| צילום: משה שי

לא כרישים ולא מוצצי דם

רבים טועים לחשוב שהקבלנים הם "חזירי נדל"ן" המסתובבים עם מרצדס וסיגר קובני בפה • על ה"ויה דלורוזה" שהם עוברים בדרך לאישור פרויקטים ומאות הקבלנים שפושטים רגל בדרך - פחות ופולארי לדבר • דעה

כנשיא לשכת הקבלנים אני שומע לא אחת הערות כרישי נדל"ן הנוגעות לדימוי של הקבלנים בישראל. בין פניני הלשון שאנו נוהגים לקבל נמצאים הביטויים "כרישים", "נוסעים במכונית מרצדס עם סיגר קובני בפה", "מוצצי דם על חשבון רוכשי הדירות", "מתדלקים בכוונה את רמות המחירים", "חזירי נדל"ן מרוויחים כסף בכפות של טרקטור" ועוד כהנה וכהנה, ואף ביטויים חריפים הרבה יותר.

לפרוטוקול: אין מציאות רחוקה יותר מכך. בשנה האחרונה לבדה פשטו  את הרגל יותר מ-500 קבלנים (!), ובשנה וחצי האחרונות 1,200 קבלנים ועוד מאות רבים תקועים מזה תקופה ארוכה ללא פרויקטים וחיים בעיקר על חסכונות. אלפים נוספים - כן כן, אלפים - נאבקים מידי יום ביומו על מנת לשרוד בשוק הבלתי אפשרי הזה. רק עשרות בודדים מאיתנו, אחוז בטל בשישים, עונים איכשהו לסטראוטיפ של "הקבלנים העשיר עם המרצדס".

נתחיל באגדה האורבנית שכביכול אנחנו בעד תדלוק מחירי הדיור. נהפוך הוא. אנחנו היינו ונותרנו בעד יציבות בשוק הדיור, כולל יציבות ברמות המחירים. דווקא תדלוק רמות המחירים יוצר בוקרה ומבולקה וכאוס בשוק ומזיק במיוחד לנו.

על מחירי הקרקע שזינקו בעשרות אחוזים רק בשנה האחרונה שמעתם? ובכן, מי משלם אותם? המדינה? רוכש הדירה? כן, ניחשתם נכון. אנחנו הם אלה שלוקחים על עצמנו סיכון עצום, משלמים סכומי עתק על הקרקע, בתוספת מע"מ, סכומים שמגיעים באזור הביקוש למחצית ויותר מהעלות הסופית של הדירה.

ועל ביורוקרטיה של היתרים ורישוי שמעתם? האם אתם יודעים, למשל, שהויה דולורוזה הזאת לוקחת בממוצע במדינת ישראל פי 5 (!) יותר זמן מיתר המדינות המערביות המתוקנות? והאם אתם יודעים כמה פרויקטים על קרקע שנרכשה זה מכבר, ואושרה כדת וכדין, אינם יוצאים כלל לדרך, זאת בשל פקידים צעירונים ערלי לב שאינם מבינים דבר וחצי דבר בנושא?

פועל סיני מרוויח יותר מראש הממשלה

ועל תקורות בנייה שמעתם? האם אתם יודעים, למשל שעובד סיני מיומן מרוויח יותר מראש ממשלת ישראל? ומה עם יתר העלויות, כולל חומרי הבנייה שמחיריהם זינקו אל על, עקב מגפת הקורונה והקושי בהובלת סחורות, ובמיוחד בעקבות מלחמת רוסיה-אוקראינה שגרמה למשבר כלכלי עולמי כולל מחסור קריטי בסחורות ומוצרי בנייה.

ואפרופו הפקידות העירונית: לדידי הם יורים בתוך הנגמ"ש, זאת משום שבסופו של דבר הם תורמים במו ידיהם לכך שמשך מן אישורי הבנייה מתארך ובדיעבד גם רמות המחירים, כך שהדירות שהם יצטרכו בסופן של יום לרכוש עבור ילדיהם, יהיו יקרות הרבה יותר!

ועל מימון בנקאי שמעתם? האם אתם יודעים, למשל, איזו ריבית נשך עלינו לשלם עבור מימון פרויקט שתהליך ביצועו נמשך שנים על גבי שנים, ושכאשר מגיע הרגע המיוחל והפרויקט עומד על תילו, שנתו כבר נודדת מדאגה לעתיד בפרויקט הבא שעל הקרקע שלו כבר שילמנו טובין ותקילין סכומים הרבה יותר גבוהים? ועוד מיליוני שקלים בגין עלות ערבויות חוק מכר להבטחת הבנייה ומכירת הדירה.

לא. ממש לא. כרישים מוצצי דם זה לא אנחנו. הענף שלנו, לפרוטוקול, הוא אחד המסוכנים ביותר במדינת ישראל, אם לא המסוכן שבהם, מסוכן אף יותר מענף המסעדנות שידוע כמסוכן במיוחד. הלא אם זה היה כל כך טוב וכל כך רווחי, אזי כל צעיר ישראלי יוצא צבא היה חולם להיות קבלן ולא איש הייטק. הלא כן?!

כנשיא לשכת הקבלנים אני גאה אחד מחברינו שעומדים יומם ולילה, 24/7 בחזית בניין הארץ, ובמיוחד בתקופה מאתגרת זו. מי ייתן שממשלת ישראל והפקידות העירונית, כמו גם הציבור הישראלי הרחב יידע להכיר בתרומה שלנו לעתיד המדינה. ככלות הכל, מדובר באינטרס המשותף לכולנו! שהרי אנחנו בסופו של יום בונים את המדינה, את הגשרים, את הכבישים, המחלפים, מבני הציבור ואת המדינה כולה בעצם.

42-44 אחוזים ממחיר הדירה הם מיסים, היטלים ואגרות ומחיר הקרקע שהוא מוצר כמעט בלעדי של רמ"י, מונופול המהווה 92.5% מקרקעות המדינה. אז מי כאן "חזיר הנדל"ן" האמיתי? תשפטו בעצמכם.

 

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו