כל אדם נברא בצלם? הרב שמואל אליהו רומז כי יש צדק ברעידות האדמה בטורקיה

אליהו מציין נבואה לפיה אחרי קיבוץ הגלויות תבוא נקמה בכל העמים מסביבנו שהרעו לנו • במגזר מתחו ביקורת: "אליבא דהרב אליהו אמורים לשמוח על הזוועות הללו"

סוף מעשה במחשבה תחילה. הרב שמואל אליהו, ארכיון, צילום: יהודה פרץ

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ובין הרבנים החשובים ביותר במגזר הדתי, רומז במאמר שיפורסם מחר (שישי) בעלון השבת "עולם קטן" שמחולק בבתי הכנסת, כי יש צדק ברעידות האדמה הקשות בטורקיה, שגבו את חייהם של עשרות אלפי בני אדם.

במאמר פותח הרב ומציין את טביעת המצרים בים סוף לאחר יציאת מצריים, וקושר בין אירוע זה לרעידות האדמה, בשל העמדות המדיניות של המדינות שמהן הגיעו הקורבנות. "אין שום ספק כי מי שהיה רואה את המצרים טובעים בים ולא היה זוכר את כל האירוע מתחילתו ועד סופו, היה מתמלא עליהם רחמים גדולים ומנסה להציל אותם מטביעה, אבל בני ישראל אמרו שירה כי הם הכירו את המצרים והבינו כי הטובעים הללו רצו להרוג את חלקם ולהמשיך לשעבד לעבדים את השאר. הם אמרו שירה כי הם הבינו שיש פה צדק אלוהי שנועד לשלם למצרים שהטביעו את הילדים של עם ישראל ביאור, שכל הרשעים בעולם יבינו וייראו".

חשב לפני שכתב? שמואל אליהו, צילום: איגוד רבני הקהילות

הרב אליהו מציין נבואה של הנביא יחזקאל שקובע כי אחרי קיבוץ הגלויות תבוא נקמה בכל העמים מסביבנו שהרעו לנו. "אלוהים עושה דין בכל העמים סביבנו שרצו כמה וכמה פעמים לפלוש לארצנו ולזרוק אותנו לים. סוריה התעללה מאות שנים בתושביה היהודים בעלילות הדם של דמשק ואחרות, פלשה לישראל שלוש פעמים כדי להשמיד ולהרוג ולאבד", כתב.

ניצולי רעידת האדמה במחנות פליטים בסוריה // צילום: רויטרס

על טורקיה כתב כי "איננו יודעים מהם חשבונות שמיים עם טורקיה, שהשמיצה אותנו בכל זירה אפשרית, אבל אם אלוהים מגלה לנו ואומר לנו שהוא הולך לעשות שפטים בכל אויבנו, אנחנו צריכים רק להסתכל ולהבין מה קורה סביבנו... אנחנו צריכים להבין שזה לטובתנו... נדע שכל מה שמתרחש הוא כדי לנקות את העולם ולעשות אותו טוב יותר".

ניסיונות חילוץ לכודים מבניין רב קומות שקרס, צילום: יוסי עמר / איחוד הצלה

"זה לא שאנחנו אטומים לצער הבריות, ממש לא, אבל אם חלילה לא נאמר תודה לה' ששומר עלינו, זו כפיות טובה. אם נחשוב שזה מקרה, זו אטימות לב. אם נחשוב שאנחנו יותר רחמנים ממנו, זו רשעות וטיפשות. שירת הים מכוונת אותנו לדעת שה' רחמן יותר מכולם. להבין שטביעת המצרים בים סוף היא הצלת העולם מהרוע והצלת העולם ממשטרי עריצות של נצלנים שאינם יודעים שובע. הצלת העולם מאלילות של מי שהמציאו את מ"ט שערי הטומאה".

הרב אברהם סתיו כתב בטוויטר כי "זה פשוט לא מניח לי מאז הבוקר. המחשבה על כך שעולם שלם דומע מול המראות והסיפורים הנוראים בטורקיה. ואנחנו, העם שהביא לעולם את הבשורה על כך שכל אדם נברא בצלם, אמורים אליבא דהרב אליהו לשמוח על הזוועות הללו ולהודות עליהן ב'נשמת כל חי'".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר