החל מ־2,000 דולר: ספר הזוהר של השר מונטיפיורי מוצע למכירה

הספר שופך אור על דמותו של מי שהוביל את היציאה מחומות העיר ירושלים, שנראה כי למד קבלה לצד התקרבותו לדת • המכירה תתקיים ב־7 בפברואר

ספרו האישי של מונטיפיורי, צילום: בית המכירות תאג' ארטחנן גרינווד

ספר הזוהר האישי של השר משה מונטיפיורי מוצע למכירה בבית המכירות הפומביות תאג' ארט. הספר שופך אור על אחד האנשים שהובילו את היציאה מחומות העיר העתיקה בירושלים, ושבפועל הוביל את ארץ ישראל לפיתוח מחדש, לאחר מאות שנים של שיממון.

סר משה מונטיפיורי (1885-1784) הקדיש את חייו לסיוע ליהודים בארצות השונות, בדגש על תקומת העם היהודי בארץ ישראל. מונטיפיורי כיהן כראש עדת הספרדים בלונדון והקים מוסדות צדקה, שבהם קרן התיישבות יהודית בשם "מזכרת משה". הוא ביקר בארץ ישראל בסך הכל שבע פעמים, בסיורים שהיו רצופים בקשיים ובסכנות.

מונטיפיורי היה אחראי בין היתר לבניית שכונת משכנות שאננים, השכונה הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים, וכן בנה את טחנת הרוח, שעד היום מהווה אחד מסמלי עיר הבירה.

בצעירותו לא שמר מונטיפיורי מצוות, אך לאחר ביקורו הראשון בירושלים הוא התקרב לדת ולמסורת היהודית, ואף הקפיד לקחת עימו שוחט למסעותיו בעולם, כדי שיוכל לאכול בשר כשר. ספר הזוהר, שמוצע כעת למכירה בבית המכירות תאג' ארט (7 בפברואר בשעה 19:00), מספק הצצה לכך שאולי לצד שמירת כללי היהדות הסטנדרטיים, הוא גם נהג לעיין בספרי הקבלה.

מדובר בספר "הדרת זקנים", פירוש של הרב יצחק באדהב ל"אדרא רבא", מאמר מספר הזוהר, שיצא לאור בירושלים ב־1885. זהו ספר מיניאטורי, שהדפים בו בגודל 7.6 ס"מ. על גבי הכריכה שלו נכתב שמדובר ב"מנחה לכבוד הישר הצדיק סר מונטיפיורי". בבית המכירות מציינים כי מדובר ב"פריט היסטורי מרגש וייחודי". הוא מוצע למכירה פומבית בפתיחה של 2,000 דולרים, וההערכה היא שהוא יימכר בסכום של בין 5,000 ל־10,000 דולרים.

בעמוד הראשון של הספר הודפס "מכתב תעודה" של שניים מהרבנים החשובים ביותר בארץ ישראל באותו הזמן, "הראשון לציון" הרב הרב רפאל מאיר פאניז'יל, ו"הראשון לציון" הרב יעקב שאול אלישר.

פרט מעניין בנוגע לכותב הפירוש, הרב יצחק באדהב, הוא שבסוף ימיו הוא חי במרחק מטרים ספורים משכונת ימין משה, שנקראה על שמו של מונטיפיורי.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi