השמעה
מוכן לעשות חשבון. מאקי ב"הפלקון וחייל החורף" | צילום: מתוך הסדרה

כוכב "הפלקון וחייל החורף": גזענות בעולם של מארוול

אנתוני מאקי מותח ביקורת על מאחורי הקלעים של תכני גיבורי העל ועל היותה של התעשייה "לבנה מדי" • "היה לנו מפיק שחור אחד"

השחקן אנתוני מאקי ("קפטן אמריקה", "הנוקמים") פותח את נושא ההפרדה הגזעית בקולנוע: בראיון שהעניק ל"וראייטי" טען השחקן כי חש בהפרדה מאחורי הקלעים בסרטי היקום הקולנועי של מארוול, ואמר כי ברוב אחורי הקלעים של סרטי הקומיקס של החברה (למעט "הפנתר השחור") קיים רוב מובהק של בעלי מקצוע לבנים.

סט הצילומים של "הפנתר השחור", סיפר, אשר במרכזו סופר גיבור כהה עור, היה היחיד אותו פקד אשר כלל צוות שחור ברובו.

מאקי לוקח חלק בימים אלה בסדרה טלוויזיונית חשובה ביקום של מארוול, "הפלקון וחייל החורף".

"זה באמת מפריע לי שהשתתפתי בשבעה סרטים של 'מארוול' שבהם כל מפיק, כל במאי, כל פעלולן, כל מעצב תלבושות, כל עוזר אישי, כל אחד מהאנשים היה לבן", אמר. "היה לנו מפיק שחור אחד, שמו היה נייט מור. הוא הפיק את 'הפנתר השחור'", הוסיף השחקן. "אבל כשאתה מפיק את 'הפנתר השחור' יש לך במאי שחור, מפיק שחור, מעצב תלבושות שחור, מתכנן פעלולים שחור. ואני חושב לעצמי שזה יותר גזעני מכל דבר אחר. אם אתה יכול לשכור שחורים רק לסרט השחור, אתה בעצם אומר שהם לא טובים מספיק לסרט שרובו קאסט לבן?".

"הפנתר השחור", צילום: מתוך הסרט

מאקי טוען כי כשחקנים ראשיים, הוא ודיויד דיגס יכולים לדחוף לייצוג הוגן יותר מאחורי הקלעים. "הדבר שאני מנסה לדחוף למארוול יותר מכל זה שהם ישכרו את האדם הטוב ביותר לתפקיד", אמר, והוסיף כי אין לו בעיה למדוד כמותית את נושא הייצוג הגזעי והמגדרי בעשר השנים הקרובות. "אם צריך לחלק את זה שווה בשווה באחוזים, אז זה מה שצריך להיעשות. זה משהו שכשחקנים ראשיים אנחנו יכולים לדחוף אליו".

נושא הייצוג המגדרי עלה לתודעה באופן משמעותי באביב שעבר, לאור מחאת השחורים בארה"ב ותנועת ה-"Black Lives Matter". מאז גופים שונים במדיה ובעולם הבידור האמריקניים מציגים מגמה של שילוב מיעוטים בהפקות טלוויזיה וקולנוע. השמועות בהוליווד גורסות כי האדם הבא שיכנס אל חליפתו וגלימתו של סופרמן בסרט הבא של חברת DC יהיה שחור, ועולם הקומיקס עצמו מרבה בשנים האחרונות לשלב שחורים, היספניים וכן דמויות להט"ביות בחוברותיו המאוירות.