מעצבת את הטבע עם לב ירוק – רצ’ה ברק מכניסה את הטבע אל תוך הבית

מעצבת הפנים ששמה את הטבע במרכז, ומשלבת אותו בנעימים בכל בית

צילום רצ'ה ברק

בשיתוף NAMMU סטודיו בוטיק לעיצוב פנים

הגעתי לשפע פסטורלי עם ירוק עד אין קץ, בכדי לפגוש את המעצבת גבריאלה ברק.

“רצ’ה ברק,” ברק מיהרה לתקן אותי, “זה כינוי שהפך לשם והיום אני אתו שנים. ‘גבריאלה’ קוראים לי רק בבנק.” צוחקת.

רצ’ה ברק היא הבעלים של סטודיו Nammu לתכנון אדריכלי ועיצוב פנים.

“את גרה במקום כל כך יפה וירוק, בטח כיף לקום כל יום לטבע כזה.”

“כן, זו המהות והחיות שלי.” מסכימה ברק, “אני כל החיים שלי הייתי בטבע בדרך כזו או אחרת, וזו גם הסיבה שעיקר העיצובים שלי מתמקדים בטבע, ובאיתור דרכים להכניס אותו לבית ולשלב אותו בחיי היומיום.”

סטודיו Nammu 

בשנת 2014, רצ’ה ברק פתחה בשמחה רבה את סטודיו Nammu, המתמחה בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים ירוקים וטבעיים. הסטודיו דוגל בגישה ביופילית שבו הטבע במרכז, ועושה את המיטב לשלב אותו בבית בכל דרך אפשרית גם מבחינה עיצובית וגם מבחינה פונקציונלית.

“מה זה Nammu?”

“Nammu היא אלת היצירה והמים. בחרתי בשם הזה כי כמובן, אני מאוד מתחברת לטבע וליצירה.”

אני זוכרת שאמרת שגם מאוד חשוב לשלב את הטבע שבחוץ בבית פנימה…”

“נכון מאוד.” מסכימה ברק, “זו גם הסיבה שאני מעצבת בעיקר בתים צמודי קרקע במרחב הכפרי ועסקי בוטיק עם תודעה ירוקה וסביבתית גבוהה.”

“כל הבנייה שלך היא ירוקה?”

“לא חייב, אבל זה בהחלט משהו שלי אישית מאוד חשוב להכניס לעיצובים שלי. החומרים גם יותר טובים ובריאים, גם שומרים על הסביבה וגם מאפשרים לשלב את הטבע בבית בצורה מהממת.”

“איך מתנהל תהליך העיצוב?”

“זה מאוד תלוי באיזה שלב הלקוח מגיע אליי ומה הצרכים שלו. אם הלקוח בונה בית חדש, אני אתו משלבי התוכניות ועוזרת לו למפות את הצרכים, החללים, להבין את יתר בני הבית ואלו שינויים כדאי לעשות מבעוד מועד שיהיה בית נוח, בריא ונגיש. אני גם עוזרת לתכנן בחוכמה לאנשים שפשוט רוצים להכניס את החוץ פנימה, ליצירת סביבה נעימה ואורגנית.”

“ומה עם אנשים שכבר יש להם בית?”

כשאנשים כבר גרים בבית ורוצים לשפץ או לשדרג אותו, עיקר העבודה שלי מתמקדת בתכנון פנים הבית מחדש עם ניצול החלל בצורה מיטבית, ושילוב של אלמנטים טבעיים בתוך הבית שיהיה כיף לגור בו. האנשים שרוצים לשפץ את הבית הם בדרך כלל או משפחות עם ילדים שצריכות למצוא פתרונות חכמים למיצוי הבית או שהקן התרוקן ורוצים למצות את המרחב החדש. בעקבות זאת, תהליך העיצוב שלהם הוא מאוד ספציפי ומצריך היכרות מעמיקה, מיפוי של המצב הקיים ויצירה של עיצוב מדויק וחסר פשרות.”

צילום רצ’ה ברק

“איך את מצליחה להבין ולאפיין נכון את הצרכים של הלקוח?”

“הכי חשוב, אני קודם כל לומדת להכיר אותם לעומק, מבלה איתם זמן ומאפיינת את הצרכים שלהם בהתאם לחיבור האישי שיצרנו. על ידי כך, אני מייצרת תהליך יסודי שבזכותו אני מעצבת מעטפת מדויקת שלכל הדיירים חם, טוב ונעים לחיות בה במשך שנים רבות. אני גם מקפידה להשריש בעיצוב שלי את החיבור לטבע, ובהתאם לכך תופרת חליפה מדויקת שמתלבשת בול ומעשירה את חיי הדיירים.”

“וואו, מאוד מקסים!”

“מעבר למקסים, זה גם נכון ובריא. ככל שאני מכירה את הלקוחות שלי טוב יותר, כך אני יכולה להתאים להם את הנכס שיהיה נכון עבורם, כל אחד בדרך שלו, ולעזור להם ליהנות מהיום יום שלהם ומהבית שלהם פי כמה. בזכות ההבנה הרחבה שלי בתחום והחיבור לטבע, אני גם יודעת כיצד לשזור בין הצרכים והרצונות להיצע הקיים בשוק, תוך כדי הכנסת הטבע לבית, ועל ידי כך מביאה ליצירה של עיצוב שעושה חסד עם הלקוחות.”

“מאיפה קיבלת את הידע בתחום העיצוב?”

הכול החל בארגנטינה…

עוד לפני שהחלה את דרכה כמעצבת עם לב ירוק, רצ’ה ברק נולדה בבואנוס איירס, ארגנטינה, ושם בנתה את הרוח שלה ליצירתיות, אהבה לארכיטקטורה ועיצוב. לאחר שבילתה את ימי ילדותה בדרום אמריקה, בתור חלוצה ציונית אוהבת ישראל, בחרה רצ’ה לעלות ארצה בבגרותה.

“אני שמחה שאת חיי הילדות ביליתי דווקא בארגנטינה, כי אלו היו השנים שעיצבו אותי והפכו אותי לאישה יצירתית וחזקה, עם המון אהבה לאומנות ולמדע.”

“מדע?”

“כן. האמת שעיצוב פנים היא הקריירה השנייה שלי, ולפני כן הייתי יועצת גנטית אזור ה- 15 שנים.”

“איך הגעת לזה בכלל?”

“כשעליתי לארץ מתוך אהבה לישראל וציונות בלב, החלטתי שאני רוצה להתחיל את חיי בארץ בקיבוץ צעיר בנגב. בקיבוץ הזה הקמתי משפחה ועבדתי מספר שנים בתור רפתנית, וגם ניהלתי את הרפת כמה שנים. מכייוון שיש בי אהבה עזה לחיים, טבע וחיות, החלטתי לצאת ללמוד מדעי החיים. עם השנים שבתי לעבוד ברפתות, רק שהפעם עסקתי בייעוץ גנטי, ניהלתי מחקרים והרציתי בארץ ובחו”ל.”

צילום רצ’ה ברק

“וואו, ממש מקצוע חלומי!”

“אני באמת רוצה להאמין שבמהלך התקופה שעבדתי בתחום עשיתי שינוי משמעותי, ועזרתי לייעל את תוצרת החלב בישראל.”

“אז למה בעצם לעזוב תחום כה ייחודי ומעניין?”

“לפני כמעט 20 שנה, אני והמשפחה שלי החלטנו לעשות צעד ועברנו למושב בעוטף עזה. הקמנו את המשק לגמרי בעצמנו ובנינו אותו בשתי ידינו, וגם בנינו את הבית שלנולאורך תהליך הבנייה, התעוררה תשוקה נסתרת שהתעלמתי ממנה במשך שנים. זה היה הרגע הראשון שבו הבנתי שאני צריכה לעשות שינוי ונרשמתי ללימודי לעיצוב ואדריכלות פנים.”

אהבה שנולדה מאהבה

האהבה של רצ’ה ברק לטבע ולחיות הולידה בה את האהבה הראשונה למדעי החיים, ובאותו האופן כ- 10 שנים לאחר מכן גם את האהבה לעיצוב, יופי ואסתטיקה.

צילום רצ’ה ברק

“מה עשית כשהבנת לראשונה שיש לך אהבה שנייה בלב?”

“בהתחלה כלום.” צוחקת ברק, “לקח לי זמן לעכל, להתבשל ולהבין שאני חייבת לעשות משהו עם האהבה הזו. בהתחלה למדתי עיצוב ואדריכלות פנים במכללת קווים ‘רק בשביל הכיף’, ובאמת נהניתי ברמות אחרות מכל רגע בכיתה, אבל ראיתי את התגובות של המרצים, של חברי ללימודים ואפילו גורמים חיצוניים ואמרתי ‘וואלה, יש פה משהו אמיתי’. וככה ממערכת יחסים קלילה ולא מוגדרת, החלטתי לקחת את האהבה שלי לעיצוב לשלב הבא ונתתי ללימודים את כל הכוח והתשוקה שבי.”

“מדהים. רואים שגילית בו אהבה שנייה יוצאת דופן, אבל מה עם אהבתך הראשונה לגנטיקה?”

“אז זהו, שפה הייתה לי מעין התנגשות שהייתי צריכה לפשר. אחרי שסיימתי את לימודי עיצוב ואדריכלות פנים  בהצטיינות יתרה, עדיין לא הייתי מוכנה לנטוש את האהבה הראשונה, הייחודית והמתגמלת שלי. משום שכל כך נקרעתי בין השתיים, החלטתי ליהנות מכל העולמות במשך מספר שנים: ביום, הייתי עובדת בייעוץ גנטי עם חקלאים משכימי קום, ובלילות, הייתי ציפור הלילה שאני, וליוויתי לקוחות בתהליכי אדריכלות ועיצוב מורכבים ומתוחכמים עם חשיבה יצירתית רחבה.”

“מה גרם לך להחליט לבחור בעיצוב?”

“באותן שנים האהבה האמיתית שלי, בעלי, נפטר בפתאומיות. זה הכה בי בקושי גדול, אבל עם כל הכאב והסבל גרם לי להודות על החיים, להבין כמה הם קצרים ולהחליט לעשות מעשה.”

“משתתפת בצערך, זה מאוד לא קל. ממש עשית חישוב מסלול מחדש…”

“כן.” מסכימה ברק, “ידעתי שאני חייבת למצות את המיטב בשבילי ובשבילו, והיום אני מרגישה שעשיתי את זה. מאז עברו כבר כמעט עשר שנים.”

חיה ונושמת עיצוב עם חלום לשלב טבע בכל נגיעה

רצ’ה ברק ממשיכה לתכנן ולעצב בתי קרקע במרחב הכפרי באהבה רבה, ועושה זאת מתוך מקום של חיבור עמוק לטבע, ושליחות לעצב עולם שבו הטבע נוגע בבית בכל פינה.

“אני תמיד מחפשת השראה ורעיונות חדשים בטבע, בוחנת את הסביבה ומגרה את החושים כדי לעצב חללי מגורים מהממים ומלאי אור ויופי אמיתי.”

לפרטים נוספים על סטודיו Nammu והאדריכלית ומעצבת הפנים רצ’ה ברק, לחצו כאן.

בשיתוף NAMMU סטודיו בוטיק לעיצוב פנים

כדאי להכיר