מפקד כלא גלבוע בעדותו: "למנוע בריחה זה באחריותי, במקרה הזה עשיתי את המקסימום"

במהלך יום הדיונים השני של ועדת החקירה בפרשת בריחת האסירים הביטחוניים, התייחסה הוועדה להמשך עדותו של גנ"מ פרדי בן שטרית • בן שטרית בעדותו: "ההתייחסות שלי הייתה שהן בנות שלנו שחובה לשמור עליהן" • הוא הוסיף: "מבחינתי מה שאירע היה אירוע מכונן" • על בריחת האסירים: "חששתי להתפתחות אירוע נוסף"

פרדי בן שטרית. עדותו מסעירה את הוועדה // צילום: יהונתן שאול

פרשת סרסור הסוהרות בכלא: במהלך העדות שמסר היום (חמישי) מפקד כלא גלבוע, גנ"מ פרדי בן שטרית מול ועדת החקירה בפרשת בריחת האסירים הביטחוניים, שבה נחשף אתמול כי סוהרות סורסרו לבקשת אסירים ביטחוניים, מסרה הוועדה כי "הנושא נחקר בעבר" ושהעניין "אינו לבדיקתנו".

עוד קודם לכן, גנ"מ בן שטרית אמר כי "סרסרות לא קרתה בתקופתי, אך מבחינתי מה שאירע היה אירוע מכונן". חברי הוועדה שאלו אותו כיצד המסר החינוכי שבפרשה הועבר לסוהרים, והוא ענה כי זה בוצע בשיחות: "לא רציתי ליצור פחד או חשש, כן רציתי להזהיר". בהמשך חברי הוועדה שאלו אותו "על מי דיברת? איך שמרת עליהן אם דיברת איתן ולא עם מי שעלול לפגוע בהן?". על כך השיב: "ההתייחסות שלי הייתה שהן בנות שלנו שחובה לשמור עליהן".

יו"ר נעמת חגית פאר הגיבה על החלטת ועדת הבדיקה שלא לעסוק בפרשת סרסור הסוהרות: "מדובר ביריקה בפרצוף של הקורבנות – כיצד הוועדה יכולה להתעלם מהפצצה שהוטלה אתמול בדיוניה, ועוד ביום שבו העולם כולו מציין את יום המאבק באלימות כלפי נשים? הדברים נאמרו במסגרת הדיונים והעדויות בוועדה, ולכן אך טבעי שתעסוק בכך. אני דורשת מהשר לביטחון הפנים ומהמפכ"ל להתערבות מיידית – הפרשה המזעזעת הזאת תיחקר בדרך כזו או אחרת. במקביל, נדרשת פתיחה מחדש של תיק החקירה לאלתר".

מפקד כלא גלבוע מעיד על בריחת המחבלים, אתמול // צילום: משה בן שמחון

עוד לפני התייחסותו לפרשת הסוהרות, בן שטרית נשאל על ידי הוועדה בנוגע לפרשת בריחת ששת האסירים הביטחוניים. לדבריהם, הוא אמר כי הליקויים בנושא בריחה מהכלא משנת 2014 טופלו, אך שבמסמך של סגן הנציבה שפורסם כמה ימים לפני הבריחה נכתב כי "בחלוף השנים יש חובת רענון, ואנו עדים לכרסום הנהלים בידי אנשי בית הסוהר. ידעת מזה?"

בן שטרית: "זה לא הגיע אליי"

הוועדה: "ומה הייתה התחושה שלך?"

בו שטרית: "שנעשו פעולות שגרמו לי לישון טוב בלילה. בסיורים בתאים נעשתה הגבהת בטון בשירותים בכל התאים"

הוועדה: "אז על מה התבססת שהכל בסדר?"

בן שטרית: "על פעולות שבוצעו ב-2014. אני באמת לא יודע לומר מה היה מתחת למקלחת".

אז, חברי הוועדה תקפו את מפקד הכלא, באומרם כי "כשמונית לתפקיד, ידעת מה הקשב הארגוני ועל הצורך בהפקת לקחים מאירוע הבריחה ב-2004. דווקא אתה הכרת וידעת את החשיבות. כשמונית לפקד על הכלא, אמרת שהבנת שהלקחים הופקו".

הוועדה: "יש עוזרים שיודעים מה קורה בארגון ויש כאלה שהם ראש קטן. מה אתה היית?"

בן שטרית: "לא הייתי ראש קטן, ולא מאלה שרוצים לדעת מה קורה כל הזמן בארגון. נמנעתי מלנצל את תפקידי לשררה או לצבירת כוח. סירבתי להיכנס לדיון שיבוצים כשקודמיי השתתפו בהם".

כלא גלבוע, צילום: גיל אליהו - ג'יני

בן שטרית המשיך לתאר את השתלשלות העניינים בבריחת האסירים. "קיבלתי טלפון שהתקבל דיווח של אזרח למשטרה על דמויות בשטח חקלאי סמוך למגדל ח'. הנחיתי לבצע ספירות ולעדכן אותי, ויצאתי לכיוון הכלא. הגעתי למחסום, ושם קיבלתי טלפון ממפקד משמרת שבתא 5 באגף 2, שאמר שחסרים שישה אסירים – הבנתי שיש אירוע בריחה".

הוא המשיך: "הפעולה הראשונה שעשיתי הייתה לקחת כוח חמוש לסיור היקפי סביב הכלא, ואז גילינו לראשונה את פתח המנהרה. מאותו שלב הנחיתי את הכוח החמוש להישאר במקום, מחשש שעדיין יש אסירים במנהרה. במקביל, הנחיתי כוח בתוך בית הסוהר לאבטח את אזור התא שממנו ברחו, וכבלנו אסירים בתאים סמוכים באזיקים".

חברי הוועדה שאלו את בן שטרית מתי בכלא הובן כי הם האסירים חסרים: "איני יודע להגיד. האירוע לווה בתחושות לא פשוטות. אני יודע לומר שהמשטרה לקחה את המצלמות".

החיפושים אחר האסירים שנמלטו מכלא גלבוע, צילום: גיל אליהו/ג'יני

בהמשך אמר בן שמחון כי ראש אגף הלוגיסטיקה במשטרה הגיע לבית הסוהר והמליץ לפנותו מאסירים ביטחוניים. "זו הייתה הפעם הראשונה שבא קצין מהנציבות ומגלה לראשונה שמה שאמרו ב-2014 (אז בוצעו פעולות בינוי בכלא שהובילו להבנה כי נקודות התורפה טופלו) - לא קרה. ההמלצה להוציא אותם לא בוצעה".

חברי הוועדה שאלו את בן שטרית למה הוא לא "דפק על השולחן" בעקבות הליקויים הרבים שתיאר אתמול, והוא השיב להם: "לא עשיתי זאת. המשכנו להחזיק אסירים ביטחוניים. כל הפעולות שבוצעו ב-2014 העידו שבית הסוהר טופל. לצערי, הגענו כשהדברים לא נעשו".

"איפה היית בכל העסק?"

לאחר הפסקה, המשיך בן שטרית בעדותו. כשנשאל האם הוא הודאג מ"ברחנים", הוא ענה כי "כולם הדאיגו אותי, יש גם אסירים פליליים שמאלצים קשב. במקרים של האסירים הביטחוניים, תמיד תמכתי בסיווגם".

בהמשך, חברי הוועדה שאלו אותו מי אחראי לכך ששלושה מבין האסירים שנמלטו, שהיו מסווגים כאסירים בעלי סיכון גבוה לבריחה, לא הועברו לתאים אחרים במשך יותר מחצי שנה, בניגוד לנוהל, השיב מפקד כלא גלבוע: "אם זה נוהל ארצי, זה מחייב את כולם. כל מפקד אגף מחזיק רשימה. אני לא יודע לומר אם אחד או שלושתם לא נוידו במשך חצי שנה".

חברי הוועדה: "איפה אתה היית בכל העסק, כמפקד הכלא?".

בן שמחון: "אני מרגיש לא בנוח. אני המפקד, אני אחראי על הכל, אין ספק, אבל בסוף יש אלפי ועשרות אלפי פעולות שמתבצעות שאין לי לגביהן תשובות".

חברי הוועדה: "בסוף אירוע כמו בריחה, אנחנו לא רוצים שזה יקרה שוב. הסגן שלך התריע מפני בריחות, אתה מכיר ידיעות מודיעיניות של ניסיון לבריחה שסוכלו?".

בן שמחון: "לא".

 

הוועדה: מפקד יחידת נחשון אמר לך שמה שקרה בבריחה בגלבוע קרה בשאטה ב-2014 ושהיו שופכים קולה על המרצפות. למה הכוונה?

-מפקד המחוז הנחה אותי אחרי הברחה לנסות להרים פלטה שלמה. לא הצלחנו. זה עניין אותי. מפקד שאטה סיפר שהיו שופכים קולה על המרצפת והיא הייתה משתחררת והם מצליחים לנתק אותה.

הוועדה: ואיך התגברו על רצפת הבטון?

-מניח שעם מנוע של מאוורר. למייטב ידיעתי לא נתפסו כלים.

הוועדה: אתה אומר שבדיקות שנעשו אחרי הברחות מגלות חלל עצום מתחת לרצפת הכלא. ושכדי לאטום 5 אגפים צריך 2000 טון. כל זה מה?

-זה התברר מהכניסה של יחידת יהלום.

הוועדה: אתמול שאלנו אותך אם ידעת בזמן אמת על בעיה מבנית.

-ידעתי שהייתה בעיה שטופלה. אחרי הבריחה הבנתי שהייתה בעיה כללית יותר. הסתבר שהייתה שם עיר תחתית. חלל אחד גדול מתחת.

הוועדה: איך לא ידעת מזה? היה נסיון בריחה בכלא שאטה. איך אתה מסביר שאף אחד לא ידע שכלא גלבוע הוא פצצה מתקתקת שבנוי על קלונסאות?

-לא יודע

הוועדה: היו שני נסיונות בריחה עוקבים ב-2014, כלומר לא נכון שלא ידעו על החלל מתחת לרצפה.

-חשבתי שאטמו את כל החללים מתחת לרצפה. בסוף יש מחלקת בינוי.

הוועדה: שאלת מישהו אם זה נעשה?

-לא. רק בדיעבד הסתבר שזה לא נעשה באופן רציני ומאסיבי.

הוועדה: ממתי יש לך ייצוג משפטי?

-שבוע אחרי הארוע

הוועדה: לא הלכת הביתה אחרי הבריחה?

-לא

הוועדה: למה תסביר

-אני יומיים נשאל פה על סוגיית האחריות זו הסיבה שלא יצאתי מהמתקן. בפעם הראשונה נכנסתי הביתה קיבלתי הודעה על ארועים חריגים וחזרתי.

הוועדה: מישו בא אליך בטענות בחודש הזה?

-משפחה וחברים תמכו. כשחזרתי לכלא קיבלתי הודעות מהמשפחה ומהחברים להיות חזק ולא להתייחס. ב-20:00 אשתי שלחה לי תמונה ממסך הטלוויזיה עם כותרת שהנציבה פנתה ליועמ"ש להדיח אותי.
אני אומר כאן 28 שנה בשבס לא הייתה לי כזו תחושה. ציפיתי שמי שרוצה להדיח אותי יסתכל לי בעיניים. (אומר בקול רועד). אני לא יודע לבטא את התחושה כששמעתי את זה. קצין שהיה ליידי ביקש ממני לשתות מים שלא אתעלף.

הוועדה: עם הממ"ז דיברת?
-היו שיחות
הוועדה: הוא נתן לך גיבוי?
-הוא אמר לי להרים את הראש ולהמשיך
הוועדה: מה לדעתך הממ"ז חושב?
-לא שוחחנו על הדברים
הוועדה: לתפיסתך אפשר לצמוח מהארוע הזה?
-חושב שהיה יותר טובים אחרי שבית הסוהר ימוגן פיזית וטכנולוגית.

אמרת בחקירה במשטרה "אני נושא באחריות להתנהלות בבית הסוהר יחד עם זאת יש כשלים נוספים שהשפיעו על אי מניעת הבריחה". אמרת גם שחלק מאסירי הגיהאד השתתפו בניסיון הבריחה ב-2014 ולכן הכירו את הכלא. למה התכוונת. אנחנו לא מצליחים להבין אם אתה אחראי על משהו.

-אני נושא באחריות לכל מה שנמצא בתחום סמכותי בכלא

וועדה: למנוע בריחה זו אחריותך?
- כן
הוועדה: אז אתה אחראי.

הוועדה: כשסוהרים כושלים בתפקידם זו אחריות שלך?
-אני עושה פעולות כדי לודא שהם פועלים לפי הפקודות. אני ואנשי מנחים אותם לפעול עם מה שיש. אני מפקדים רעל האופרציה. בסופו של דבר יכולה להיות טעות אנוש או צירוף של טעויות שיכולה להוביל לבריחה.
אם היו אמצעים יותר טובים ופחות פערים ואם המבנה היה מחוזק הבריחה הייתה נמנעת.

הוועדה: אז אתה אומר עשיתי הכל עם מה שהיה לי ובמסגרת האחריות שלך אתה טוען שעל אף כל זאת קרה הבריחה?
-עשיתי יותר
הוועדה: אז זה מזל רע מה שקרה
-מימשתי את האחריות שלי צר לי על האירוע שקרה אבל במסגרת מה שהיה לי עשיתי את המקסימום.

"סרסרו בחיילות חובה בכלא"

בפתיחת עדותו אתמול אמר בן שטרית: "מליל האירוע הואשמתי כאחראי למחדל, עוד בטרם בדיקה או תחקיר. אני יודע לומר שסומנתי על ידי הנציבה כמי שאחראי לאירוע שכשל באופן חמור".

בנוגע לסוגיה המודיעינית סביב האירוע, הודה: "כמפקד כלא, אסור לי להפעיל או לגייס מקורות. בתחילת פברואר דרשתי לקבל תמונת מצב הברחות סלולר לכלא. לדברי הקמ"ן, היו עשרה מכשירים מוברחים בכלא. זה נחשב מספר סביר ביחס למקומות אחרים. ייתכן שהיה כאן סוג של הונאה בהובלה של אסירים שתרמו אינפורמציה סביב טלפונים מוברחים, ויצרו בכך תחושת סיפוק בקרב הקמ"ן כדי להסתיר את חפירת המנהרה. אין לי מושג איך זה לא נחשף ברמה המודיעינית".

ששת המחבלים שנתפסו לאחר שנמלטו מכלא גלבוע,

שעה וחצי לתוך עדותו, נדרש מפקד הכלא לספר על הקשב הארגוני שהיה לו. אחרי שסיים לדבר על הקורונה, פירט על פרשה משנת 2017. "אירוע חמור ומכונן הוא אירוע סרסרות בחיילות חובה על ידי דובר מהאסירים הביטחוניים", אמר. "הוא היה דורש לשבץ חיילת או חיילות חובה בנקודות מסוימות, לא לצורכי ביטחון או אבטחה אלא לצורכי סיפוק כזה או אחר. זה אירוע שנחקר על ידי המשטרה. הוגש נגד אותו אסיר ביטחוני כתב אישום, והוא הורשע".

יצוין כי בעקבות תלונות של שלוש סוהרות התבצע בשב"ס תחקיר, שבסיומו הוחלט לערב את המשטרה. מפקד הכלא, סגנו וקצין המודיעין נחקרו באזהרה, והתיק נסגר על ידי הפרקליטות מחוסר ראיות מספיקות. מפקד הכלא שימש עוזרו של ממלא מקום נציב שב"ס, שהחליט להחזיר את קצין המודיעין לשירות בארגון.

"ניצול ציני של נפגעות"

משירות בתי הסוהר נמסר: "מוזר לשמוע שטענה כה חמורה מצידו של מי שישב במרכז קבלת ההחלטות הארגוני ושימש עוזר נציב שב"ס בזמן בדיקת האירוע, נשמעת רק כעת וכנראה לא היתה מושמעת לולא התבקש לבוא ולהעיד בעניין הנוגע אישית לתפקודו. מדובר בניסיון לשנות את הדיון הציבורי מעיסוק בבדיקת תפקודו, לעיסוק בעניין שנבדק תחת נציב קודם ונסגר על ידי הפרקליטות.

"אין לנו אלא להצטער על בחירתו של הקצין לנצל באופן ציני את פגיעותן של נפגעות עבירה המנסות לשקם את חייהן, כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מעדותו בוועדת חקירת הבריחה שהתרחשה תחת פיקודו הישיר. אם יש בידיו של בן שטרית מידע חדש המצדיק את פתיחת החקירה, עליו להעבירו באופן מיידי לרשויות האכיפה כדי לבחון בשנית את ההחלטה הקודמת".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi