שופינג בזמן העבודה מרחוק? אתם לא לבד – "בבית אין לנו "שוטר""

הבוסים יודעים? מסתבר שבימי העבודה מרחוק, אנחנו נוטים לעשות קניות בזמן העבודה – ולא מעט קניות • "קניות מקוונות בזמן העבודה יכולות לשמש כמנגנון פיצוי עצמי"

הקניות ברשת עלו. צילום: GettyImages

מסתבר שבימי העבודה מרחוק, אנחנו נוטים לעשות קניות בזמן העבודה – ולא מעט קניות. לפי המחקר שפורסם לאחרונה בwall street journal, התופעה מובילה למיליארדי מכירות online - החל ממשחת שיניים ועד כרטיסים להופעות, תוך כדי הנהון בשיחת וידאו לבין העברת מיילים לבוס, אנחנו מקישים את פרטי כרטיס האשראי. 

יש לציין כי גם בזמן העבודה במשרד, אנחנו לא עובדים 100% מהזמן ועושים הפסקות בדרכים המקובלות במשרד - סיבוב במטבחון, שיחות במסדרון ועוד.

ואילו בבית כאשר אף אחד לא מסתכל על מה שאנחנו עושים, יש נטייה לשבור את המונוטוניות של עוד יום עבודה עם מציאת זוג הנעליים המושלם,  גם אם לפעמים אנחנו נתחרט על זה.

צילום: envato elements // חברות יצמצמו שטחים, העבודה תיעשה מהבית, צילום: envato element

מייגן מוריאל, משווקת תוכן בניו ג'רזי, משתפת את וול סטריט ג'ורנל כי רכשה נר ממותג של משפיען במהלך פגישת כלל החברה וכשהייתה משועממת בין שיחות וידאו, מצאה את עצמה קונה שמלה שממש לא מתאימה למידותיה. נו טוב.

"זה קצת כיף במהלך היום", היא אומרת, בלי לחשוש שתיראה כמו עצלנית. במשרד, היא לעולם לא תעשה זאת. "כל האשמה נעלמת לחלוטין כשאתה עובד מהבית".

פרופסור שרון טוקר, חוקרת לחץ בעבודה מהפקולטה לניהול על שם קולר באוניברסיטת תל אביב, הסבירה לנו על התופעה. "עובדים רבים חווים שעמום וחוסר באתגרים בעבודה- תחושת חוסר הסיפוק מהווה גורם לחץ משמעותי ומופיעה בתקינה אירופאית כמשפיעה לרעה על מצב נפשי. מחקרים מראים כי אנשים נוטים לחפש פיצוי על תחושת אובדן המשאבים הנפשיים, וקניות מקוונות בזמן העבודה יכולות לשמש כמנגנון פיצוי עצמי. סקר שנערך לאחרונה על ידי Gallup מצא שכ-55% מהעובדים בארה"ב חשים לא מעורבים או אפילו מנוכרים ממקום עבודתם, והדבר עשוי לגרור תגובות "בריחה" שונות- כולל "בריחה" לשופינג".

פרופ' שרון טוקר, צילום: חן גלילי

בנוסף, מציינת טוקר, ריכוז בעבודה דורש רמה גבוהה של שליטה עצמית וויסות התנהגות, דבר שעלול להוביל למצב של התדלדלות האגו (ego depletion). כתוצאה מכך, היכולת שלנו לעמוד בפני פיתויים ודחפים, כמו למשל קניות אימפולסיביות, עשויה להיות מוחלשת. במקומות עבודה לא נהוג לגלוש ולעסוק בעניינים פרטיים אך בבית אין לנו "שוטר" ולכן קל יותר להיגרר לפיתויים כאלה.

נוסיף על כך הדגישה טוקר כי "גמישות בשעות העבודה והיכולת לעבוד מהבית יוצרים טשטוש גבולות בין העבודה לחיים הפרטיים. הדבר מאפשר לאנשים לשלב מטלות אישיות, כמו קניות, לתוך יום העבודה. עם זאת, מחקרים מראים שלטשטוש גבולות זה עלולות להיות השלכות שליליות על רווחתם הנפשית של העובדים. סקירה שיטתית שפורסמה ב-Journal of Business and Psychology מצאה שטשטוש גבולות עבודה-בית קשור לרמות גבוהות יותר של לחץ ושחיקה ואלו בתורן יגררו תגובות התנהגותיות של פיצוי".

כל הפתרונות לעבודה מהבית // צילום אילוסטרציה: Gettyimages, צילום: Gettyimages

לסיכום מוסיפה טוקר כי "הקלות והזמינות של קניות מקוונות, כמו גם שיטות השיווק המתוחכמות של קמעונאים, עלולות להגביר התנהגויות קנייה בעייתיות וכן להחמיר את הנטייה להתמכרות לקניות. הדבר עשוי להיות בעייתי במיוחד עבור אנשים המתמודדים עם לחץ ושחיקה בעבודה, שכן הם עשויים להיות פגיעים יותר להתמכרויות. מחקר שפורסם ב- Psychology & Marketing  מצא כי ככל שאדם חווה קושי לווסת את מצב הרוח שלו, כך עולה הנטייה שלו לבצע קניות אימפולסיביות. קיים צורך במודעות גבוהה יותר לגבי ההשפעות הפוטנציאליות של עבודה מהבית על הסיכוי לנצל הפוגות לצורך קניות מקוונות במהלך שעות העבודה. אסטרטגית הימנעות יעילה יכולה להיות למשל חסימה עצמית של האתרים האלה באפן יזום בשעות העבודה כדי שההתמודדות עם הפיתוי תהיה קלה יותר".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר