פרשת סרסור הסוהרות: השר בר-לב פנה ליועמ"ש בבקשה שיפתח בבדיקה מחודשת

לאחר שוועדת החקירה בפרשת בריחת האסירים הביטחוניים אמרה כי אין בכוונתה לבחון מחדש את הנושא, השר לביטחון הפנים ביקש ממנדלבליט לבחון את העניין מחדש • הוא אמר: "הדברים המתוארים בעדותו של מפקד כלא גלבוע מעלים קבס ומזעזעים"

השר עמר בר-לב, צילום: אורן בן חקון - ארכיון

פרשת סרסור הסוהרות: השר לביטחון הפנים עמר בר-לב פנה היום (חמישי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיבחון את האפשרות לפתוח בבדיקה מחודשת של ממצאי החקירה והחלטת הפרקליטות לסגור את התיק נגד הסוהרים המעורבים בפרשה.

בר-לב מסר כי פנייתו ליועמ"ש הוגשה "לאחר שוועדת הבדיקה הממשלתית בנושא בריחת האסירים מבית סוהר גלבוע הודיעה כי האירוע שעלה מעדותו של מפקד בית הסוהר אינו עניין שייבדק על ידי הוועדה". לדבריו, "הדברים המתוארים בעדותו של גונדר משנה פרדי בן שטרית, שבוצעו לכאורה בסוהרות בשירות חובה, מעלות כבש ומזעזעות". בשיחה שקיים השר עם המפכ"ל קובי שבתאי, הוא עודכן כי במשטרה בוחנים את העדות.

מפקד כלא גלבוע העיד על בריחת המחבלים, אתמול // צילום: משה בן שמחון

במהלך עדות נוספת שגנ"מ בן שטרית מסר היום בפני הוועדה, הוא אמר כי "סרסרות לא קרתה בתקופתי, אך מבחינתי מה שאירע היה אירוע מכונן". חברי הוועדה שאלו אותו כיצד המסר החינוכי שבפרשה הועבר לסוהרים, והוא ענה כי הדבר בוצע בשיחות: "לא רציתי ליצור פחד או חשש, כן רציתי להזהיר". בהמשך חברי הוועדה שאלו אותו "על מי דיברת? איך שמרת עליהן אם דיברת איתן ולא עם מי שעלול לפגוע בהן?". על כך השיב: "ההתייחסות שלי הייתה שהן בנות שלנו שחובה לשמור עליהן".

בוועדה הטיחו בבן שטרית את נושא ההתנהלות הלקויה בכל הנוגע לאסירים הביטחוניים: "בפברואר 2021 עשו לך ביקורת מחוזית שעסקה באגפים ביטחוניים. ספירת האסירים לא הייתה תקינה. הסתכלו במצלמות כדי לוודא וראו שהספירה לא מתבצעת. אמרו לך חודש אחרי כניסתך שהספירות לא מתבצעות כמו שצריך, גם זיהוי שמי גם לא התבצע. במעמד הביקורת נערכה ספירה, אבל זה בגלל שמי שביצע ביקורת נכח במקום. ידעת שזה לא תקין".

עוד נטען בוועדה כי "ממצאי הביקורת העידו שהספירה לא מתבצעת כנדרש וכי הספירה מתבצעת שניה עד שתי שניות בכל תא. בביקורת מחוזית נוספת נבדקה ספירת בוקר במצב חירום ונבדק התפקוד במצב של שריפה וכו'. באגפים הביטחוניים נבדק ביצוע ספירת זיהוי שמי באמצעות טבלט. יחד עם זאת, אגף 2 ו-4 של הג'יהאד לא נבדקו". 

על זה השיב בן שטרית: "כינסתי את הסוהרים, קיימתי תהליכי בקרה ופיקוח על הספירות. אני מצהיר שקצין האג"מ דיווח במסגרת הביקורת הזו שהליקויים תוקנו. ומעיד בעצמי שהליקויים תוקנו והשתפרו לטובה".

בתגובה להחלטת הוועדה, יו"ר נעמת חגית פאר הגיבה בתקיפות: "מדובר ביריקה בפרצוף של הקורבנות – כיצד הוועדה יכולה להתעלם מהפצצה שהוטלה אתמול בדיוניה, ועוד ביום שבו העולם כולו מציין את יום המאבק באלימות כלפי נשים? הדברים נאמרו במסגרת הדיונים והעדויות בוועדה, ולכן אך טבעי שתעסוק בכך. אני דורשת מהשר לביטחון הפנים ומהמפכ"ל להתערבות מיידית – הפרשה המזעזעת הזאת תיחקר בדרך כזו או אחרת. במקביל, נדרשת פתיחה מחדש של תיק החקירה לאלתר".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi