בדיקת קורונה באשדוד | צילום: לירון מולדובן

הקורונה בישראל: 9,407 אובחנו אתמול, ירידה קלה בשיעור החיוביים

מקדם ההדבקה בישראל הינו 1.06, כאשר 456 איש עדיין במצב קשה - 259 מתוכם במצב קריטי • 163 אלף תלמידים אובחנו עם הנגיף או נמצאים בבידוד • בתוך כך: מתחמי פיקוד העורף יפעלו היום עד השעה 12:00, מה שצפוי להביא לעומס קיצוני • מומחי אמ"ן: "צפויה תזזיתיות נוספת ומשמעותית במדדים בימים הקרובים"

בדיקת קורונה באשדוד, צילום: לירון מולדובן

ביממה האחרונה אובחנו בישראל 9,407 נדבקים חדשים בקורונה. 259 חולים הם במצב קריטי ו-456 איש במצב קשה, כאשר מקדם ההדבקה עומד על 1.06. אחוז הבדיקות ירד ל-5.7. בתוך כך - במערכת החינוך 3,709 איש מצוותי ההוראה בבידוד או אובחנו כחולים. 163 אלף תלמידים אובחנו עם הנגיף או נמצאים בבידוד.  

היום (רביעי) מתחמי פיקוד העורף צפויים לפעול עד השעה 12:00 בצהריים, מה שעשוי ליצור עומס קיצוני בהם. עם צאת הצום הם לא יושבו לפעילות, ויחזרו לפעול רק ביום שישי בבוקר. התוצאות של אלו שייבדקו היום, צפויות להגיע רק במהלך יום שישי.

לצד זאת, חיסוני הקורונה של אסטרהזניקה, חברת תרופות בריטית-שוודית, יתווספו בקרוב מאוד למלאי החיסונים בישראל. ל"ישראל היום" נודע כי בסוף ספטמבר יגיע ארצה מלאי לא גדול של החיסון, שנקרא וקסזבריה.

החיסון יועד לשימוש בקרב קבוצה קטנה של אנשים: מי שפיתחו תגובה אלרגית אחרי חיסון ראשון בפייזר או מנועי חיסון מסיבות אחרות. ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, התייחסה להגעת החיסון בדיון, ואמרה: "אנחנו בתהליך כתיבת תדריך לחיסוני אסטרהזניקה. זה פתרון חשוב למנועי חיסון או לאנשים שפיתחו תגובה בעקבות חיסונים אחרים".

מומחי אגף המודיעין התייחסו לתזזיתיות במגמות התחלואה: "מדדי התחלואה גבוהים מאוד, ומקדם ההדבקה, אשר ירד למשך מספר ימים, עלה מחדש בצורה תלולה לערך הקרוב ל-1. שינויים אלה בערכו של המקדם אינם מפתיעים, שכן תקופה זו של החגים מתאפיינת בריבוי אירועים בעלי פוטנציאל הדבקה גבוה, לצד שינויים בהיקף הבדיקות במהלך החגים.

"צפויה תזזיתיות נוספת ומשמעותית במדדים בימים הקרובים, לאור יום הכיפורים וסוף השבוע שלאחריו, שבו צפויות להיות הרבה פחות בדיקות ולכן הרבה פחות מאומתים - אך אלו לאו דווקא ישקפו את תמונת המצב האמיתית שתחל להתברר כנראה רק בחול המועד סוכות. יש לזכור גם, כי העלייה הנוכחית במקדם ההדבקה משקפת אירועים שהתרחשו לפני כשבוע ויותר".

כדאי להכירi