הבהלה לגנרטורים בשיאה: בעל בניין בתל אביב קנה 18 תחנות כוח חשמליות

מאז תרחיש האימים של מנכ"ל נגה נרשמה עלייה של 108 אחוזים בהיקף המכירות של מחוללי חשמל ושל תחנות כוח חשמליות • החדשות הטובות? המחירים לא זינקו הפעם, זאת משום שיבואנים רבים הצטיידו במלאי מוצרים בגל הביקוש הקודם • מנכ"ל חברת החשמל: "אני לא קונה גנרטור"

מונה בארון חשמל (אילוסטרציה). צילום: יהושע יוסף

תרחיש האימים שעליו שאול גולדשטיין, מנכ"ל חברת נגה, שאחראית על ניהול החשמל, ביום חמישי, לפיו חיזבאללה "יכול להפיל בקלות את החשמל ואחרי 72 שעות אי אפשר יהיה לגור בישראל", גרם לזינוק במכירות של גנרטורים ושל תחנות כוח בישראל.

הבהלה לגנרטורים, צילום: רויטרס, GettyImages

לדברי לירון כץ, סמנכ"ל פיתוח עסקי ברשת מחסני חשמל: "נכון לשעת סגירת החנויות ביום שישי, נרשמה עלייה של 108 אחוזים בהיקף המכירות של גנרטורים ושל תחנות כוח חשמליות, זאת בהשוואה ליום שישי שעבר. במהלך היום נמכרו 952 תחנות כוח ו- 820 גנרטורים, בדומה לשיא המכירות שנקבע לאחר נאום נסראללה במרץ 2024, שבו הצהיר כי הטילים שברשותם יכולים להגיע עד אילת".

כץ הוסיף שמבחינת המלאי הקיים, נותרו פחות מ-100 יחידות של גנרטורים מושתקים והיברידים משולבי גז, שנמכרים במחיר של 4,000-3,000 שקל ועוד כ-1,000 יחידות במחיר שנע בין 2,00-800 שקלים".

חנות מוצרי חשמל (אילוסטרציה), צילום: יהושע יוסף

כץ מציין כי ביום שישי האחרון, בניגוד לגלי הבהלה הקודמים, המכירות של הגנרטורים ותחנות הכוח לא התרכזו רק בסניפי הרשת בצפון הארץ. "אם במרץ האחרון סניפי הצפון סגרו את העשירייה הראשונה של המכירות בקטגוריה, הרי שהפעם סניף חיפה ריכז את היקף המכירות הגבוה ביותר של גנרטורים ואחריו תל אביב, הקריות, ראשון לציון ואשדוד", הוא אומר. "גם באופן ההזמנה נרשמה מגמה מעניינת, שכן אם בגלים קודמים כ-15 אחוזים מההזמנות בוצעו באתר הסחר והיתר בחנויות,  הרי שביום שישי האחרון היקף ההזמנה באתר הסחר כבר הגיע ל-50 אחוזים - מה שמעיד שאנשים כבר היו בעבר בחנויות, לא רכשו, ישבו על הגדר וברגע שהגיע הטריגר הנכון, הם כבר ביצעו את הרכישה של המוצר באתר".  

העסקה הגדולה ביותר בשישי האחרון הייתה של  בעל נכס בתל אביב שרכש לדיירי הבניין שלו 18 יחידות של תחנת כוח חשמלית, שניתנת להטענה עם פאנלים סולאריים, בשווי של כ-90 אלף שקלים, סיפר כץ. 

הפסקת חשמל (ארכיון), צילום: עמי שומן

"ביום ראשון, נפתח חמ"ל בכל עשרת המרכזים הלוגיסטיים שמפעילה החברה ברחבי הארץ על מנת לנהל את אופרציית ההפצה של המוצרים ללקוחות. כך שכל מי שרכש ביום שישי יקבל את המוצר במהלך יום ראשון ומי שרכש במוצ"ש יקבל אותו במהלך יום שני", הוא הוסיף.

"קפיצה גדולה בביקושים"

ני בוחניק מנהל קבוצת הפייסבוק "כזה אני רוצה!" מספר כי מתחילת המלחמה מורגשים ביקושים גבוהים לפתרונות-חירום להפסקת חשמל, כדוגמת סוללות ניידות, גנרטורים ופאנלים סולאריים. לדבריו, "בתקופה המקדימה של המתקפה מאיראן ראינו קפיצה גדולה מאוד בביקושים לגנרטורים של ממש, המופעלים על בנזין או גז. הביקוש הזה גרם ללא מעט יבואנים לקפוץ על העגלה. למי שהיה מלאי הקפיץ מחיר לאור הביקוש ובנוסף כולם התחילו לייבא גנרטורים. בשל האיום לעלטה בעקבות המתקפה האיראנית , השוק הישראלי מצא את עצמו עם מלאי גבוה מאוד של גנרטורים וביקוש סטנדרטי לאורך התקופה האחרונה.

"בשבוע האחרון ולאור השיח בנוגע לתרחיש עלטה בעקבות האיום מחיזבאללה אנחנו חווים ביקוש גבוה והפעם יש בהחלט מענה במלאי מקומי קיים. השילוב הזה מביא הזדמנויות טובות מבחינת מחיר".

"אין לו מושג בחשמל"

ויש מי שחושב שהלחץ מוגזם. מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל, תקף את דבריו של גולדשטיין  ואמר ל"ישראל היום", כי "הבן אדם בא ואומר דברים שאין לו מושג בהם. אם היו לו עובדות ונתונים מוכחים שיגיד, אני לא סותם פיות, אבל אין לו מושג בחשמל, במערכות ייצור חשמל, במשמעות של עבודת בשטח ובמיגון".

מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר, צילום: גדעון מרקוביץ

"אני כבר אמרתי שאני לא קונה גנרטור ולקרוביי אני גם ממליץ שלא לקנות גנרטור. אם יהיה מצב נוראי, הוא לא יעזור, כי צריך לתדלק את הגנרטורים ולא יהיה לאנשים סולר. אז הם קיבלו חשמל לכמה שעות ומה אחר כך? זה לא משחק ילדים. זה גם עניין של בטיחות וזה יכול להוות מפגע באנשים, בגלל פליטות", הסביר שפיגלר.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר