נתניהו וסמוטריץ' סיכמו: נגיד בנק ישראל ימשיך לקדנציה נוספת

בהמשך לדיווחים על רצון הדדי של כל הצדדים על הארכת הכהונה, הודיעו ראש הממשלה ושר הביטחון על הארכת כהונתן של אמיר ירון לחמש שנים נוספות • ירון: "לפנינו משימות רבות וחשובות ואעשה הכל כדי לעמוד בהן"

שר האוצר סמוטריץ' בהצהרה: "בנינו כלכלה חזקה - נשלם את מחיר המלחמה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודיעו היום (שני) על הארכת כהונתן של נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, לקדנציה נוספת. ההחלטה מגיעה בהמשך לדיווחים מאמש על הרצון ההדדי של סמוטריץ' ושל ירון עצמו להישאר, בין היתר בשל המלחמה והשלכותיה, לכהונה נוספת, והדבר היה נתון להחלטתו הסופית של נתניהו - שהחליט כעת, כאמור, לאשר את הארכת הכהונה. ההחלטה תובא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה.

מבנק ישראל נמסר: "בנק ישראל ונגיד בנק ישראל קיבלו את הודעת רוה״מ ושר האוצר לפיה בכוונתם להביא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה החלטה על הארכת כהונת הנגיד לקדנציה נוספת. הנגיד ירון מקבל את הבקשה לכהונה לקדנציה נוספת, והוא ימשיך להנהיג את בנק ישראל ולפעול בכל כוחו ובכל מרצו בארץ ובעולם, יחד עם כל עובדי בנק ישראל, לטובת המשק וכלכלת ישראל".

ירון עצמו הגיב: ״אני מודה לראש הממשלה ולשר האוצר על ההחלטה ועל הבעת האמון בי ובבנק ישראל. לפנינו משימות רבות וחשובות בגזרה הכלכלית ואעשה את כל אשר ביכולתי כדי שנעמוד בהן בהצלחה ובמקצועיות לטובת המשק והמדינה״.

הקדנציה של ירון נמשכה כחמש שנים והייתה אמורה להסתיים ב-23 בדצמבר. עם זאת, גורמים בסביבת שר האוצר סיפרו אמש ל"ישראל היום" כי "העבודה מול הנגיד הייתה מקצועית, מדובר במסר נכון לשווקים ולחוסן הכלכלי של המדינה".

פרופ' אמיר ירון (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

כזכור, ב-11 באוקטובר, בתגובה להודעה על הארכת המינויים הבכירים במסגרת הסכמי כינונה של ממשלת חירום, נגיד בנק ישראל אישר כי "נוכח מצב החירום ואתגרי הכלכלה הישראלית בשעה קשה זו, הוא מקבל על עצמו את הבקשה כי יאריך את כהונתו, לפחות, עד תום תקופת החירום", כאשר בשפה הממלכתית של בנק ישראל המילה "לפחות" מבטאת רצון להישאר בתפקיד ככל שיידרש.

החוק מאפשר להאריך כהונת הנגיד לקדנציה מלאה בלבד של חמש שנים ולא מאפשר הארכה לפחות מכך. זאת הסיבה שלא ניתן להאריך את כהונתו עד סוף המלחמה, אלא לאפשר כהונה נוספת של חמש שנים מלאות. זאת, מתוך כוונת המחוקק שתפקיד בכיר זה, הנושא באחריות כבירה על הכלכלה, יהיה נטול זיקה פוליטית כלשהי.

יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, ברך על ההחלטה: ״מברך על החלטת ראש הממשלה ושר האוצר להאריך את כהונת נגיד בנק ישראל בקדנציה מלאה. זו החלטה חשובה ליציבות הכלכלה וההחלטה הנכונה למדינת ישראל".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר