רבנים במכתב חריף נגד הרב מלמד: "בדה דברים מליבו"

שישה מהרבנים המובילים במגזר הדתי יצאו במכתב קשה במיוחד נגד רב היישוב הר ברכה • הם טענו כי הוא מחבק את הרפורמים ושמפרסם דברים שאינם נכונים בטורו בעיתון בשבע • ""המחבר בעל 'פניני הלכה' שגה הרבה מאוד ויצא ממכשול למכשול", טענו • ישיבת הר ברכה: "דברי שקר מסולפים, לצד חצאי אמת ושמועות מעוותות"

הרב אליעזר מלמד, צילום: יהונתן שאול

עימות הרבנים במגזר הדתי לאומי מחריף: חודש לאחר שמכתב שקורא להחרים את הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה, נחשף ב"ישראל היום" ועורר סערה, יוצאים נגדו שישה רבנים מובילים בציונות הדתית במילים חריפות. בניגוד למכתב הקודם, הפעם חתומים על הדברים שניים מבכירי רבני ישיבת הר המור, שעל פי טענות אנשי הרב מלמד מובילים את המחאה החריפה נגדו.

במכתב, שעליו חתומים הרב שלמה עמאר, הרב הראשי לשעבר, הרב דב ליאור, הרב צבי טאו, הרב אביגדר נבנצל, הרב ברוך שרגא והרב עמיאל שטרנברג, הם קובלים על היחס שהוא מספק לרפורמים ולנוצרים, פרסום ענייני צניעות בעיתון בשבע, שבו הוא מפרסם טור קבוע, הלכות גיור, על רקע רפורמת הגיור, ופסיקת הלכה באופן כללי.

"המחבר בעל 'פניני הלכה' שגה הרבה מאוד ובדה דברים מליבו והשיג גבול עולם אשר גבלו ראשונים, ויצא ממכשול למכשול, ומתנשא לעקור הררי עד ברוח פיו, והדפיס דבריו המשובשים בספרים ובמאמרים, והפיצם ברבים, וכדברים של מה בכך פרץ ביסודות חמש פרצות", כותבים הרבנים.

הם תוקפים את הרב מלמד על כך שהוא נפגש עם רבה רפורמית וקרא לתת להם מקום בכותל. הרבנים טוענים שהוא תומך ומחזק את "הכת" המכונה רפורמית – שהנם מזייפי היהדות ותורת ישראל ומצוותיה, מפירי הברית, שהם דורסים ורומסים ברגל גאווה כל קודשי ישראל. ובשנים האחרונות פגעו בקומת צלם אלוקים שבאדם, בחיבורם למגמות התועבה של אינם בני ברית ומקיימים 'נישואי' תועבה". בנוסף זעמו הרבנים על כך שהרב מלמד מתיר לקחת מנוצרים כסף, דבר שנחשב לשנוי במחלוקת בציבור הדתי.

"רעדה אחזתנו להיווכח שכתב בפומבי על דברים שבצנעה, ופרץ פרצה נוראה בחומות הטהרה, הקדושה והצניעות, אשר בית ישראל נשען עליהם", כתו הרבנים בהתייחסם לפסקי הלכה בתחום הטהרה שפרסם הרב מלמד. "הדבר חמור בפרט בדורנו, כאשר יראי חטא נמאסו ואין דורש ואין מבקש, והשפעת הרחוב והמכשירים, פוגעת בהנהגות האדם והבית".

הרב צבי טאו, צילום: אורן בן חקון

נושא נוסף, שעליו קובלים הרבנים במכתבם עוסק ישירות ברפורמת הגיור של שר הדתות מתן כהנא. לטענתם, הרב מלמד, המציא הלכות גיור חדשות. "הלכות גיור חדשות המציא המחבר בכותבו שאפשר לגייר גוי המתכוון לחיות כ"מסורתי", ובזה נהיה יהודי כביכול, לפי דעתו המשובשת".

מישיבת הר ברכה מסרו בתגובה: "ראינו בצער גדול פשקוויל חדש המתפרסם בעלוני השבת, בו מיוחסים לרב אליעזר מלמד שליט"א דברי שקר מסולפים, לצד חצאי אמת ושמועות מעוותות, בנושאים יסודיים שבתורה ובמצוות ובענייני הכלל. רבנו הרצי"ה הנחה את תלמידיו לשקוד על לימוד הלכות לשון הרע, כתשובה למלחמת הקנאים הנוראה שערכו כנגד הראי"ה קוק זצ"ל. אנו מזועזעים לראות דברים דומים למלחמות שווא אלה גם בדורנו.

"מפעל פניני הלכה חולל מהפכה בלימוד ההלכה וחיבתה וקירב את המוני בית ישראל להתחזקות בלימוד התורה, שמירת המצוות ובניית משפחות על יסודות הטהרה והקדושה. בשבועות האחרונים זכינו לקבל מאות רבות של מכתבי תמיכה מרבנים מרכזיים מכל בתי המדרש בציבור הדתי המברכים על פניני הלכה ומעידים על הברכה העצומה שהם מביאים לקדושת ישראל.

גישות שונות בלימוד תורה ודרכי הבנתה הן מיסודות תורתנו. 'הללו מטמאים והללו מטהרים', מתוך עיון רחב וכבוד עמוק זה לזה, מתוך הארת פנים כדרכם של תלמידי חכמים שבארץ ישראל המנעימים זה לזה בהלכה, מקדימים את דברי החולקים לדבריהם, ומקרבים את עם ישראל ללימוד תורה באהבה ובאמונה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר