הפרוטוקולים חושפים: "כיבוש הבופור היה מיותר"

כיבוש הבופור נעשה בניגוד לדעת הפיקוד העליון • לשר הביטחון לא הייתה תוכנית סדורה לחדירה לתוך לבנון וההתמודדות עם הצבא הסורי • אלוף אורי שמחוני: "מה בער לתקוף את הבופור? יכול להיות שהיה נופל בעצמו לו היינו עוקפים אותו"

מבצר הבופור, צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון דובר צה"ל

ארבעים שנה אחרי פרוץ מלחמת שלום הגליל הראשונה חושף היום (רביעי) ארכיון צה"ל קטעים מתוך הפרוטוקולים של הדיונים שנערכו במהלך המלחמה, בהם התבטאויות של שר הביטחון דאז אריאל שרון, הרמטכ"ל רפאל איתן ובכירים נוספים בצה"ל.

אחד הדיונים שנערכו קשור לעומק הכניסה של צה"ל לתוך לבנון, כשהחשש המרכזי היה הסתבכות צבאית מול סוריה, שצבאה מוקם במספר אזורים במזרח לבנון. ביחס לכך אומר שר הביטחון אריאל שרון כי יש להימנע מכל עימות עם הסורים ככל שניתן.

מלחמת שלום הגליל- מבצר הבופור לאחר ה- 6/6/1982,

לדבריו, "נשתדל לא לתקוף את הסורים... לכן הפתרון היחידי שאנחנו רואים זה כניסה יותר עמוקה לתוך השטח. לא קובעים כרגע יעדים. זה פשוט, נעים קדימה לראות איך הדבר הזה ישפיע פה על הסורים, ברור הדבר הזה?".

להימנע מעימות עם סוריה

מבחינה זו אריאל שרון הנחה את הרמטכ"ל ואת הקצינים להעמיק בחדירה ולאגף את הסורים, מתוך מחשבה שאיגוף כזה ידחוק אותם החוצה מלבנון ללא לחימה. שרון אמר עוד: "מאחר ואנחנו רוצים למנוע פתיחת אש על ידי הסורים, האפשרות היחידה זה להעמיק חדור לתוך השטח, ולהגיע לעורפם. זו האפשרות היחידה".

ראש הממשלה מנחם בגין, שר הביטחון אריאל שרון ואחרים מבקרים בבופור,

למעשה הפרוטוקולים חושפים ביחס לכך כי לשר הביטחון לא היתה הגדרה ברורה של החדירה וקו העצירה של המבצע המתגלגל בלבנון, והוא פעל מחד להילחם בכוחות אש"ף ומאידך הורה להימנע ככל שניתן מעימות עם סוריה.

האם לתקוף את הבופור?

אחד הקרבות הקשים ביותר שניהל צה"ל בימים הראשונה של המלחמה היה הקרב לכיבוש מבצר הבופור, בו נפל מפקד סיירת גולני ג'וני הרניק עם עוד לוחמים מהסיירת. ככלל, חטיבת גולני ספגה נפגעים רבים בקרב הזה. אלא שכעת מתברר שכלל לא היה ברור אם צריך להיכנס לקרב הקשה הזה, שהתחולל בלילה - בניגוד לכוונת צה"ל לערוך אותו באור יום.

האלוף אורי שמחוני, סגן מפקד פיקוד הצפון בזמן המלחמה, אמר מפורשות בתחקיר על הקרב: "מה בער לתקוף את הבופור כל כך מהר? זה לא שליטה שהיא רלוונטית למבצע של היקף מלא על כל דרום לבנון. ברגע שעברנו אותו הוא חסר משמעות".

שר הביטחון אריאל שרון על מבצר הבופור עם חיילים,

עמדה דומה משתמעת מדברי בכירים נוספים בצמרת הצבא. תא"ל אביגדור קהלני שאמר כי "במשימה המוגדרת כתוב: תעקוף. אני אמרתי זאת במפורש. צטטו אותי כמו שאמרתי".

אלוף אמיר דרורי, מפקד פיקוד צפון בזמן המלחמה: "לא הייתה הכוונה לעסוק בטיהור בשלב ראשון. הייתה כוונה קודם כל לרוץ צפונה, ולבצע טיהור מאוחר יותר.....הכוונה הייתה שהוא (הבופור) ייכבש ביום שלמחרת וזה אומר יום שני בבוקר, עם סיוע אווירי וארטילרי מסיבי".

אלא שמתברר כי כוונה זו לא היתה ברורה עד הסוף, והכוחות יצאו לכבוש את המוצב בלילה - דבר שעלה במחיר כבד של חיי אדם, עקב הביצורים שהיו בין השאר צרים ומורכבים ממה שצה"ל צפה.

ביחס לכך אומר קצין אג"מ מאוגדה 36: "לגבי הלחימה על הבופור, אז אני לא יכול להגיד בוודאות שאמרתי לפיקוד שאנחנו מתחילים להילחם על הבופור בלילה. אני לא מכיר כזאת פקודה שמישהו אמר לא להמשיך ולהילחם, שבעקבות השינוי של כניסה בשעה 11, הבופור לא יילקח כרצף בהמשך ללחימה. אני לא מכיר כזאת פקודה".

במילים אחרות הפיקוד העליון לא רצה לכבוש את הבופור או רצה לדחות את התקיפה שלו, אך קצין האג"מ לא מכיר את העמדה הזו.

ראש הממשלה מנחם בגין, שר הביטחון אריאל שרון ואחרים מבקרים בבופור, צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון דובר צה"ל צלם: ערן ינאי

גם מפקד אוגדה 36 תת אלוף אביגדור קהלני אמר כי "לגבי הכיבוש בלילה, אני חושב שהיה אפשר לכבוש את הבופור בלילה. אני מקבל את השיקול שהבופור יכול להיות שהיה נופל ולעזוב אותו, חבר'ה, אבל השיקול הזה היה קיים כל הזמן. כולנו ידענו את הדבר הזה, ונאמר ללכת על הבופור". כלומר הפקודה היתה כן לכבוש את הבופור, או לפחות כך ראה את המצב המפקד הבכיר בשטח.

"הבופור לא היה רלוונטי"

את הדיון מסכם אלוף אורי שמחוני: "אצלי בכל אופן כל הזמן מכרסמת השאלה מה בער, מה בער לתקוף את הבופור כל כך מהר? והביקורת היא לא לגבי הכוח שרץ מהר (כוח גולני בשטח שהסתער בהובלת סמח"ט גולני גבי אשכנזי, א.ג.). הוא מפקד בשטח והוא נוהג כמו מפקד. אף אחד לא עוצר אותו, תפקידו לרוץ קדימה ולעשות הכי מהר והכי תוקפני שהוא יכול, וככה הוא גם נהג. והוא עשה 100 אחוז. מבחינת התכנית הכללית שהיעד הסופי שלה הוא ביירות ומבצר הבופור. ראינו את כל השליטה שלו, זו לא שליטה שהיא רלוונטית למבצע בהיקף מלא, על כל דרום לבנון. ברגע שעברנו אותו הוא חסר משמעות. כשיושבים מאחוריו (מאחורי המבצר) ומעסיקים אותו מטווחים כאלה ואחרים, יכול להיות שהוא היה נופל מעצמו. יכול להיות שכל הבופור היה נמנע בכלל, היו עולים למחרת והוא היה ריק".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר