מנהל ביה"ח: "בכל הנוגע לאקמו הגענו לסוג של קצה"

"במחלקות הקורונה לא יודעים לטפל במונשמים"

פרופ' רהב, מנהלת המחלקה למניעת זיהומים בבי"ח שיבא, מתריעה: "אין די מיטות טיפול נמרץ למונשמים ואין צוות - כואב הלב"

"בימים האחרונים בכיתי, ואני כבר מרגישה דון קישוט, אבל התמותה כעת מקורונה היא בלתי נסבלת וקשה מאוד. אין מספיק מיטות טיפול נמרץ לחולי הקורונה המונשמים. קוראים לי להרבה ייעוצים, ובחלק ממחלקות הקורונה בבתי החולים לא מספיק יודעים לטפל בחולים מונשמים. חולים שלא קיבלו את הסיכוי לחיות, מתים כי אין מספיק מיטות וצוות לטיפול נמרץ. אני רואה את זה בהרבה בתי חולים. כואב הלב".

את הדברים הקשים וחסרי התקדים בחומרתם אומרת פרופ' גליה רהב, מנהלת המחלקה למניעת זיהומים בבית החולים שיבא, שנחשבת אחת הרופאות הבכירות, הטובות והמנוסות בישראל בטיפול בחולי הקורונה. "היו לי מלחמות של שעות להעביר חולי קורונה מונשמים ובמצב קשה ליחידות לטיפול נמרץ, וכל מאבק כזה קורע את הלב. נאבקתי, למשל, להעביר לטיפול נמרץ חולה צעירה שעברה לתל השומר מחוברת לאקמו (מכשיר שמחליף זמנית את תפקוד הריאות והלב - ר"ר), ועכשיו היא כבר בשיקום. אם היא לא היתה עוברת, סיכויי ההישרדות שלה היו נמוכים מאוד. גם בלי קורונה יש קטסטרופה במחלקות פנימיות, עם המחסור במיטות טיפול נמרץ, אבל עכשיו בבת אחת - קורע לב".

"חולים שלא קיבלו סיכוי לחיות, מתים כי אין מספיק מיטות וצוות לטיפול נמרץ". פרופ' רהב // צילום: גדעון מרקוביץ',

פרופ' רהב, המכהנת גם כיו"ר האיגוד למחלות זיהומיות בהסתדרות הרפואית, אומרת: "70-60% מהחולים קשה אינם מחוסנים, אבל במחלקות לטיפול נמרץ רוצים קודם לטפל בחולים הצעירים יותר שרובם לא מחוסנים - ובחלק מהמקרים הם תופסים את המקומות של החולים שהתחסנו, שהם הרבה יותר מבוגרים, וזה מקומם מאוד". על פי נתוני משרד הבריאות אמש, מתוך כ־1,100 חולים שמאושפזים במחלקות הקורונה בבתי החולים, כ־670 מהם במצב קשה - כולל 246 במצב קריטי ו־175 מונשמים.

העדות האמיצה של פרופ' רהב מחזקת את העדויות שנחשפו ב"ישראל היום" ב־2 בספטמבר, שכללו אזהרות חמורות של רופאים בכירים בבתי החולים הציבוריים על איכות הטיפול בחולי הקורונה במצב קשה, שהולכת ויורדת. בחלק מבתי החולים המצב כבר הגיע לאי־ספיקה קשה, שבעקבותיה הטיפול בחולים הרבה פחות מסביר, בשל שחיקה של צוות הרופאים והאחיות שלא מצליחים לתת טיפול רפואי הולם לחולים קשה.

מחלקת הקורונה בהדסה עין כרם // צילום: אורן בן חקון, אורן בן חקון

מנהל מחלקה באחד מבתי החולים הממשלתיים הגדולים אמר אז ל"ישראל היום" כ למחלקות הקורונה ברוב בתי החולים מצוותים, בעיקר בתורנויות הלילה ובסופי השבוע, "רופאים ואחיות לא מיומנים, שלא יודעים לטפל בחולים קשה ובמונשמים.

לחלקם אין בכלל מושג מה לעשות בלילה עם החולים, ועל זה משלמים חולים בחייהם וגם הרופאים נשחקים מאוד (ראו הידיעה למטה - ר"ר). חלק מהצוותים ברוב מחלקות הקורונה לא מסוגלים להתמודד עם המצבים הקשים מאוד של החולים קשה, ולא יודעים להתמודד עם חולים מונשמים. זו גם סכנת נפשות לחולים, וגם הרופאים יוצאים מהתורנויות שבורים ומרוסקים לגמרי".

עוד נחשף כי מבקר הפנים של בית החולים וולפסון, אסף גנץ, התריע למנהלת בית החולים, ד"ר ענת אנגל, כי בית החולים נמצא על סף אי־ספיקה בטיפול בחולי הקורונה, וזו היתה האזהרה הראשונה בגל הקורונה הרביעי על איכות הטיפול בחולי הקורונה בבתי החולים בארץ. האזהרה נשלחה להנהלת חטיבת בתי החולים במשרד הבריאות, ולציפי הלמן, מנהלת האגף לביקורת פנים במשרד. היא נעשתה גם על רקע מכתבי תלונה חריגים בחומרתם של רופאים בוולפסון, שהתלוננו בגלים הראשונים על שורת כשלים קשים בטיפול בחולי הקורונה - כולל על אחיות ואחים רבים לא מיומנים שהוצבו לטפל בחולים מונשמים, שגרמו כתוצאה מכך לתקלות קטלניות.

בתגובה, נמסר מבית החולים וולפסון כי "חד־משמעית, בית החולים לא הגיע לאי־ספיקה, והצוותים נותנים היום את הטיפול המצוין והמתקדם ביותר". ממשרד הבריאות נמסר כי הוא עוקב אחר התפוסות בכל בתי החולים, וכי "איננו מתרשמים שוולפסון נמצא באי־ספיקה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו