במודיעין מציבים יעד שאפתני: 20 אחוז ממשגיחי הכשרות – נשים

מועצת העיר מודיעין מכבים רעות אישרה הצעה תקדימית, במסגרתה ייקבע ייצוג נשי בקרב משגיחי הכשרות בעיר • אף שכל הנשים שניגשות למבחנים בארץ עוברות – אין אפילו אחוז בודד של נשים שממלאות את התפקיד מתוך 4,000 משגיחי כשרות • יוזם ההצעה עמיעד טאוב: "טבעי ומובן מאליו שגם נשים תוכלנה לעסוק במקצוע חשוב זה"

תעודת כשרות (ארכיון), צילום: יהושע יוסף

מועצת העיר מודיעין מכבים רעות אישרה ביום חמישי האחרון הצעה תקדימית לשילוב ולקביעת ייצוג נשי בקרב משגיחי הכשרות בעיר. ברוב מוחץ אישרה המועצה את הצעתו של המשנה לראש העיר ומחזיק תיק שירותי הדת, עמיעד טאוב, שלפיה 20 אחוזים מכללי משגיחי הכשרות בעיר יהיו נשים.

מתוך יותר מ-4,000 משגיחי כשרות שפועלים בישראל אין אפילו אחוז בודד של נשים הממלאות את התפקיד החשוב, אף על פי ש-100 אחוז מהנשים שנבחנות לתפקיד משגיחות כשרות עברו בהצלחה את המבחנים. הנתון צורם במיוחד נוכח העובדה שרק כ-60% מהגברים עברו את המבחנים הללו, ואילו הנשים הורשו להיבחן רק לאחר פנייה לבג"ץ.

דו"ח מבקר המדינה הצביע על הליקוי שבהדרת הנשים מהתפקיד. בגין יחס לא פרופורציונלי של מינוי מאות משגיחים אל מול משגיחות בודדות ברחבי הארץ. זאת חרף העבודה שהרבנות הראשית בישראל קבעה כי אין מניעה הלכתית לכך.

בהצעתו ביקש טאוב כי העירייה תקבע ייצוג נשי מינימלי של 20% מקרב משגיחי הכשרות בעיר, ותחייב את כל הגורמים העירונים המוסמכים לבחור את המשגיחים והמשגיחות ולהעסיק בהתאם לכשירות ההלכתית והמקצועית נשים בתפקידי השגחת כשרות. כמו כן, הציע טאוב כי העירייה תקיים ותעודד קורסי הכשרה למשגיחות כשרות והעסקת משגיחות כשרות בעיר. ההצעה זכתה בתמיכה מוחצת במועצת העיר מודיעין מכבים רעות ובתמיכתו של ראש עיריית מודיעין ויו''ר השלטון המקומי, חיים ביבס.

עמיעד טאוב והשר כהנא, צילום: באדיבות המצולם

טאוב פנה לשר הדתות החדש מתן כהנא, וביקש ממנו לעדכן את חוזר מנכ"ל משרד הדתות בנושא במטרה להקל את השילוב בפועל של נשים בתפקיד. "נשים מודרות באופן קבוע וארוך שנים מחלק משירותי הדת ככלל ומתחום השגחת הכשרות בפרט הן בישראל והן בעיר מודיעין. בשנת 2021 אך טבעי ומובן מאליו שגם נשים תוכלנה לעסוק במקצוע של השגחת הכשרות, בייחוד לאור העובדה שאין שום בעיה הלכתית בהיותה של אשה משגיחת כשרות'', אמר.

''כמי שפועל לביטול אפליה על רקע מגדרי מרגע כניסתו לתפקיד, לטעמי מדובר בעניין עקרוני של צדקת הדרך ושוויון מגדרי הדורש את התערבות הרשויות ושת''פ בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי, במטרה לאפשר לנשים לעסוק בכל מה שתחפוצנה בהתאם לעיקרון חופש העיסוק".

השר לשירותי דת מתן כהנא: "אני מברך את חברי עמיעד טאוב המשנה לראש העיר מודיעין ואת מועצת העיר מודיעין על אישור ההצעה. מודיעין הופכת לחלוצה בכל הנושא של קידום נשים בשירותי הדת, מהלך שאני תומך ומקדם החל מכניסתי לתפקיד הן במועצות הדתיות, הן בתפקידי משגיחות הכשרות והן בתפקידים נוספים.

"בכוונתי לבדוק את נושא הכנסתן של נשים לתפקידי משגיחות כשרות, ואפעל לקידום הנושא ברשויות נוספות. אמרתי בעבר ואומר שוב: ישנה חשיבות עליונה במינוי נשים ושילובן בתפקידים במערך שירותי הדת. הממסד הדתי ייתרם מהשמעת קולן של נשים במרחב הציבורי בכלל ובמרחב הדתי בפרט".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi