עימות חריג בין מתפללים לנשות הכותל

המתפללות הגיעו לרחבת הכותל וניסו להכניס לתוכו ספר תורה, אך נתקלו בהתנגדות המאבטחים • בהמשך התפתח עימות עם מתפללים שנכחו במקום • "לא נפסיק להגיע לכאן ולהילחם על השיווין"

עימות בכותל: ‏מתפללים חטפו היום (שישי) בכותל המערבי מזוודה עם סידורים של נשות הכותל וקרעו אותם. המתפללות הגיעו למקום ומיד התפתח עימות בין הצדדים, שכלל בעיקר אלימות מילולית.

העימות בכותל // צילום: נשות הכותל

‏עוד לפני כן, מאבטחי רב הכותל מנעו מנשות הכותל להכניס ספר תורה לתפילה במקום עבור בת מצווה של אחת מהנוכחות.

נשות הכותל הגיעו למקום לצורך תפילת ראש חודש, יחד עם נשיא האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת, סרחיו ברגמן. לאחר שהפקידו את ספר התורה שנמנע מהן להכניס, מספר מתפללים חיכו להן ברחבת הכותל והחלו לקלל אותן, תוך חטיפת המזוודה עם הסידורים.

ח"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה אמר: "האלימות הקשה נגד נשות הכותל וחילול סידורי התפילה הם תוצאה ישירה של ההסתה מצד הממסד הרבני והפוליטיקאים החרדים. ההתעלמות הנמשכת של המשטרה ושל סדרני הכותל הפועלים בהתאם להנחיות של רב הכותל חמורה לא פחות מהאלימות הפיזית והמילולית שהופנתה כלפיהן.

"אירועי הבוקר בכותל הם אקורד סיום מחפיר לממשלת נתניהו-חרדים שהקפיאה את מתווה הפשרה ההיסטורי והעניקה עוד ועוד ניצחונות והישגים לקיצונים ולשונאי הפשרות. נעשה הכול כדי שהממשלה הבאה תשיב את מתווה הכותל למסלולו ותעצור את הרוח הגבית שניתנה לגורמים המסיתים ומחוללי השנאה", אמר.

בקרן למורשת הכותל אמרו: ״סדרני הכותל עשו כל אשר יכלו כדי להפריד בין הניצים ולהרגעת הרוחות. הקרן למורשת הכותל המערבי קוראת להסיר את המחלוקות מעל רחבת הכותל המערבי ולהשאיר את המקום כמאחד״.

נשות הכותל אמרו: ״לאחר שהפקידו את ספר התורה כי מנעו מהן להכניסו, המון חרדי משולהב חיכה להן הרחבת הכותל והחל לקלל ולדחוף אותן, תוך חטיפת מזוודה עם סידורים תפילה, שבירתה וקריעת הסידורים. כמו כן, במקום נכחו מאבטחי הכותל, אך לא מנעו מההמון לתקוף את הנשים, לקלל ולקרוע את הסידורים״.

יוכי רפפורט, מנכ״לית נשות הכותל: ״האלימות הקשה שחווינו הבוקר היא תוצאה ישירה של ההסתה שהיהדות הפלורליסטית, זו שבוחרת לקיים את הדת בשונה מהחרדים, חווה בימים האחרונים. הציבור השמרני מבין שאנחנו קרובות להשיג את מטרתנו - שוויון תפילה בכותל המערבי וחושש מאיבוד המונופול שלהם על היהדות. כבר 32 שנה שנשות הכותל נאבקת עבור שחרור הכותל ולא נפסיק עד השוויון המיוחל״.

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית: "אנו מגנים את ההתנהגות האלימה וקריעת סידורי תפילה הבוקר בכותל. זוהי חציית קווים אדומים מסוכנת במדינת ישראל. התנהגות שכזו בכל מקום בעולם היתה זוכה לגינוי של העולם היהודי כולו".

גינסברג פנתה במילותיה לרב הכותל: "הרב רבינוביץ - אם אינך יכול להגן על בטחונן ושלומן של נשות הכותל, אנא פנה את מקומך והתפטר.  להכות ולקרוע ספרי קודש הוא אות קלון וחרפה ליהדות ועולם התורה. אנו קוראים לכם להתנער ממעשים אלו ומפורעים חסרי גבולות אלו.

"אנו מבקשים להזכיר היום יותר מתמיד: מדינה יהודית היא מדינת היהודים כולם - אורתודוקסים, קונסרבטיבים, רפורמים וחרדים. פגיעה בנשות הכותל, כמו גם פגיעה בכל זרם אחר - היא פגיעה ביהדות כולה ובמדינת ישראל", אמרה.

ד״ר יזהר הס, סגן יו״ר ההסתדרות הציונית העולמית, ונציג התנועה הקונסרבטיבית, ציין כי: "בכל מקום אחר בעולם, לו היו מחוללים סידורי תפילה בכיכרה של עיר היינו בצדק זועקים נגד שנאת יהודים, נגד אנטישמיות, ותוהים היכן הייתה המשטרה. והנה בכותל, בלב ירושלים, המון חרדי מחלל סידורים, משליך חפצים ויורק על יהודיות שבאן להתפלל - ומפקד מחוז ירושלים נפקד. מרב הכותל אין לי צפיות. ממשטרת ישראל יש ויש, ומחדלה הבוקר זועק לשמיים״.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר