טקס הענקת הדרגה שנערך בבית הנשיא. תא"ל נעמה רוזן גרימברג עם הרמטכ"ל כוכבי והנשיא הרצוג | צילום: חיים צח

עכשיו זה רשמי: נעמה רוזן גרימברג היא האישה הראשונה בתפקיד המזכירה הצבאית של נשיא המדינה

קצינת המודיעין של פיקוד מרכז הפכה לתת אלוף השישית בצה"ל • תחליף את עלא אבו רוכן ששירת בתפקיד בשלוש השנים האחרונות • נשיא המדינה הרצוג: "נעמה עושה כאן היום היסטוריה" • רוזן גרימברג: "זכות גדולה עבורי לשרת ולעבוד לצד אדם שחרט על דגלו לאחד את החברה הישראלית"

נעמה רוזן גרימברג מונתה הערב (ראשון) בטקס לתפקיד בבית הנשיא נכנסה לתפקידה המזכירה הצבאית החדשה של נשיא המדינה, והועלתה לדרגת תת-אלוף.

הטקס התקיים הערב במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי וחברי פורום מטכ"ל, בכירי צה״ל ומערכת הביטחון ובני משפחותיהם של המזכירים הצבאיים, הנכנסת והיוצא.

תא"ל רוזן גרימברג תחליף בתפקידה את תא"ל עלא אבו רוכן, ששירת בתפקיד בשלוש השנים האחרונות. עם קבלת הדרגה, תא"ל רוזן גרימברג הפכה לתא"ל השישית בצה"ל ולמזכירה הצבאית הראשונה לנשיא המדינה אי פעם.

תא"ל רוזן גרימברג בת 40, תושבת מרכז הארץ, נשואה ואם לשני ילדים, בעלת תארים בהיסטוריה של המזרח התיכון, משרתת בצה"ל 22 שנים וכיהנה בשנתיים האחרונות כקצינת המודיעין של פיקוד המרכז שם גם עשתה היסטוריה כששירתה כאישה הראשונה כקצינת מודיעין פיקודית. לפני כן, עברה שורה של תפקידי פיקוד במגוון יחידות באגף המודיעין בצה״ל, ביניהן חטיבת המחקר, יחידה 8200, פיקוד הצפון והמרכז ועוד.

רגע הענקת הדרגה, צילום: דובר צה"ל

כאמור, רוזן גרינברג תחליף את תא"ל עלא אבו רוכן. המזכיר הצבאי הנוכחי, בן 50, תושב עוספיא ובן העדה הדרוזית, נשוי ואב לארבעה ילדים, ובעל תואר ד״ר במדעי המזרח התיכון של אוניברסיטת בר אילן.  אבו רוכן, החל את שירותו הצבאי לפני כ-32 שנים כלוחם ומפקד בחטיבת הצנחנים, והמשיך בשורה של תפקידי פיקוד באגף המודיעין. במשך שלוש השנים האחרונות, שירת בתפקיד המזכיר הצבאי של נשיא המדינה לפני כן שירת כנספח צבאי בסין, בין היתר, פיקד אבו רוכן על בסיס חיל החינוך חוות השומר.

התפקיד המדובר משמש כחוליית הקשר בין בית הנשיא ומערכת הביטחון על כל זרועותיה: הצבא, השב״כ, המוסד, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר ועוד. בתפקידה תהיה אחראית רוזן גרימברג על עדכוני הנשיא בתמונת המצב הביטחונית ועל מפגשיו עם גורמי הביטחון המגיעים אל בית הנשיא ובביקוריו של הנשיא בשטח, ביחידות השונות של כל גופי הביטחון.

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפרד מהמזכיר היוצא: "עלא - אתה מטובי בניה של מדינת ישראל. תודה לך על שלוש שנים בבית הנשיא ו-32 שנות שירות. בשם מיכל, בשמי, ובשם כל עובדי הבית הזה, על המחויבות, בעומק האינטלקטואלי, ההשכלה והידע הרחבים שלך במגוון תחומים. במהלך שנה של עבודה משותפת היית לי לעזר רב. ייצגת בכבוד את מערכת הביטחון, והיית שותף סוד משמעותי לעשייתה. אין ספק כי שלושת העשורים של שירותך רושמים פרק מכובד נוסף בתרומתם של בני העדה הדרוזית למערכת הביטחון ולעשייה החברתית".

הרמטכ"ל אביב כוכבי יחד עם נשיא המדינה יצחק הרצוג, צילום: דובר צה"ל

בהמשך הרצוג פנה למזכירה הנכנסת ואמר: "נעמה, את עושה כאן היום היסטוריה. אישה ראשונה בתפקיד ביטחוני רגיש וחשוב, ואת מגיעה לכאן אך ורק בזכות. בזכותך - בזכות כישוריך, יכולותיך, הישגיך והמעמד שחצבת לעצמך במגוון תפקידים בצבא ההגנה לישראל בכלל ובמערכת המודיעין בפרט. שימשת כאישה ראשונה גם בתפקידך האחרון - קצינת המודיעין של פיקוד המרכז. סיפורך האישי ובית גידולך אף הוא מרגש מאוד, אנחנו שמחים מאוד לקבל אותך במשפחת בית הנשיא, ומודים במיוחד לראש המטה הכללי רב-אלוף אביב כוכבי ולאגף כח האדם, שהעמידו בפנינו קבוצה מרשימה של קצינים מבריקים, מהם בחרתי בך לכהונה חשובה זו. מיכל ואני מאחלים לך הצלחה רבה בתפקיד התובעני והרגיש הזה. תודה רבה לכולכם ולחיי צה"ל ומערכת הביטחון ולחיי מדינת ישראל".

המזכיר הצבאי היוצא, תא"ל עלא אבו רוכן נפרד מהתפקיד ואמר: "לקצין שגדל במערכת הצה"לית ופיקד משך שנים לאור 'רוח צה"ל', מאוד נוח ופשוט להזדהות כמעט עם כל משימה במשכן הנשיא, שכל ד' אמותיו נשענות על שליחות ומחויבות. בשונה מכל צבא בעולם, במלאכת הפיקוד בצה"ל ישנה שותפות ישירה בעיצוב עתידה של החברה הישראלית. צה"ל ובית הנשיא אם כך, הם שותפים טבעיים לאחת המשימות הלאומיות הקדושות והמורכבות ביותר - לזרז את מסע ההתבגרות של החברה הישראלית אל עבר מציאות הרמונית יותר, שבבסיסה - יותר הוגנות ושיוויון, יותר אחריות משותפת לשמור על תחושת הביטחון של כל מגזר ומגזר, וישראליות שיוצרת יותר גשרים תרבותיים ובין תרבותיים. היום אני נפרד מצה"ל וממשכן הנשיא, אבל לעולם לא אפרד מרוח צה"ל ומרוחו של הבית הזה, בית העם. וודאי אתגעגע, ולעולם אשאר אסיר תודה. שאלוהים והנביא שועייב יברכו אתכם בברכת שלום והצלחה."

המזכירה הצבאית הנכנסת, תא"ל נעמה רוזן גרימברג: "משך עשרים ושתיים שנים שירתי ופיקדתי במגוון יחידות באגף המודיעין של צה"ל, והייתי שותפה לתהליכים אופרטיביים ואסטרטגיים שנועדו להבטיח את בטחון מדינת ישראל ואזרחיה. זוהי זכות גדולה עבורי לשרת ולעבוד לצד נשיא המדינה - אדם שחרט על דגלו לאחד את החברה הישראלית ופועל ללא לאות למען עתידה של המדינה והעם היהודי. בתפקידי כמזכירה הצבאית של הנשיא, אעשה כל שידרש על מנת לייצג נאמנה את העשייה הביטחונית בבית הנשיא ואסייע בקידום האינטרסים הלאומים והביטחוניים של המדינה בארץ ובעולם, ובהנחלת מדיניות הנשיא במערכת הבטחון. יחד עם זאת, אמשיך לעבוד באנושיות וברגישות לטיפוח הקשר עם המשפחות השכולות, פצועי צה"ל ומערכת הביטחון, משפחות השבויים והנעדרים, נפגעי וחללי פעולות האיבה".

לילך שובל השתתפה בהכנת הידיעה 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו