השר מיקי זוהר: פתרנו את משבר הספריות הציבוריות

לאחר חודשים ארוכים של מאבקי תקציב ואי ודאות - שר התרבות והספורט מיקי זוהר סיכם עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳: תקציב הספריות יגדל כבר השנה ל-89 מיליון שקלים השנה ויגיע ל 100 מיליון שקלים בשנת 2026 • השר מיקי זוהר: "זו בשורה אדירה, שמגדילה את תקציב הספריות באופן דרמטי בהשוואה לשנים האחרונות, והוא יהיה הגבוה מאי פעם" • פרסום ראשון

שר התרבות והספורט, מיקי זוהר. הביא לגידול משמעותי בתקציב הספריות. צילום: אורן בן חקון

לאחר חודשים ארוכים של מאבקים על תקציב הספריות, שעמד בפני קיצוץ של מיליונים - השר מיקי זוהר הגיע להסכמות מול שר האוצר: תקציב הספריות יעלה בשנת 2024 ל-89 מיליון ש״ח - גידול משמעותי מול התקציב הקבוע בחוק הספריות שעמד על 85 מיליון ש״ח.

בשנת 2025, יעלה התקציב ל-95 מיליון ש״ח, והחל משנת 2026 יעמוד תקציב הספריות הציבוריות על מאה מיליון ש״ח בשנה - זאת למרות האתגר התקציבי, והמציאות המורכבת שהכתיבה קיצוץ בתקציבי הממשלה, ובפרט בתקציב משרד התרבות והספורט. 

התקציב הנוסף סוכם בשיחות בין השר זוהר והשר סמוטריץ׳, בהן הדגיש זוהר את חשיבותן של הספריות הציבוריות. בנוסף, הודיע השר זוהר כי קיבל אישור מהחשב הכללי לתת מקדמות משמעותיות לספריות עם פרסום הקול קורא, כך שבסיום החקיקה - הבקשות יוגשו והמקדמות יחולקו בטווח זמן קצר.

זוהר הודיע כי לבקשת חברי הכנסת ומועצת הספריות, הרכב המועצה אשר אמונה על התקציב יורחב. בנוסף, תוקם ועדת רכש במסגרת מועצת הספריות, שתקיים משא ומתן עם ההוצאות לאור ותבטיח מחירים אחידים והוגנים לכלל הספריות הציבוריות.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר: ״במשך חודשים נלחמתי נגד הקיצוץ בספריות. הרגשתי שיש פה חטא גדול כלפי העיקרון החשוב עליו גדלנו, שאנחנו 'עם הספר'. בשנים האחרונות התקיים קיפוח מתמשך כלפי הספריות, היות שהחוק לא מומש כראוי ותקציבן נשאר קבוע ללא צמיחה. לכן, החלטתי לפעול באופן אינטנסיבי מול משרד האוצר. לשמחתי הרבה השר סמוטריץ׳ נענה לבקשתי והסכים להגדיל את התקציב לספריות. זו בשורה אדירה, שמגדילה את תקציב הספריות באופן דרמטי בהשוואה לשנים האחרונות ויהיה הגבוה מאי פעם״.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳: ״הספריות הציבוריות הן שירות חשוב לאזרח, וחשיבותן גדולה שבעתיים במדינת ישראל - עבור עם הספר. אני מבקש להודות לשר זוהר על השיח והעבודה המשותפת, שר התרבות עובד קשה מאד ועובד מצוין. הגדלת התקציב זו בשורה חשובה ואני שמח שהצלחנו גם בעת המורכבת הזו להביא פיתרון וצמיחה עבור הספריות הציבוריות ועבור הציבור״.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר