חברת השקעות ישראלית-יוונית רוכשת 200 דירות באתונה ובסלוניקי

על רקע מדדים חיובים בהשקעות זרות ביוון וחזרה לצמיחה בענף התיירות, 'יוון החדשה' החלה ברכישת עשרות נכסים במרכז אתונה לצורך ביצוע פרויקט חדש בתחום הדיור העסקי שעתיד להתרחב למספר מדינות באירופה

צילום: ג.פרץ

בשיתוף יוון החדשה

רכישת הנכסים מבוצעת על ידי חברת ‘יוון החדשה’ במסגרת ״פרויקט מוזה” (‘ΜΟΖΑ PROJECT’) שמטרתו לרכוש ולהכשיר נכסים למטרות מגורים כך שיתאימו להשכרה עבור המגזר העסקי.

הפרויקט יפעל במרכזי ערים במספר בירות ברחבי אירופה. אתונה זו העיר הראשונה שבה יצא הפרויקט לדרך ועל פי התוכנית, הנכס האחרון באתונה יוכשר עד הרבעון האחרון של שנת 2023 ובסך הכל הפעילות ביוון תשלים רכישה והכשרה של 200 נכסים באתונה ובסלוניקי.

בחודש ינואר השנה, ממשלת יוון שילמה את תשלום החוב האחרון שלה לקרן המטבע הבינלאומית ובחודש מרץ יוון ביצעה פירעון מוקדם של חלק מההלוואות הבילטרליות אותן קיבלה ממדינות האיחוד. כיום יוון מפנה תקציבים רבים יותר לפיתוח תשתיות, הורדת מיסים והשקעות ישירות באמצעות חוק עידוד השקעות חדש שהכריז עליו השר לפיתוח והשקעות, אדוניס יורגיאדיס בחודש ינואר השנה.

על פי הבנק המרכזי של יוון, השקעות זרות במדינה חזרו לשיאן כפי שהיה בשנת 2019.

ברבעון הראשון משקיעים זרים השקיעו כ-374 מיליון אירו ברכישת נדל”ן ביוון. זו עליה חדה של 74.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד אשר עמדה על תזרים של 214 מיליון אירו.

דירת מגורים באתונה יוון / יוון החדשה – השקעות ביוון

סך ההשקעות בכל שנת 2021 עמדו על 1.17 מיליארד אירו, שהם עליה של 34.5% לעומת 875 מיליון אירו בשנת 2020. הדבר מעיד על חזרתם של משקיעים זרים לשוק הנדל”ן היווני, התאוששות מהירה בשוק התיירות וגידול חד במספר התיירים.

העליה הזו בהחלט מפתיעה לאור העובדה שמשקיעים מסין, רוסיה וטורקיה אשר תרמו תרומה ממשית לעליה בהשקעות הזרות עד שנת 2020 לאור התוכנית לקבלת ‘ויזת זהב’ למשקיעים זרים, אך בשנת 2021 הוצאו מחוץ לתוכנית הזכאות.

בדו”ח הביניים שפורסם ביום חמישי האחרון על ידי הבנק המרכזי של יוון, דווח כי בנוסף לעלית מחירי הבתים ברבעון הראשון (8.6%), ענף הבניה באותה התקופה עלה ב 35.7%.

הגידול בהשקעות מביא לפתיחת נציגויות של חברות בינלאומיות ביוון, רילוקיישן של עובדי חוץ מיומנים והגירה חיובית של יוונים משכילים אשר היגרו בשנת 2008 על רקע המשבר הכלכלי מחוץ ליוון אל מדינות האיחוד, אך כעת, חוזרים ליוון משכילים ומיומנים יותר.

גיא כהן טוהר, מנכ״ל ‘יוון החדשה’, מסביר כי בשנה החולפת חל גידול של ‏40% בהשקעות ישראלים ביוון: “יש עליה גם במספר המשקיעים, אבל בעיקר בסוג המשקיעים ובהיקף ההשקעות. בעבר המשקיעים ביוון היו בעיקר משקיעים פרטיים שרוכשים דירות ובנייני מגורים המיועדים להשכרה לטווח ארוך או קצר, אולם בשנה האחרונה נכנסו לשוק משקיעים מהמגזר העסקי עם איתנות ‏פיננסית ומוטיבציה להשקיע בתחומי הנדל״ן, התיירות, האנרגיה והלוגיסטיקה. יחד עם זאת, בהיעדר תשתיות מתאימות, רגולציה כבדה וחוסר בעובדים מיומנים, יוון עדיין לא בשלה לקלוט השקעות גדולות מאוד, ‏כך שתמיכה כלכלית אינה מספקת כדי לייצר פרויקטים בקנה מידה גדול. בנוסף עם היציאה מגל הקורונה האחרון, יוון מוצאת עצמה במחסור של מאתיים אלף עובדים במגזר נותני השירותים, תעשייה שהנתח שלה בתוצר הלאומי הוא המשמעותי ביותר (68.3% מהתוצר בשנת 2020)״.

דירת מגורים באתונה יוון / יוון החדשה – השקעות ביוון

בסוג המשקיעים ובהיקף ההשקעות. בעבר המשקיעים ביוון היו בעיקר משקיעים פרטיים שרוכשים דירות ובנייני מגורים המיועדים להשכרה לטווח ארוך או קצר, אולם בשנה האחרונה נכנסו לשוק משקיעים מהמגזר העסקי עם איתנות ‏פיננסית ומוטיבציה להשקיע בתחומי הנדל״ן, התיירות, האנרגיה והלוגיסטיקה. יחד עם זאת, בהיעדר תשתיות מתאימות, רגולציה כבדה וחוסר בעובדים מיומנים, יוון עדיין לא בשלה לקלוט השקעות גדולות מאוד, ‏כך שתמיכה כלכלית אינה מספקת כדי לייצר פרויקטים בקנה מידה גדול. בנוסף עם היציאה מגל הקורונה האחרון, יוון מוצאת עצמה במחסור של מאתיים אלף עובדים במגזר נותני השירותים, תעשייה שהנתח שלה בתוצר הלאומי הוא המשמעותי ביותר (68.3% מהתוצר בשנת 2020)״.

לכן, ממשלת יוון משקיעה משאבים רבים במגזר העסקי על ידי תמיכה ישירה במוקד מנועי הצמיחה ובפיתוח תשתיות על מנת ליצור סביבה תו

press parliament

מכת לעסקים בפעילות ארוכת טווח.

במדד קלות עשיית עסקים, יוון ממוקמת במקום ה- 72 (בשנת 2020) לעומת ישראל שנמצאת במקום ה- 49. בשנתיים הקרובות צפוי המשך גידול בהשקעות וככל שהמדיניות הכלכלית תימשך, המגזר העסקי צפוי להמשיך ולהביע אמון בכלכלה היוונית.

חברת ‘יוון החדשה’ ( (New Greeceהוקמה בשנת 2017‏ ועוסקת ביזמות ובניה של מתחמי מגורים ובתי מלון ביוון, ניהול נכסים ביוון וליווי משקיעים ברכישת נכסי נדל”ן ביוון.

החברה מחזיקה בקבוצת הפייסבוק הגדולה ביותר בתחום השקעות נדל״ן ביוון עם 14,000 חברים.

לחברה משרדים ביוון ובישראל.

בשיתוף יוון החדשה

כדאי להכיר