מרכז קניות סגור בקרית שמונה בזמן מלחמת "חרבות ברזל". צילום: אייל מרגולין - ג'יני

לא רק בדרום: הערים עם הפגיעה הכלכלית הקשה ביותר מאז תחילת המלחמה

על פי נתוני מערכת האשראי של "שבא", מדובר בערים המפונות, כאשר הוצאות האשראי בשדרות וקרית שמונה נחתכו בכ-80%, והמצב לא מזהיר גם בנתיבות ובאשקלון • מנגד, נרשמת מגמת התאוששות במרכז ובשפלה

חודש אוקטובר הביא איתו, כצפוי בתקופת מלחמה ובעיקר בתחילתה, ירידה מאסיבית מאוד בהוצאות של הציבור הישראלי בכרטיסי אשראי, במונחים שלא ראינו מאז תקופת הקורונה. על פי נתוני חברת שב"א, הפגיעה הקשה ביותר היא בעיקר בערים שפונו, ביישובי הדרום והצפון, אך נרשמה גם פגיעה קשה בשבועות הראשונים של המלחמה.

מהנתונים עולה כי ההוצאות כרטיסי אשראי בשדרות ובקריית שמונה נחתכו בכ-80%. בערים נוספות בדרום ובצפון, דוגמת אשקלון, נתיבות, באר שבע, אשדוד ונהריה, ההוצאות באשראי ירדו בהיקף של 30%-40%.

מרכז קניות סגור בקרית שמונה בזמן מלחמת "חרבות ברזל", צילום: אייל מרגולין - ג'יני

עם זאת, יש גם חדשות טובות בנוגע לפעילות העסקית בערים באזור השפלה והמרכז, שנמצאים במגמת התאוששות מסוימת מאז החלו ההקלות בעורף. ת״א-יפו שבשבוע הראשון של ״חרבות ברזל״ ההוצאות באשראי בה צנחו ב-40% הצליחה להתאושש ובמהלך השבועיים האחרונים ההוצאות בה נמוכות בהיקף של 20% בלבד לעומת השגרה.

"רואים מהנתונים שהמשק נמצא במגמה של התאוששות מהטראומה של השבוע הראשון במלחמה, והחזרה לשגרה, בצל המלחמה, תורמת לגידול בפעילות העסקית״, מספרת טלי הולברג, סמנכ"לית שיווק ופיתוח עסקי של שב"א. "אנחנו רואים שהעיר ראשל״צ, שכאמור הפכה לאחד ממוקדי השיגורים במלחמה, עדיין לא מצליחה לחזור להיקפי פעילות כמו של הערים הסמוכות אליה באזור השפלה והמרכז, והפעילות העסקית בה עדיין נמוכה לעומת נס ציונה, רחובות וחולון.

מרכז קניות בשדרות, צילום: לירון מולדובן

"העיר אילת, למרות שמקומות הלינה בה מלאים כמעט עד אפס מקום, חווה גם היא ירידה בפעילות העסקית ואנחנו מניחים כי הסיבה לכך היא שהמפונים שהגיעו לשם לא נמצאים בחופשה, אלא מתאוששים מטראומה שעברו, ולכן הצריכה האישית שלהם אינה כמו של מי שנמצא בחופשה בעיר".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו