אופניים שרופים בבארי. צילום: חנן גרינווד

עקב המצב - קריאה להקמת קבינט חירום לאומי לטיפול בהשלכות הרגשיות על ילדים

מאחורי היוזמה עומדים פרופ' איתן כרם, יו"ר עמותת "גושן" ופרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים • השניים מזכירים כי אחת מתוצאות משבר הקורונה, הייתה הפגיעה הנפשית בילדים וילדות והעובדה כי בזמנו לא ניתן לנושא מספיק דגש • "עלינו להיערך כבר היום לעזור לילדים ולילדות הפגועים להתמודד עם השלכות המלחמה"

מכתב שנשלח הבוקר (חמישי), לראש הממשלה, ולשרי האוצר, החינוך, הבריאות והרווחה, מטעם פרופ' איתן כרם, יו"ר עמותת "גושן" ופרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים, קוראים השניים להקים באופן מידי קבינט חירום לאומי אשר יטפל בילדים וילדות הסובלים מחרדות עקב המלחמה.

מבקר המדינה בפגישה עם מפונים מעוטף עזה ומהצפון%3A "הממשלה נכשלת בטיפול בעורף"

"ילדי וילדות ישראל, המשתייכים לאחת מהקבוצות הרגישות והחלשות, מהווים 30% מהאוכלוסייה - אולם הם 100% מעתידה. המלחמה שנכפתה על מדינת ישראל ונמצאת בעיצומה כבר פגעה פיזית ונפשית במאות אלפי ילדים וילדות, בהם הרוגים וחטופים או כאלו שעדיין לא ברור מה עלה בגורלם. חלק מהילדים נפגעו בגוף, וניתן להניח כי חלקם סובלים או יסבלו, במידה זו או אחרת, מפגישה נפשית ורגשית", נאמר במכתב.

מחבריו מזכירים כי אחת מתוצאות משבר הקורונה, הייתה הפגיעה הנפשית בילדים וילדות והעובדה כי בזמנו לא ניתן לנושא מספיק דגש. "כעת אנו נדרשים להאיר זרקור בוהק על נושא זה, ביתר שאת ואף לסייע ככל שניתן", ציינו.

דיא סבע עם ילדים בקיבוץ שדות ים, צילום: אלן שיבר
מיצג של בובות דובי מכוסות עיניים עם תמונות הילדים שנחטפו, צילום: גדעון מרקוביץ'

"אנו קוראים להקים באופן מידי קבינט חירום לאומי לטיפול בהשלכות הרגשיות של טראומה בילדים וילדות, אשר יתכלל ויקשר בין כל הפועלים והפועלות בשטח, בכלל אלו ארגוני חברה אזרחית שכבר מנהלים בפועל חזיתות רבות במלחמה, לבין משרדי הממשלה. עכשיו הוא הזמן לאגם את כל הפעילויות הנעשות ועוד תעשינה. עלינו להיערך כבר היום לעזור לילדים ולילדות הפגועים להתמודד עם השלכות המלחמה.

"זה הזמן לייצב את המצב בתחום הטיפולי, למזער ככל הניתן נזקים שכבר נגרמו ולהכין תכנית פעולה לטווח ארוך, לעשר השנים הבאות, הכוללת גם תמיכה במטפלות ובמטפלים עצמם – הרופאים.ות, האחים.ות, הפסיכולוגים.יות והמטפלים.ות הרגשיים". 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו
Load more...