באנו חושך לגרש: כנראה שאלו המנורות הכי מדהימות שראיתם

צורניות אמורפית יוצרת גופים מלאי עוצמה, עיצוב של זהה חדיד, Aria Gold and Transparent , טכנולייט | צילום: יח"צ

הפריט המובן מאליו מקבל חיים חדשים בעיצוב הנכון • שדה פרחים זוהר, עצי סחף שהפכו לאלמנט מעולמות הפנטזיה, וגופי תאורה ששואבים השראה מבניינים • חג אורים שמח!

חג החנוכה בעיצומו, ובכל פעם כשאנחנו חושבים על החג הנפלא הזה, אנחנו מתמלאים בהשראה. הפעם בחרנו לדבר על המוטיב החוזר בחג – אור. בעולם העיצוב, תאורה היא עולם ומלואו, והיא משלבת מצד אחד פונקציונליות, ומצד שני היא מהווה אלמנט עיצובי, שיכול לשנות את כל החלל. מעצבי מוצר רבים רואים בתאורה הזדמנות להביע חזון אומנותי, ולהפוך את גוף התאורה לפיס שווה ערך לפסל או לפריט אומנותי אחר.

לא רק לילדים: הסביבונים המעוצבים שאתם חייבים לקנות

לא הספקתם לקנות? החנוכיות המעוצבות שיעשו לכם את החג

החופש ליצור, לשחק ולהתאים את המוצר, מתבטא בגופי תאורה מודולריים שמתאימים עצמם לדרישות החלל ולטעם האישי. לדוגמה, גופי תאורה שנראים כמו שדה פרחים שתלוי מהתקרה, באופן שבו חוט התלייה לא נראה, אלא רק עלי הכותרת והגבעול שזוהרים בחושך. כל אחד יכול לשלוט על כמות הפרחים ועל גובה תלייתם, וליהנות מגוף תאורה שמותאם לחלל הספציפי.

אתם שולטים על כמות הפרחים שירכיבו את גוף התאורה, Thomas Pagani, טכנולייט, Tulip Ph, צילום: יח"צ

הנברשות העכשוויות מכניסות לחלל אלמנטים אדריכליים, כשהן משלבות משחקי זוויות וקווים ארכיטקטוניים שמדגישים את מקורות ההשראה, כמו חזיתות בניינים. אחת האדריכליות הבולטות בתחום הייתה זהא חדיד, שהשאירה את חותמה בתחום גם אחרי לכתה.

גוף תאורה מעוצב מעצי סחף, יואב בייטנר, צילום: יח"צ

פרוצ'יו לביאני הוא מעצב נוסף, שמתמחה גם הוא בעיצוב גופי תאורה בעלי מראה עכשווי. הם מאופיינים לרוב בקווים גיאומטריים, ובשילוב מדויק בין חומרים כמו מתכת ובטון שנחשבים לחומרים קרים, ומתאזנים באמצעות שימוש באור כחומר ושימוש בצבעוניות.

גוף תאורה שהוא פיס אומנותי, חן תעוז, צילום: עדי גלעד

תערוכת היחיד שמוצגת עד 12 בינואר בגלריה ויטרינה ב-HIT (המכון הטכנולוגי חולון), היא דוגמה מקומית ליכולת לקחת את היחס לגופי תאורה לעולמות בעלי ערך אמנותי מובהק – מדובר בתערוכה של האומנית והמעצבת התעשייתית הצעירה, חן תעוז. אל האור שעומד במרכז עבודותיה היא מתייחסת כחומר, אליו היא מצרפת חומרים נוספים כמו מתכות, טקסטיל, קרמיקה, זכוכית ועוד. גופי התאורה בעיצובה יוצרים אווירה מסתורית שבה האור בוקע מתוך החומרים, ומאיר אותם מבפנים והחוצה.

גוף תאורה מפורניר מכופף, סטודיו ויהי, צילום: אסף אמברם

בישראל ישנם מספר מעצבי מוצר שבולטים בתחום התאורה במיוחד. יואב בייטנר משתמש בעצים שהוא מוצא בסביבת המגורים שלו, והופך אותם לגופי תאורה מעוצבים. התוצאה המתקבל היא בעלת שפה עיצובית ברורה, שלוקחת את המתבונן בה לעולמות של פנטזיה והומור. חן זלקינד עובד בשילוב של מתכת ועץ באופן שמזוהה איתו. סטודיו ויהי ידוע בטכניקת ייצור מסורתית, של כיפוף פורנירים ויצירת גופי תאורה מעוצבים וקלים.

אספנו בשבילכם את גופי התאורה הכי מיוחדים, שתוכלו לשאוב מהם השראה

גופי תאורה שולחניים עם זכוכית כהה, Muffins_Dan Yeffet, הביטאט, צילום: מרטין שום

בין אופנה לארכיטקטורה, גופי תאורה בעיצוב של זהה חדיד, Capsule Collection Avia Edition, טכנולייט, צילום: יח"צ

גופי תאורה שהם כמו מגזרות נייר, סטודיו ויהי, צילום: יח"צ ויהי

גוף תאורה שולחני שמורכב ממנורה עגולה בגימור מט, שממוקמת בקצה אלמנט עץ, אסף וינברום, צילום: טל אלקבס וינברום

גוף תאורה שולחני מעוצב מעצי סחף, יואב בייטנר, צילום: יח"צ

גוף תאורה רצפתי בעיצוב פרוצ'יו לביאני, הביטאט, PH. Kartell, צילום: יח"צ
טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר