חוק חדש שיעשה סדר בהעסקת מנופאים

תזכיר החוק בא לתקן את העוול הנורא של העסקת מנופאים עם רישיונות מזויפים בניגוד לחוק • מדובר בצעד חשוב שיקדם את הפיקוח, האכיפה והסנקציות על חברות כח אדם על מנת למגר את התופעה

פצצה מתקתקת. תנאי העסקת המנופאים עברו כל גבול (תמונת ארכיון) , צילום: גדעון מרקוביץ'

בשיתוף יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

לא מעט כתבתי כאן על הסכנה בהעסקת מפעילי ציוד מכני כבד ומנופים דרך חברות כח אדם, ואני עוקב אחר הנושא באופן קבוע.

סכנת חיים באה לא רק בעקבות פעולה לא תקינה בשטח. גם צורת העסקה מסכנת חיים, ואנחנו מתריעים על כך כבר שנים ארוכות. מנופאים בענף הבניין מועסקים דרך חברות כח אדם, שלא מקפידות על רישיונות ואישורים כחוק, בהרבה מקרים אפילו שותפות לזיוף רישיונות, וכל זאת על מנת לספק לחברות הבניה כמה שיותר מנופאים, גם אם אינם עומדים בדרישות החוק.

עכשיו אולי יהיה לזה סוף. השבוע פורסם תזכיר חוק שדרשנו ואנו שותפים לחלק מניסוחיו, שבא לתקן את חוק העסקת עובדים דרך חברות כח אדם משנת 1996. תיקון החוק בא לעשות שינוי באכיפה ובפיקוח על חברות כח אדם, דרכן מועסקים בישראל עשרות אלפי עובדים, ונעשה בו שימוש בעיקר בענף הבניין. אלפי מפעילי ציוד כבד ומנופאים מועסקים דרך חברות כח אדם, ויש בכך סכנה אמיתית לחיי אדם.

חברות כח האדם לא מפקחות ולא בודקות את רישיון העבודה של כל עובד, מעלימות עין מעברות בטיחות ולא מקפידות על הכשרות בטיחות, למרות דרישות הרישיון שהם עליו חתומים. ישנם כללים להעסקה על פי חוק וחברת כח אדם מתעלמות מהן לחלוטין, אין פיקוח על שעות העבודה ורבים מהמועסקים דרכם כלל לא מחזיקים ברישיון חוקי להפעלת מנוף

יצחק מויאל // צילום: יח"צ,

חוסר הפיקוח על חברות כח אדם שמעסיקות מנופאים הוא סכנה ברורה ומיידית שיכולה בכל יום לגבות מחיר בחיי אדם. וכתוצאה מצורת ההעסקה הזו, אין גוף שלוקח אחריות וכשחלילה יש תאונה קטלנית, כל אחד יכול לטעון שהצד השני אחראי: חברות הבניה מאשימות את חברות כח אדם, ואלו טוענות שהן רק "צינור" להעברת עובדים ואינן אחראיות על איכותם.

כל יום עלול לקרות אסון באתר הבניה כפי שקרה לפני מספר ימים באתר בניה בחולון שבו קרס מנוף. אין מספיק פיקוח על אמינות תעודות המקצוע, יש מאות תעודות מזויפות, הכשרות הבטיחות אינם עם פיקוח מתאים, השוק השחור "חוגג" ואין אכיפה על שעות העבודה בכלל ואיכות המנופים.

הזהרתי לא מעט פעמים ודרשתי תיקון לחוק העסקת עובדים על ידי חברות כח אדם, אם צריך אז בהוראת שעה, ולהפסיק מיידית את צורת ההעסקה הזו, שלא רק פוגעת בזכויות עובדים אלא גם מסכנת את חייהם וחיי העובדים האחרים באתרי הבניה.

דבר נוסף שהתגלה לי זו תופעה חדשה והיא שיש עובדים שמשתפים פעולה עם החברות מחוסר ברירה ומקבלים על כך תשלום ב"שחור", ובכך מגיעים להפרות בבטיחות. זאת ככל הנראה משום שאין להם ברירה, שכן חברות כח האדם מאיימות שלא להעסיקם במידה והם לא ישתפו פעולה. מדובר בתופעה חמורה מאוד.

בימים אלו פורסם תזכיר חוק שבא לתקן את העוול הנורא והוא לא מספיק כי עדיין הוא לא מטיל קנסות גבוהות על החברות שמפרות את תנאי הרישיון ואף לא פוסל את הרישיונות. ולמרות זאת, זה עוד צעד אחד חשוב כדי שיהיו יותר פיקוח ואכיפה, יותר סנקציות על חברות כח אדם שמפרות את החוק.

בימים אלו יש בכוונתי לסייר באתרים עם הצוות שלי באיגוד הבניין, על מנת למגר את התופעה ולהסביר לעובדים את הסכנות ואת היתרון בלהיות מאוגדים. במשך שנים פעלתי ואני עדיין פועל על מנת שהענף בהעסקת מנופאים שנלחמתי עליו יהיה מקצועי ויהיה ניתן להשתכר ממנו בצורה מכובדת, ובמיוחד לעבוד עם שמירה על החיים.

בשיתוף יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

כדאי להכיר