הוצג מתווה הסיוע לעסקים; העצמאים יצאו להפגין: "לא ציפינו שממשלת השינוי תגרום לנו לחזור לרחובות"

באוצר הציגו את התוכנית, שכוללת גם הקלות בהליכים ביורוקרטיים • שר האוצר ליברמן: "חשוב לנו לתת ודאות לעסקים, להעניק סיוע תזרימי משמעותי ולהקל איפה שרק ניתן" • העצמאים הפגינו נגד הממשלה: "אל תמרחו אותנו עם הבטחות ומילים יפות"

"לא ציפינו שממשלת השינוי תגרום לנו לחזור לרחובות": העצמאים הפגינו נגד הממשלה // צילום: אבשלום ששוני

יעזור לצלוח את המשבר? תוכנית האוצר נחשפת: במסגרת ההתמודדות עם גל האומיקרון הודיע היום (שלישי) השר אביגדור ליברמן על שורת צעדים חדשים לסיוע תזרימי לעסקים ולעצמאיים. מנגד, בעלי עסקים יצאו להפגי נגד הממשלה: "מרגישים שבגדו בנו".

במסגרת הצעדים יוענקו הקלות תזרימיות בשווי של למעלה מ-1.3 מיליארד שקל ויינתנו הקלות בהליכים בירוקרטיים לעסקים, הקלות בקבלת הלוואות בערבות המדינה וכן הקלות לייצואנים קטנים ובינוניים.

לדברי גורם בכיר באוצר ניתן לחלק את הסיוע לשלושה מרכיבים מרכזיים: גישור על הפער התזרימי, דחיית תשלומים והקדמת קבלת החזרים והקלה על תהליכים בירוקרטיים. נציין כי הסיוע אינו כולל פיצויים בגין ירידה במחזור, מענקים לעסקים, ביטול ארנונה ועוד פעולות שהונהגו בגלים הקודמים.
לדברי גומרם בכיר במשרד האוצר, "אנחנו נמצאים כאן כדי לסייע, אבל אנחנו עושים את זה בנקודת מבט אחראית של כספי ציבור, בסוף כולנו משלמים מיסים. בשנת 2021, למרות משבר הקורונה, סיימנו עם צמיחה של 7%. אנחנו רואים שרמת הפעילות במשק היא גבוהה, השינויים בהוצאות כרטיסי אשראי מול כל מדד הם לא כמו במצב של סגר. יש ענפים שנפגעו ולהם חובתנו לסייע".

שר האוצר אביגדור ליברמן (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

עוד הוסיף הגורם: "אנחנו פה כדי לסייע ומגיבים כדי ליצור כמה שיותר ודאות למשק. ככל שנצטרך נהיה שם. כרגע המצב הוא שלפחות באינדיקטורים הכלכליים, המע"מ בדצמבר וינואר מראים על הכנסה עודפת משמעותית – דרך הניכויים רואים שהמשק עובד. יכול להיות שיש עסקים בקצה שנפגעו בצורה משמעותית. ככל שנצטרך נהיה שם. המשק פתוח, כולם מסתובבים. הסיוע ניתן להרבה מאוד מגזרים ואם המשק יזדקק לעוד סיוע אנחנו נהיה שם".

שר האוצר, אביגדור ליברמן, אמר: "אנחנו בשיאו של הגל הנוכחי ורוצים לאפשר למבודדים, לעצמאים, לעסקים ולענפים שנפגעו לצלוח את התקופה המורכבת עם הסיוע המתאים. למדנו מגלים קודמים שהדבר שפוגע ביותר בכלכלה הוא סגרים ולכן אנחנו נמנעים מהם ושומרים על מגמת צמיחה וירידה באבטלה. חשוב לנו לתת ודאות לעסקים, להעניק סיוע תזרימי משמעותי ולהקל איפה שרק ניתן. נמשיך לעקוב אחר הנתונים, לפעול באחריות ולדאוג שאף אחד לא יופקר".

בתוך כך, עצמאים ובעלי חנויות רחוב הפגינו נגד מדיניות הממשלה שלא מפצה עצמאים בזמן אמת. בהפגנה הוכן שולחן כבוד לחברי הממשלה שהבטיחו לעזור כשהיו באופוזיציה ועכשיו השאירו מאחור ציבור שלם.

הפגנת העצמאים בת"א, צילום: יהושע יוסף
הפגנת העצמאים בת"א, צילום: יהושע יוסף

"לא ציפינו שממשלת השינוי תגרום לנו לחזור לרחובות", אמר עו"ד רועי כהן נשיא להב - לשכת העצמאים בישראל המייצגת כרבע מיליון עצמאים. כהן מוסיף: "חנויות הרחוב, התיירות, מורי התל"ן כולנו יחד אומרים לממשלת ישראל: אל תמרחו אותנו עם הבטחות ומילים יפות. שבענו מדיבורים, אנחנו רעבים למעשים. תאשרו תכנית פיצויים על בסיס ירידה בהכנסות סיוע בארנונה והוצאות קבועות. מספיק עם ההתעלמות והפגיעה בנו". 

דני אלחרר, יצרן אופנה מדרום תל אביב וממובילי ההפגנה אמר ל"ישראל היום": "שמנו בובות עם התמונות של ראש הממשלה בנט ושר האוצר ליברמן. אנחנו דורשים שיקיימו את ההבטחות שלהם מלפני הבחירות. צריך לפצות אותנו. יש סגר אין עבודה ולכן צריך לפצות את העסקים הקטנים".

על ההקלות התזרימיות בשווי של למעלה מ 1.3 מיליארד שקלים, עליהן הכריז היום שר האוצר הגיב אלחרר בזעם. "זה ממש לא מעניין אותנו", אמר. "זו תרופה מאריכת חיים ולא מצילת חיים. מה זה יעזור עכשיו? אנחנו אומרים תהיה גבר ותחליט לא לגבות מעסקים קטנים מע"מ במשך חצי שנה. הם נתנו הכל לגדולים ואנחנו לא מעניינים אף אחד. זה החודש הכי גרוע שלנו אי פעם. הוא יותר גרוע מהסגרים שהיינו מוכרים אז עם חלון פתוח. אנחנו מרגישים שאביר קארה והשר פורר בגדו בנו. הם היו איתנו בהפגנות והם בגדו בנו".

סגן השר אביר קארה, צילום: קוקו

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, מסר בעקבות הודעת שר האוצר על הקלות תזרימיות לעסקים: "אנו שמחים ששר האוצר אימץ את מרבית המלצותינו כפי שהוגשו לפני מספר שבועות. זהו צעד חשוב ללעזרת העסקים בישראל שבעקבות משבר האומיקרון חווים האטה משמעותית בהכנסותיהם והצעדים הללו יספקו חמצן תזרימי שכה חשוב בעת הזאת. עם סיום המשבר אנו מצפים שהאוצר ימפה את הענפים שנפגעו ממנוע ואז יוכלו למקד להם עוד כלי סיוע.

"אנו גם מודים על העזרה המסויימת לייצואנים שמתמודדים עם משבר הדולר. יהיה קשה להשאיר כאן תעשייה יצואנית בשערי דולר נוכחיים אבל הצעדים הקיימים מאפשרים גם חמצן לייצואנים. אנו קורים לבנק ישראל להגביר את רכש הדולרים בהנתן שהשטף מט"ח שנכנס ארצה בזכות הנפקות בחו"ל וגידורים ימשיך ללחות על הדולר ולחזק ללא פרופורציה את השקל. אנו מצפים גם לתגבור צעדי תמיכה בתוכניות עידוד לייצוא באמצעות משרד הכלכלה".

המתווה המלא

הקלות תזרימיות  – ביטול שוטף פלוס לספקים ממשלתיים: קיצור ימי אשראי עבור ספקים ונותני שירותים המתקשרים עם הממשלה – יקבלו תשלום בגין שירותים באופן מידיי. תוקף ההנחיה: 31 במרץ 2022. באוצר מעריכים כי היקף של 600 מיליון שקלים

- מהלך ממוקד להקדמת שחרור החזרים במערכי מע״מ ומס הכנסה.
בהיקף מוערך של 500 מיליון שקלים

- תשלום מקדמות למוסדות נתמכים בתחום התרבות בהיקף של כ-25% מסכום התמיכות.
בהיקף מוערך 200 מיליון שקלים

הרחבת פעילות קרן ההלוואות בערבות המדינה:
- שינוי תנאי הסף לכניסה למסלול המוגבר, כך שיהיה ניתן לאשר הלוואות במסלול המוגבר על בסיס תחזית בדבר הירידה בהיקף הפעילות.

- הארכת תקופת ההחזר להלוואות בערבות מדינה מתקופה של 5 שנים לתקופה של 10 שנים.

- מתן גרייס להלוואות בערבות מדינה: מתן גרייס לתקופה של עד שנה נוספת (ומקסימום שנתיים). גרייס לתקופה של 3 חודשים בהלוואות בערבות מדינה שניתנו בקרן ההלוואות הרגילה (קרן 2016).

ליברמן עונה לבעלי העסקים: "המשק בתנופה, מי שזכאי לסיוע - יקבל אותו" // צילום ארכיון: ערוץ הכנסת

הקלת הליכים בירוקרטיים – חיסכון בזמן ובכסף:
- ארכה בת 60 יום להגשת הצהרת עוסק פטור עד לתאריך 31.3.22.

- מסלול ירוק לקבלת אורכות פרטניות בתשלומי מע"מ, מקדמות מס הכנסה וניכויים למייצגים שמשרדם נסגר/צומצמה פעילותם עקב הקורונה.

- הקטנת מכסות למייצגים להגשת דוחות חברות ל-45% במקום 55% ליום 31.1.22.

הטבות ליצואנים קטנים ובינוניים:
- מסלול מיוחד להלוואות בערבות מדינה לייצואנים קטנים ובינוניים: הלוואות למטרת הון חוזר או השקעה.

- הלוואה מרבית בסכום של 15% מהמחזור השנתי לתקופה של 5 שנים, מתוכם 6 חודשי גרייס. ההלוואות יכולות להינתן בשקל, דולר או אירו.

- יינתנו ביטחונות מופחתים בשיעור של 10% בלבד.

- ביטוח אשראי לטווח קצר (Top Up Cover): סיוע לייצואנים ועסקים מקומיים באמצעות ביטוח אשראי לטווח קצר המעניק הגנה מפני סיכוני חדלות פירעון של קונים.
התכנית בתוקף עד סוף דצמבר 2022 ומבוצעת בשיתוף עם חברות ביטוח האשראי הפרטיות.
היקף התכנית – 2.6 מיליארד שקלים

- ביטוח אשראי לטווח בינוני (Long Up Cover): סיוע לייצואנים קטנים ובינוניים בביצוע עסקאות ייצוא וסחר חוץ, הביטוח מסייע לייצואנים בחדירה לשווקים מתפתחים המגלמים תשואה גובהה יותר על העסקאות.
היקף התוכנית – 650 מיליון שקלים

כזכור, מוקדם יותר איים סגן השר במשרד ראש הממשלה אביר קארה (ימינה) כי לא יצביע עם הקואליציה עד שלא יאושר מתווה פיצויים לעסקים. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi