"התייסרת, אבל המשכת ללמד תורה": הרב יהודה דרעי הובא למנוחות

המונים השתתפו במסע ההלוויה של אחיו של מנהיג ש"ס שיצא מישיבת "פורת יוסף" בירושלים • אריה דרעי: "עשית הכל בנועם, אבל גם בתקיפות. איבדנו את ראש המשפחה שלנו" • בנו אברהם: "ראיתי כמה שאתה סובל, אבל אמרת 'אני רוצה למסור דרשה' - ודרשת בכל הכוח"

המונים במסע ההלוויה של הרב יהודה דרעי. צילום: חיים גולדברג/פלאש90

רבה של באר שבע ואחיו של יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי, הרב יהודה דרעי, הובא הערב (שלישי) למנוחות בבית העלמין בסנהדריה בסמוך לקברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל. מסע ההלוויה יצא מישיבת "פורת יוסף" ברחוב יוסף בן מתתיהו.

המונים במסע ההלוויה של הרב יהודה דרעי, צילום: חיים גולדברג/פלאש90
אריה דרעי בהלוויית אחיו יהודה דרעי, צילום: מתי טוכפלד

אריה דרעי הספיד את אחיו המנוח: "רבי יהודה, איזה הדרת פנים איזה פנימיות. בשיא כוחו. אני לא יודע במה להתחיל. אנחנו מגיל קטן ביותר כל הזמן ביחד. כמה מסרת את נפשך לתורה. כבר בגיל 11 עזבנו בית חם בגלל דאגה לחינוך ומטבע הדברים התנאים היו מאוד קשים.

"כל פעם שברחתי תפסת אותי והחזרת אותי כמו בחור בגיל 20. עמדנו על המדרגות של הישיבה הזאת (פורת יוסף) היו תנאים לא פשוטים. אבל איזה תורה הייתה פה. איך למדת תורה מהם איך היית דבוק בהם. עיקר התורה שלך מפה מהישיבה. מכאן נפרדה דרכנו באותה תקופה. צמחת והיית גדול בישראל בגיל צעיר. ככה המשכת כל חייך. אחי, איך עזבת אותנו.

"בשבוע שעבר הייתה לנו שמחה של נכד. היתה שמחה אדירה אבל היית חסר. איך אפשר לעשות חופה בלעדיך. ראש המשפחה שלנו. אחי, עשית גדולות ונפלאות. כל מה שעשית עשית בנועם אבל גם בתקיפות .איש אמת שלא זזת ימין ושמאל. זכית לחבר ספרים. אין דרשה שאני אומר שאני לא פותח את הספרים. אני יודע אותם בעל פה. אבל מי יגיד אותם, כמו שאתה אמרת. אני יכול לדבר שעות. איך עזבת אותנו בתקופה כל כך קשה של עם ישראל. היית שליח ציבור כל חייך. בחודש האחרון נודע לי על המחלה שלך. איך העלמת את זה מאיתנו, איך לא הרגשנו. הקב"ה סתם את עיננו שלא נדע.

"המשכת להרביץ תורה. רבי יהודה אני יודע את הכוח שלך. הלכת בתאריך שהיה חשוב לך, ג' תמוז, כמה אהבת את הרבי (מלובביץ') כמה היית מחובר אליו ושלוחים שלו. ואל הרב עובדיה יוסף רבנו. אל תיתן להם לשכוח אותנו. עם ישראל במחלוקות קשות. יש לנו שבויים והרוגים כל יום כולל היום".

בנו של הרב, אברהם דרעי, התייפח: "אבא, לפתע עזבת אותנו. ראינו אותך מתייסר מאז שמחת תורה. אמרנו תלך לרופא לבדיקות אמרת לא, אני צריך לכתוב פסק דין לשבויות. ראיתי כמה שאתה סובל אבל אמרת אני רוצה למסור דרשה ודרשת בכל הכוח. יצאת לכולל לבית מדרש גבוה לדיינים והעברת שיעור מעמיק. אברכים מתווכחים איתך ואתה משיב להם ארבע שעות. אחר כך תפילה ואז ביקשו עוד שיעור והעברת להם עוד שיעור. ואני רואה אותך בסלון מתייסר.

"אמרתי לו: 'אבא, איך אתה עושה את זה?' והוא אמר לי: 'יש את הפרטי ויש את הציבורי', והמשיך להעביר שיעורים במוסר בהלכה. זה היה אבא שלנו. שם את הדברים הציבוריים הרבה לפני הפרטיים. התפללנו אליך. ארגנו בעצרות תפילה וראיתי את האהבה אליך.

"ראיתי שכולם מבני באר שבע היו כמו בנים שלך. כמונו. אני פוגש מבני העיר ולא יודע מי צריך לנחם את מי. הם אותי או אני אותם. אבא, אתה בשנות חייך הקדושים עשית מה שאחרים עושים במשך 120 שנה".

הרב הראשי לשעבר, ישראל לאו הספיד: "התפללנו, ביקשנו אבל נגזרה הגזירה. היה אכפת לו בגלל הדיוק בתורה להעמיד רבנים ודיינים. היינו אומרים לו הרב יהודה, לא לכולם יש את היכולות שלך. ענה:' אבל עם ישראל צריך רבנים בעלי שיעור קומה'".

הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב: "שנים על שנים ראינו אותך במסע של קודש עם שמחה של תורה. כששמעת איזה דבר תורה טוב היו הפנים שלך קורנים מאושר. אשריך רבי יהודה שזכית להעמיד בנים שממשיכים את דרכך בחכמה ביראה בתורה. ליבך טהור בכל מיני טהרה. ייסורים מטהרים. איזה ייסורים היו לך אותם החבאת מהכלל".

מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב יצחק יוסף אמר בהלוויה: "תתפלל עלינו בשמיים להעביר ממשלת זדון מן הארץ, שלא יגייסו את בני הישיבות. שתוסר הגזירה הרעה הזו".

חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב ראובן אלבז: "האיר כל מקום וחצב את הלבבות. מי יתן לנו תמורתו. הוא האיר לאברכים את הדרך. עם ישראל זקוק בזמן הזה לרבי יהודה שיכול היה להרים את כבודה של תורה. ליבנו קרוע. דם ישראל נשפך. אבל כמו שהיית פה שליח ציבור להרים כבודם של עם ישראל לחצוב לבבות, תמשיך שם כנראה.

"עם ישראל זקוק בזמן גזירה לעם ישראל אמר הקב"ה אני אקח את המרגלית הזאת. אבל יש נחמה גדולה שאנחנו יודעים שחינכת הדרכת וגידלת את בניך כולם זרע של קדושה וטהרה וזאת נחמתנו".

"חלל עצום נפער במשפחה"

הרב דרעי כיהן כחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל והיה מועמד לתפקיד הרב הראשי. הוא נולד במרוקו למשפחה מסורתית. בגיל עשר עלה לישראל יחד עם משפחתו שהשתקעה בבת ים. 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', צילום: יוני ריקנר

הוא כיהן כרבה של שכונת רמות בירושלים ועמד בראש כולל אברכים "קול יהודה" שהקים בעזרת אחיו. בשנת 1997 התמנה לרבה של באר שבע ולחבר במועצת הרבנות. 

מסע ההלוויה של הרב יהודה דרעי, צילום: חיים גולדברג/פלאש90

"בלב מורתח מצער ויגון אני מבכה את הסתלקותו בטרם עת של אחי הגדול, עטרת ראשי, גדול בתורה, גדול בדיינות, גדול במידות, מקים עולה של תורה, הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ״ל, רב וראב"ד העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית", ספד לו אחיו יו״ר ש״ס אריה דרעי. "היה לי כדמות אב, אח גדול, חבר נפש וידיד אמת בכל משעולי החיים. תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה. חלל עצום נפער בליבי, בלב המשפחה כולה, ובלב אלפי תלמידיו ושומעי לקחו".

רבי יהודה דרעי ז״ל יחד עם אחיו, יו״ר ש״ס הרב אריה דרעי, צילום: יעקב כהן

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר