הושתלה הקרנית המלאכותית הדקה ביותר בישראל

הקרנית הושתלה לראשונה בישראל במרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים • מומחה למחלות וניתוחי קרנית: "ההישג הרפואי צפוי לשנות את חייהם של מאות מטופלים"

בית החולים שערי צדק, צילום: אורן בן חקון

פריצת דרך רפואית: הקרנית המלאכותית הדקה ביותר שהודפסה עד כה בעולם, הושתלה לראשונה בישראל במרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים. ההשתלה  בוצעה לפני כשבועיים במטופל וליד סלאמה.

לאחר תקופה של מחקרים שהשיגו תוצאות פורצות דרך, אושר השימוש בשתל זה. בזכות הניסיון הרב בתחום, נבחר שערי צדק להיות המרכז הרפואי הראשון בארץ להשתלה מסוג זה. הניתוח מבוצע בגישה ייחודית, שמקצרת את משך ההחלמה ומשיגה תוצאות מדויקות ביותר, המונעות דחייה של השתל.

הקרנית. בעובי 50 מיקרון, צילום: שערי צדק

ד"ר לירון ברקוביץ', מומחה למחלות וניתוחי קרנית בשערי צדק, ופרופ' דוד צדוק, מנהל מחלקת העיניים במרכז הרפואי שערי צדק, ביצעו את ההשתלה. ד"ר ברקוביץ' הסביר: "מדובר בצעד נוסף לקראת עתיד שבו תפחת התלות בזמינות רקמה אנושית לצורך ביצוע השתלות קרנית במטופלים. המושתל הראשון בארץ סבל מפתולוגיה עינית נרחבת ומדחיית שתל קרנית קודם, ומפאת החשש כי שתל אנושי יידחה שוב, הוחלט על ידי צוות יחידת הקרנית להשתיל את ה־EndoArt - שתל קרנית סינתטי בעובי של 50 מיקרון, שהודפס במעבדת חברת הסטארט־אפ הרפואי הישראלית EyeYon".

פרופ' דוד צדוק הוסיף: "אנו שמחים על הרחבת אפשרויות הטיפול, ועל ההישג הרפואי שצפוי לשנות את חייהם של מאות מטופלים, שממתינים חודשים להשתלות".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר