מנהלת פורום "תקנה": "מעשים מגונים זה לא 'לשון הרע'"

"זה טרגי שאישי ציבור חרדים מספידים בהדר את חיים ולדר" • "התארגנות כמו שלנו בחברה החרדית היתה מונעת פגיעות" • יהודית שילת, מנהלת "פורום תקנה", מדברת על הטלטלה שעוברת החברה החרדית, ועל קשר השתיקה שנפרם אט־אט

"מקרה ציפי דינר נפל בין הכיסאות". שילת, צילום: נעמה שטרן

זה לא טריוויאלי שבשעת לילה מתקשרים אל מנהלת "פורום תקנה", יהודית שילת, עם אירועים דרמטיים פתאומיים. אבל כשבאותו שבוע מתפוצצות שתי פרשיות שעניינן תקיפה מינית בקהילות שומרות תורה ומצוות - השיחות מתרבות.
הפרשייה הראשונה נחשפה על ידי חן ארצי סרור ב"ידיעות אחרונות", ובמרכזה עומדת ציפי דינר, מורה מאולפנת שעלבים שחשודה בביצוע מעשים מגונים בתלמידותיה. השנייה - התאבדותו של חיים ולדר לאחר שנחשף כי במשך שנים התעלל בנשים ונערות.

"החשיפה על ולדר לא הפתיעה אותי כי אלה דברים שנשמעו לאורך שנים, אבל לפורום תקנה לא היו נקודות השקה עם האירוע. אנחנו יכולים רק להצטער על מה שקרה לנפגעים שלו ועל מה שקרה לו", אומרת שילת, שעומדת מאחורי פורום הפועל למניעת פגיעות מיניות בציבור הדתי. היא חושפת כי בשנים האחרונות היו פניות של גורמים חרדיים אליה, בניסיון לכונן מתכונת חרדית של "תקנה": "זה לא קרם עור וגידים מפני שעקרונות העבודה שלהם שונים משלנו. לדוגמה, קשה להם לשבת עם נשים בעוד אצלנו זה עקרוני, ויש גם את עניין שיתוף הפעולה עם גורמים חיצוניים. צריך הבשלה קהילתית כדי ליצור מהלך שמקיף את כל הזרמים בקהילות החרדיות. אני משערת שאם היתה התארגנות מוקדמת אפשר היה למנוע פגיעות ואולי גם את המעשה הנואש של ולדר".

להסביר מחדש

חיים ולדר, כזכור, היה סופר ויועץ חינוכי נחשב במגזר החרדי ומעט מחוצה לו. בין השאר, כמה סימבולי, זכה בפרס מטעם המועצה הלאומית לשלום הילד. לאחר שנחשף ב"הארץ" מצבור עדויות על מעשים מיניים שביצע לכאורה בנשים, בנערות ובנערים, החלה חקירת משטרה בנושא. יממה לאחר שהרב שמואל אליהו פרסם עדויות חדשות שהגיעו לידיו על פגיעות מיניות, ולדר שם קץ לחייו. בהלוויתו נכחו ראש עיריית בני ברק ואישי ציבור נוספים מן המגזר, שקשרו כתרי פאר למנוח.

דה פקטו ולדר בחר להודות במעשיו, לא? התאבדות זו לא הכחשה, גם אם במכתב שהשאיר טען לחפותו.
"אני לא יודעת. במקרה שלו, התאבדות יכולה להיות גם מתחושה של אין מוצא ואין סיכוי שהוא יוכל לעמוד במה שיעבור עליו. אני מודאגת כאשר אישי ציבור מספידים אותו בהדר, זו טרגדיה. זה אוטומטי כי עדיין כנראה הם לא יודעים איך להגיב, זה אירוע בלתי צפוי ואדם שקשה להאמין עליו שעשה את המעשים האלה.

"אני כועסת על מחנכים בתלמודי תורה שאומרים לילדים ש'אסור לדבר לשון הרע'. כשרומזים שלהתלונן על מעשים זה לשון הרע, ותלמידים בתלמודי תורה הרי מכירים את איסור לשון הרע ושמעו עליו רבות, זה מסיג לאחור פעולות של חינוך למוגנות שנעשו במוסדות הללו, פעולות שבמסגרתן הילדים למדו שצריך לשתף. ילד שחונך למוגנות ופתאום שומע שזה לשון הרע ו'אין חלק לעולם הבא', צריך יהיה להסביר לו מחדש איזה לשון הרע מותר ואיזה אסור. בקהילה החרדית יצטרכו להיכנס לתיקון גם של ההדרכות שניתנו בשבוע הזה".
ואז תקום מסגרת שתיקח אחריות על הסוגיה?
"כשהתחלנו ב־2003 היינו חסרי ניסיון, הקהילה החרדית תוכל עכשיו לעשות את זה טוב יותר מאיתנו".

נפל בין הכיסאות

מטרת הפורום היא לאפשר לאנשים דתיים להתלונן על אנשי מקצוע בתחום החינוך והרבנות, כאשר אלה מבצעים מעשים על גבול העבריינות המינית או עבריינות ממש. נשמע לי פחות מלחיץ ללכת ליומנאי מאשר אל פורום שמורכב מדתיים בעלי שם.
"אז פורום תקנה לא מיועד לך. אנחנו כאן כי ההליך הפלילי הוא קשה וצריך יכולת עמידה ובשלות. עד שהיא מגיעה עלולות לעבור שנים, שבהן יכול הפוגע להמשיך לפגוע. צריך שלב ביניים שבו יכולת הפוגע מצטמצמת, וזה קורה כשהפורום מיידע אותו שאם לא יחדל ממעשיו הדברים יתפרסמו ותהיה אפשרות להיזהר ממנו".

ידיעה על התאבדותו של ולדר ב"יתד נאמן",

לא עדיף לחנך מראש ללכת להתלונן במשטרה?
"לא כל תלונה במשטרה מגיעה להליך פלילי. צריך ראיות ודיני הראיות בחוק אינם פשוטים במה שנוגע לעבריינות מין, כי המעשים מתרחשים בסתר ואם אין הוכחות פורנזיות או עדים זאת בעיה. הליך יכול להיסגר מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה ואז אנשים חושבים ש'סתם הרסת בן־אדם ואמרת לשון הרע'.
"אנחנו לא עושים הליך פלילי או מכניסים אנשים לכלא. דיני הראיות אצלנו קלים יותר, ודרושות פחות תעצומות נפש מצד מתלונן או מתלוננת לדבר.

מספיק שעוברים על הנורמה ההלכתית. אצלנו מסתפקים בתגובת הצדדים ובניסיון שלנו למי אפשר להאמין".

איזה שיניים יש לכם?
"אין לנו. אנחנו מעבירים את האחריות למעסיק. אנחנו מדווחים לו שנמצא אצלו אדם בעל פוטנציאל פגיעה, ומוודאים שהוא לא בשטח ולא עובר על הגבלות פורום תקנה. צריך להבין, אנחנו לא מטפלים בכל עברייני המין אלא רק באלה שיש להם סמכות ומרות חינוכית. יכול להיות עבריין שיסולק מהמערכת וילך לנהל סופר, ואנחנו לא נדע מה הוא ממשיך לעשות. אנחנו רוצים לנקות את המערכת החינוכית והרבנית".

פורסם שדינר המשיכה לעבוד במוסד חינוכי.
"דברים נפלו בין הכיסאות. אפשר היה לעשות את זה בצורה מהודקת יותר ואולי יש עוד תיקים כאלה, אך עדיין, היו גורמים שיכלו לקחת אחריות - וזה לא קרה".

פורום תקנה ייכנס בקרוב אל העשור השלישי שלו. שילת אומרת שהתמורות שחלו במגזר הדתי־לאומי כבדות משקל: "אף אחד כבר לא אומר 'לא יכול להיות'. כולם יודעים שזה קורה. וגם אין דבר כזה שלא מאמינים, לפעמים קשה לקבל, אבל הרוב יצאו מהמקום הלא רלוונטי של השתקה והכחשה". 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi