כרגע אין חשש לריקול של חלב תנובה, נבדק קשר לזיהום בשטראוס

במשרד הרגיעו על הזיהום שהתגלה באבקת החלב: "מדובר בחומר שעובר למפעלים" • משרד הבריאות: "אירוע הבדיקה שנעשה הספיק לעצור תחלואה בבני אדם וזה דבר חשוב" • תנובה מבהירה: ״אבקת החלב מיום הייצור שבבדיקה לא סופקה לשטראוס"

מפעל תנובה ברחובות, צילום: יוסי זליגר

חשש לפגיעה בחברת ענק נוספת - הגילויים וההבהרות בפרשה: במסגרת החקירה של הזיהום במפעל שטראוס עלה חשד לזיהום בקו הייצור של אבקת חלב של תנובה, כך פורסם היום (חמישי) לאחר בדיקת משרד הבריאות שבה נמצא החשד לחיידקי הסלמונלה. 

כמו כן, נעשית בדיקה פנימית במשרד הבריאות על נושא תדירות הבדיקות וההנחיות לגבי בדיקות במפעלים שמייצרים חומרי גלם. אם כן תהיה תוצאה חיובית אומרים במשרד הבריאות כי "במקומות שבהם בתהליך הייצור עושים פיסטור אין סכנה ולכן המשמעות לבריאות הציבור היה מינימלית כי לא מדובר בחיידק חי".

ההנחה היא שלא יהיה ריקול אלא אם כן יהיו מקומות עם אצוות (סדרות ייצור, ה.י.ה) מזוהמות ושם הם לא עושים פיסטור. ברוב המוצרים עושים פיסטור. במידה וזה יתברר כנכון, יצטרכו לעשות חקירה ולהבין מאיפה הגיע הזיהום כדי לנקות את פס הייצור. כאמור, כעת אין סכנה לציבור.

"אין לנו עדיין מקרה אחד של תחלואה שמקושר לאירוע בשטראוס. אירוע הבדיקה שנעשה הספיק לעצור תחלואה בבני אדם וזה דבר חשוב", טענה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס. במשרד הבריאות בדקו מוצרים סופיים. "בכל המוצרים הסופיים שבדקנו אין זיהום. לא הוצאנו הודעה לציבור עד כה כי לא היה חשש לבריאות הציבור", אמרו. 

"הודענו לתנובה על חשד לממצא בפס הייצור שלהם וגם נשאלנו על זה ולכן אנחנו מדווחים גם לכם. אין הנחיות לציבור. אין ריקול. אנחנו לא בשלב הזה ואין חשש שנגיע לזה", הוסיפה.

"נבדק הקשר לזיהום בשטראוס", ד"ר אלרעי פרייס, צילום: גיל אליהו -ג'יני

בהקשר לפרשת הסלמונלה בשטראוס אמרה: "הזיהום שגילינו בשטראוס הוא זיהום שהגיע למוצרים סופיים. בזיהום שם אבקת החלב מוספת באמצע התהליך. את הזיהום שם גילינו בשלבים שלפני הוספת אבקת החלב. זה לא שהזיהום בשטראוס נובע מהזיהום בתנובה. אנחנו מנסים להבין את ההקשרים כי זה לא הגיוני שבשני מפעלים גדולים יהיה זיהום".

בימים הקרובים יהיו תוצאות סופיות. משרד הבריאות הודיע לעוד מפעלים שקונים מתנובה את אותה האצווה של אבקת החלב. בכל מקרה המוצרים עוברים פיסטור ואין חיידקים חיים במוצרים. 

בנוסף, תנובה הונחתה לא להשתמש בינתיים באבקת החלב. עם זאת, פס הייצור לא נסגר משום שאבקת חלב מיוצרת מחלב שאמור לפוג תוקפו, ואם לא ייצרו ממנו אבקת חלב מזרימים לביוב ויש לזה היבטים סביבתיים. אז פשוט ממשיכים לייצר, אבל אסור להשתמש באבקת החלב.

תנובה מבהירה: ״אבקת החלב מיום הייצור שבבדיקה לא סופקה לשטראוס. תנובה אינה מוכרת אבקת חלב למפעל השוקולד של שטראוס. כל המוצרים של תנובה תקינים ובטוחים לשימוש ולצריכה. אבקת חלב אינה נמכרת לצרכנים ואינה נמצאת בנקודות המכירה. היא משמשת כחומר גלם לשימוש תעשייתי בלבד״.

"החימום מונע התרבות חיידקים"

ממשרד הבריאות נמסר עם היוודע החשש לזיהום: "חשוב להבהיר שמדובר במוצר שאינו משווק לאנשים אלא למפעלים שממשיכים בעיבוד של המוצר, לרוב תוך חימום שלו, שמונע התרבות חיידקים במידה והם קיימים במוצר. בדיקות של מוצרים סופיים שהשתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינים וללא זיהום. משרד הבריאות ממשיך בבדיקות לחקירת החשד".

חשד לסלמונלה, צילום: איציק שוקל

מתנובה נמסר: ״בבדיקה של משרד הבריאות נמצא חשד לזיהום באחד מקווי הייצור של אבקת החלב. חשוב להבהיר שמדובר במוצר שאינו משווק לצרכנים ושהינו חומר גלם לתעשייה ולמפעלים שמייצרים בתהליכי הייצור לרוב תוך חימום ופיסטור שמונע התרבות חיידקים אם הם קיימים במוצר. בדיקות של מוצרים סופיים שהשתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינים וללא זיהום. אנו פועלים בתאום מלא עם משרד הבריאות ובהתאם להנחיותיו״.

האירוע מגיע כאמור לאחר הפרשה הגדולה של הריקול במוצרי השוקולד. כזכור, בסוף חודש שעבר חברת שטראוס, חברת המזון השנייה בגודלה בישראל, ביצעה ריקול חסר תקדים של מגוון רחב של מוצרי שוקולד עלית. בתגובה, הייצור במפעל אשר ממוקם בנוף הגליל הופסק, עד ששטראוס תשלים את הבדיקות ותבטיח שכל יצור השוקולד נקי לחלוטין. גם חברת יוניליוור הודיעה על ריקול למוצרים רבים, שיוצרו באמצעות שוקולד שהגיע משטראוס, בהם מגנומים, טילונים וגלידות. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi