את הביטחון האישי על כל צורותיו, והבנה שהאיום על שגרת חייו של האזרח זקוק לטיפול נחוש ובלתי מתפשר".

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, התמנה למפקד המשמר בשלב הזה, אך ההערכה היא כי בתוך כמה שנים משמר הגבול יוסב למשמר הלאומי. ההערכה היא כי עד סוף השנה המשמר הלאומי ימנה כ-3,500 אנשי מילואים, 1,000 מתנדבי חוד, 1,000 מתנדבים קלאסיים, והכוח הסדיר יגדל בכ-700 לוחמים.

"לייצר ביטחון"

"מדובר במסה של כוח מיומן ומקצועי שיוכל להשתלט על טריטוריה ולייצר ביטחון היקפי רחב מאוד", אמר אתמול קצין משטרה בכיר. "אל תפיסת הביטחון של ישראל עוד מימיו של בן־גוריון - שנשענת על ביטחון, כלכלה, חברה ויחסי חוץ - הצטרפה רגל נוספת של ביטחון פנים".

כפי שנחשף ב"ישראל היום": המפכ"ל שבתאי באירוע ההכרזה על הקמת משמר לאומי // צילום: דוברות המשטרה

כמו כן, המשמר הלאומי יתפקד כאקס-טריטוריאלי שימנה שש זרועות לטיפול בתופעות מרכזיות: מניעת הסתננות שב"חים, מלחמה בהברחות אמל"ח, טיפול בפשיעה החקלאית, ירי לא חוקי וטיפול בנשק הלא חוקי.

"מדובר במשימות לאומיות, שהטיפול בהן על ידי המשמר ימקד את המשטרה הקלאסית לטפל במשימותיה העיקריות כמו טיפול באלימות ובעבריינות, שמטרידות את האזרחים, ובמתן שירות".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר