"אל תתנו לחמאס לאנוס גם אותי": הקמפיין שבועט בבטן הרכה

קריאה חדשה לאנג'לינה ג'ולי, קייט בלאנשט, ארגון אמנסטי ואוניברסיטאות יוקרה להשמיע את קולם נגד האלימות המינית שהפעיל ארגון הטרור חמאס בטבח 7 באוקטובר • "מי שלא יפעל או יגנה - יככב על קיר בושה", אומרת אבישג אבינועם שעומדת מאחורי היוזמה

מבלים נמלטים ממסיבת הטבע ברעים. צילום: ללא

מאז החלה מלחמת "חרבות ברזל", במקביל ללחימה הקשה בשטח, ישראל נאלצת להתמודד גם עם שטנה, פייק ניוז וגילוי אנטישמיות קשים גם ברשת ועם ארגונים בינלאומיים המפנים עורף ומתעלמים מהטבח הנורא נגד אזרחי המדינה שאירע ב-7 באוקטובר.

לאחר שתיקה צורמת של כמעט חודשיים ובהמשך לגל ביקורת זועם בישראל ובעולם, ארגון הנשים של האו"ם פרסם בשבת לראשונה גינוי מפורש לטבח שביצע החמאס, גינוי שכלל גם הבעת צער על התחדשות הלחימה בעזה ואזכור הצד הפלשתיני. "אנחנו מגנים באופן חד משמעי את המתקפות האכזריות של חמאס על ישראל ב-7 באוקטובר ומודאגים ממספר העדויות למעשי זוועה מבוססי מגדר ואלימות מינית במהלך המתקפות האלה".

כאמור, בשבועות שקדמו להצהרה, התעלמות ארגוני הנשים בעולם, בראשם ארגון הנשים של האו"ם שפרסם דו"ח על הלחימה בין ישראל לעזה בו התייחס רק לסבלן של הנשים העזתיות והתעלם לחלוטין ממעשי האונס וההתעללות שעברו נשים ישראליות בטבח, הביאה למספר יוזמות מצד גורמים בישראל להגברת המודעות לפשע הנוראי שבשתיקה, כשהמפורסם ביותר עד כה הוא קמפיין MeToo_UNless_UR_a_Jew#.

כעת מצטרף אל הקמפיין הזה קמפיין נוסף - HAMAS_RAPED _METOO שעלה לרשת ב-19 בנובמבר, אותו יזמו אבישג אבינועם וגליה שימרון כשלצדן צוות מסור של עשרות אנשי קריאייטיב, הפקה, תוכן, צילום, מחקר ועוד (כולם בהתנדבות), כשבמרכזו עצומה בצורת מכתב פתוח הקורא לשבירת קשר השתיקה של תנועת ה-MeToo ותומכיה בכל הנוגע לפגיעה החמאס הנורא.

"זה פרויקט מטורף שהתחלנו לעבוד עליו כבר באוקטובר", מספרת לנו אבישג בראיון שקיימנו עמה. "אלפי שעות של תחקיר מאחורי הקלעים על ארגוני נשים, אגודות סטודנטים, חברות וגם ידוענים, במטרה לאסוף כמה שיותר מידע על מה שאמרו וברוב המקרים על מה שלא אמרו בכל הנוגע למעשי הזוועה של החמאס".

אבישג, שבאחד מכובעיה המקצועיים היא גם די.ג'יי, משתתפת שהיוזמה עברה יותר מגלגול אחד עד שהתגבשה לכדי הקמפיין הנוכחי. "הקמפיין הראשון שעלה לי בראש היה משהו עם קהילת המתקלטים בגלל הרקע שלי במוזיקה, אבל די מהר הבנתי שההיענות לא מספקת ולא נצליח למנף קמפיין ברוח הקהילה והשתיקה סביב הטבח, אז גליה ואני החלטנו על שינוי כיוון וכך נולד הקמפיין הנוכחי שהפוקוס שלו הוא מעשי האונס והשתיקה הנוראית מסביב לזה בעולם.

     

View this post on Instagram

           

A post shared by Hamas Raped MeToo (@hamasrapedmetoo)

"ככה התחילה עבודה מטורפת מסביב לשעון של תחקיר על ארגונים מוסדות, חברות. למפות את הסושיאל שלהם, פרסומים. הכל. מה פרסמו, מה לא פרסמו. זו עבודה בלתי פוסקת וכולה בהתנדבות של אנשים מדהימים שמקדישים שעות ארוכות מחייהם לעבודה על המיזם הזה".

"שברו את השתיקה"

ואכן, לפני כשבועיים, אחרי מאות שעות עבודה, הקמפיין עלה לאוויר. "שברו את השתיקה" נכתב בעמוד הקמפיין הראשי.

"השמיעו קול נגד פשעי החמאס נגד נשים. חמאס הכריז מלחמה על זכויותיהן של נשים וביצע אקטים מחרידים של אלימות מינית. ב-7 באוקטובר, נשים נחשפו לאונס, עינויים, רצח וחטיפה, לא כאקטים רנדומליים אלא כחלק מאסטרטגיה מכוונת על ידי החמאס", נכתב בטקסט המקדים לעצומה, כשבהמשך נכתב כי לפי הדין הבינלאומי האקטים האלה הוגדרו כפשעי מלחמה והינם בגדר פשעים נגד האנושות.

"השתיקה הרועמת של ארגוני הנשים הבינלאומיים היא מתן חסות לזוועות האלו ומהווה בגידה בקורבנות. חוסר הגינוי והשאננות מצדם מאפשרים את המשך ההתעללות והדה-הומניזציה המבוססים על אמונה ומוצא אתני. הקמפיין קם לאור השתיקה של נשים ושל ארגוני זכויות נשים ברחבי העולם לתקיפה המינית רחבת ההיקף והזוועתית שבוצעה בנשים על ידי החמאס במתקפת 7 באוקטובר. עינויים ואונס של נשים היוו יעד מרכזי בהתקפה נגד ישראל, כפי שתועד בסרטונים וברשתות על ידי המחבלים. 

"מטרת הקמפיין היא לדרוש מאותם ארגוני זכויות נשים ואקטיביסטיות מובילות שישמיעו את קולן, יגנו את הפגיעה בנשים ויגנו את החמאס על הפיכת גופן של נשים ישראליות ויהודיות לשדה קרב. אנחנו קוראים לכם להוקיע את המעשים האלה בפומבי. עמדו לצדינו בקריאה על כך שזכויות נשים על גופן גוברת על פוליטיקה. שתיקה והצדקה הן לא אופציות.

"השמיעו את קולכם עד ה-21 בדצמבר (היום הקצר והחשוך בשנה), נכתב. "השתיקה שלכם היא המגן שלהם. רסקו אותו עם קולכם. אם אתם לא נלחמים עבר כל הנשים, אתם לא נלחמים עבור אף אישה".

#MeToo isn’t #RapeMeToo נכתב בטקסט הנלווה לעמוד בו ניתן לחתום על העצומה.

מלבד העצומה תוכלו למצוא בעמוד הקמפיין גם את ה-Wall Of Shame ("קיר הבושה") בו מופיעים השמות, הפנים והלוגואים של חברות וידוענים ששתקו או יצאו נגד ישראל ולא גינו את הטבח הנורא, ביניהם אנג'לינה ג'ולי, אשלי ג'אד, קייט בלאנשט, ארגון אמנסטי, תנועת ה-Black lives Matter, אוניברסיטת ברקלי, אוניברסיטת קיימברידג', אוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת דיוק, אוניברסיטת פרינסטון, אוניברסיטת ייל, ארגון Save the children ועוד. 

אבישג מספרת שהבילד אפ לקראת ה-21 בדצמבר הוא מטורף וכי כבר מעכשיו הצוות של הקמפיין מתכנן את הצעד הבא בהתאם לתגובות שיגיעו או לא יגיעו בעקבות הקמפיין ובהמשך לפנייה לארגונים ולידועניות.

העצומה נשלחה ב-25 בנובמבר (יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים) לכתובות המייל של כל מי שהופיע על הקיר. "מי שימשיך בשתיקתו יופיע בקולאז' התמונות בשחור. מי שעד ה-21 בדצמבר ישמיע את קולו יסומן בורוד וייצא מהקולאז", מדגישה אבישג ומוסיפה שבניגוד לשתיקה של מי שלא ישמיע קול עד תאריך היעד שהציבו, הן לא מתכוונות לשתוק. 

"אני עוד לא יודעת מה בדיוק נעשה וזה גם תלוי באת מי נצליח לרתום, אבל אני כן יכולה לגלות לך שיש בהחלט מחשבות על פרסום התמונה של 'השתקנים' בטיימס סקוור לדוגמה". 

את עמוד הקמפיין הרשמי והעצומה מלווים גם פרסומים בכל הפלטפורמות החברתיות הגדולות: אינסטגרם, פייסבוק, X (טוויטר לשעבר) ואפילו לינקדאין, כשידועניות ונשות תרבות ידועות דוגמת השחקניות נעמי לבוב ולימור גולדשטיין, הדוגמניות ג'ני צ'רוואני ושירלי בוגנים, חברת הכנסת לשעבר איילת נחמיאס ורבין, מאמנת הכושר אירה דולפין, מלכת היופי לשעבר נועה כוכבא ועוד מצולמות עם המסר של הקמפיין Don't let Hamas rape me too  ומקדמות אותו בעמודים החברתיים שלהן ברשת במטרה להפיץ ולחשוף אותו לכמה שיותר גולשים וארגונים.

     

View this post on Instagram

           

A post shared by Hamas Raped MeToo (@hamasrapedmetoo)

"המון ידועניות שפנינו אליהן נרתמו מיד,הגיעו לימי הצילום שלנו ושיתפו עם מאות אלפי העוקבים שלהם את הקמפיין. ברגע שהחלו הפרסומים והשיתופים ברשת, גם קיבלנו המון פניות מנשים שאינן מפורסמות שביקשו לקחת חלק בקמפיין". 

יש משהו שחשוב לך שידעו על הקמפיין?

"שהוא חשוב מאין כמותו ושאין מקום לשתיקה וההתעלמות מהמעשים המחרידים האלה. זה נראה לי די ברור אבל אדגיש את זה שוב ושוב. מעבר לזה, העבודה שנעשית על זה מאחורי הקלעים היא מטורפת וכולה כאמור נעשית בהתנדבות מוחלטת של אנשים עם לב ענק וכישרון מטורף. אנחנו עובדים מסביב לשעון כבר שבועות ארוכים ונשמח לכל שיתוף פעולה ועזרה בין אם מגורמים מקצועיים שיכולים לעזור לנו בהפצת הקמפיין גם מחוץ לגבולות ישראל ובין מצד אנשים טובים שרוצים לקחת חלק ביוזמה הזו. כל תרומה היא מבורכת".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר