לא נתפס: כלי בית אנטישמיים מוצעים למכירה בפולין

כחלק מקידום מכירות לספר המקדם אנטישמיות ותיאוריות קונספירציה קשות נגד יהודים, מוצעים ספלי קפה עם דמויות סטראוטיפיות של יהודים • ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית: "מזכיר תקופות אפלות, הרשויות עוצמות עיניים"

ספלים אנטישמיים ב30 ש"ח., צילום: צילום מסך מתור אתר ksiegarnia

לפתוח את הבוקר עם קפה אנטישמי: ספלי קפה בדמות הסטראוטיפית של יהודים מוצעים למכירה באתרים מקוונים פולניים, כחלק מקידום מכירות של הספר האנטישמי "פגוש את היהודי". ההתייחסות לדמות היהודים בצורה מלגלגת ואירונית מאפיינת את האנטישמיות נגד היהודים – אף גדול ועיניים המתאוות לבצע כסף ולשליטה.

הספר "פגוש את היהודי" שיצא לאור בשנת 1912 ולאחרונה יצא לאור במהדורה מחודשת. תאודור ג'סקה-צ'וינסקי מקדם אנטישמיות כ"פעולה הגנתית המוצדקת על ידי האיום מצד היהודים", המאיימת "לחנוק פולנים אם דרישתם להקמת יהודה-פולוניה לא תיענה". תאוריית קונספירציה זו המתוארת בספר עולה בקנה אחד עם הקונספירציה הנאצית כי היהודים שולטים על מוקדי הכוח בעולם.

כריכת המהדורה הנוכחית של הספר מציגה קריקטורות אנטישמיות נפוצות של יהודי במגוון תלבושות המצביעות על כך שהיהודים עומדים מאחורי הקומוניזם, תנועת הלהט"ב, התקשורת וקבוצות מחאה שונות בפולין.

הספר "בידיים יהודיות" של מיכאל באלוצ'קי מוצע למכירה באתר, צילום: צילום מסך מתור אתר ksiegarnia

אנה טטר מהאגודה "לעולם לא שוב", ארגון לא ממשלתי נגד גזענות, טוענת כי הספר אינו עושה אלא לקדם את המסר שלו, זהו "פשוט פרסום אנטישמי".

רחלי ברץ ריקס ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית: "הספר והמוצרים שמקדמים אותו מזכירים תקופות אפלות וקשות שראינו בעבר. לצערנו, עד כה לא ראינו נקיטת עמדה החלטית של הרשויות בפולין ועצימת העיניים הזאת קשה לעיכול"

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר