ההסתדרות הציונית העולמית נגד שירי האירוויזיון

יפעת עובדיה לוסקי, ראש המחלקה לעברית ולתרבות בהסתדרות, כתבה מכתב למנכ"ל התאגיד בטענה כי יש להוקיע את המגמה לכתיבה ולביצוע שירים באנגלית בתחרות השירה הבינלאומית, וזאת במטרה לשמר את השפה העברית ואת חשיבות הנחלתה בקרב יהודים בעולם • תאגיד השידור: "הבחירה נעשתה בהתאם לנוהלי ה-ebu"

האירוויזיון ברוטרדם בשנת 2021, צילום: ללא קרדיט

בתחילת השבוע נחשפו שמונת השירים לאירוויזיון, מתוכם ייבחר שיר אחד שאיתו המועמד הסופי ייצג את ישראל. השירים זכו לביקורות חלוקות, חלקן טובות יותר וחלקן פחות, אבל יש מי שיוצא נגד כולם.

"הופתענו לגלות כי בכל השירים המועמדים לתחרות האירוויזיון 2022, שולטת השפה האנגלית. לצערנו הרב, בשנים האחרונות ייצגו את מדינת ישראל באירוויזיון שירים בשפה האנגלית, והשנה נראה שהדבר בולט במיוחד כאשר אין שיר מלא בשפה העברית המועמד לתחרות", כותבת יפעת עובדיה לוסקי, ראש המחלקה לעברית ולתרבות בהסתדרות הציונית העולמית למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ.

"ההסתדרות הציונית העולמית, שפועלת לילות כימים להעלאת חשיבותה של השפה העברית בקרב היהודים בעולם, ואיגוד אמני ישראל המונה למעלה מ-3,500 חברים, פונים אליך מתוך שליחות אמיתית לשמר את שפתנו ולתת לה מקום של כבוד בעולם, בבקשה לקבל החלטה ציונית כי השפה העברית היא השפה היחידה שתייצג את מדינת ישראל על במות האירוויזיון.

"כגוף לאומי, התאגיד שאתה עומד בראשו ראוי להצטרף למדיניות זו ולהוות דוגמה ומופת של שמירת צביון העם היהודי, ולדרוש כי הנציג הישראלי לאירוויזיון יופיע בפני העולם בשפתו הלאומית".

נציין כי על פי חוקי התקנון, השיר יכול להיכתב באנגלית, וזאת בין היתר כדי להגדיל את סיכוי נציג ישראל בתחרות.

מתאגיד השידור נמסר: "השירים נבחרו על ידי ועדה מקצועית, שכללה עורכים מוזיקליים ונציג ציבור, שבחרו את שמונת השירים הטובים ביותר ובעלי הסיכוי הגבוה ביותר לייצג את ישראל באופן מכובד באירוויזיון, וזה היה הקריטריון המרכזי שעמד לנגד עיני השופטים.

"ליוצרי השירים ניתנה הבחירה החופשית לכתוב בכל שפה שיבחרו, כולל כמובן בעברית. יובהר כי הבחירה נעשתה בהתאם לנוהלי ה-ebu. אנחנו מודים להסתדרות הציונית על שהביאה את הנושא לפתחנו, ונשקול זאת בקביעת הקריטריונים בשנה הבאה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר