80 ארגוני נשים בדרישה ממזכ"ל האו"ם: הכנס את חמאס לרשימה השחורה

את הפנייה להכליל את ארגון הטרור ברשימה של מבצעי פשעי מין באזורי סכסוך יזמה שדולת הנשים בישראל • האו"ם לא מאמץ את מסקנות החוקרת המיוחדת שלו, שקבעה כי חמאס ביצע פשעי מין במהלך מתקפת 7 באוקטובר וממשיך לעשות זאת לישראליות שבידיו • הנימוק של אנטוניו גוטרש לגרירת הרגליים: "הפגיעות לא יוחסו לחמאס"

לינור אברג'יל, יחד עם עשרות נשים נוספות, במחאה על השתיקה בנוגע לפשעים שבוצעו נגד ישראליות ב-7 באוקטובר // יוני ריקנר

80 ארגוני נשים וארגוני זכויות אדם מרחבי העולם התאחדו בקריאה למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש להוציא לפועל חקירה מלאה על האלימות המינית שבוצעה על ידי ארגון הטרור חמאס ב-7 באוקטובר ובזמן המלחמה בשבי חמאס ולהצהיר בסיומה על הכנסת הארגון ל"רשימה השחורה" של האו"ם של ארגוני הטרור המבצעים אלימות מינית.

"אנחנו קוראות לך להפעיל את כוחו של האו"ם ואת כל האמצעים העומדים לרשותך כדי להגיד לעולם באופן חזק וברור שאלימות מינית איננה תוצאה בלתי נמנעת של מלחמה ואסור לסבול אותה בשום תנאי", כתבו הארגונים למזכ"ל.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, צילום: AFP

את הפנייה יזמה שדולת הנשים בישראל והיא מתבצעת בעקבות הפרסום בחודש אפריל של הדוח השנתי של ארגון האו"ם, שעסק באלימות מינית בסכסוכים בעולם לשנת 2023. הדוח עורר, כזכור, ביקורת וסערה ציבורית כאשר מזכ״ל האו״ם נמנע מלכלול את חמאס ברשימה השחורה של ארגוני טרור המבצעים אלימות מינית באזורי סכסוך. באמצעות רשימה זו ניתן להפעיל סנקציות רבות על ארגוני הטרור.

"ללא מנדט חקירתי"

על אף שחלפו שבעה חודשים מהמתקפה הברוטלית וחסרת התקדים על ישראל, ולמרות שפע העדויות בנושא, מזכ"ל האו"ם לא טרח להכליל את חמאס ברשימה (הכוללת בין היתר את דאעש, שפועל בסוריה ובוקו חראם מניגריה). הנימוק הרשמי לכך, הוא העדר חקירה מלאה בהובלת האו"ם, שהתקיימה בעבור כל אחד מהארגונים ברשימה הזו. זאת על אף שהנציגה המיוחדת לאלימות מינית בסכסוך מטעם האו"ם, פרמילה פאטן שביקרה בישראל לצורך איסוף מידע ועדויות לפגיעות המיניות של חמאס, הציגה דוח שקובע באופן חד משמעי כי התבצעו דפוסים ברורים של אלימות מינית בזירות שונות במהלך ההתקפה ב-7 באוקטובר וכי האלימות המינית ממשיכה להתקיים בשבי חמאס.

פרמילה פאטן, יועצת האו"ם לאלימות מינית, צילום: אי.פי.אי

על אף הישענות על ממצאיה, הדוח המסכם לשנת 2023 של מזכ"ל האו"ם אינו תומך במסקנתה של פאטן ולא מגנה את חמאס בצורה רשמית וזאת משום ש"המשלחת של פרטן לא הייתה בעלת מנדט חקירתי וכי לא הוכח ייחוס האלימות המינית לארגון הטרור חמאס".

במכתב של קואליציית 80 ארגוני זכויות האדם והנשים,  נכתב שהחלטה זו לא מתקבלת על הדעת וכי אם מזכ"ל האו"ם סבור שכדי שיוכל לעשות זאת יש צורך בחקירה מלאה מטעם האו"ם - ראוי היה שחקירה כזו הייתה חלק מפרק ההמלצות בדוח.

הארגונים החתומים על המכתב חוזרים ואומרים כי אין שאלה לגביי היקף האלימות המינית ב-7 באוקטובר, בהתבסס על הראיות חותכות ועדויות רבות שהארגונים אוספים במשך החודשים שחלפו מאז, וכי הם יעמידו לרשות האו"ם את המידע הידוע להם לצורך החקירה. 

"תעודת עניות לאו"ם"

״כמזכ"ל האו"ם, לדבריכם ולפעולותיכם יש השפעה עצומה וכוח אדיר. בעידן הנוכחי של דיסאינפורמציה וידיעות כוזבות, נדרשת פעולה חזקה ובלתי-משוחדת מצד האו"ם כדי לסיים את החסינות שנהנים ממנה מבצעי האלימות המינית" נכתב בקריאה. "אנו קוראות לכם לנצל את כוחו של האו"ם ואת כל האמצעים העומדים לרשותו, כדי להראות לעולם שאלימות מינית אינה תוצאה בלתי-נמנעת של מלחמה ואסור להצדיקה בשום נסיבות״.

הפגנה שאורגנה על ידי איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ושדולת הנשים בישראל (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

מנכ"לית שדולת הנשים, טל הוכמן שיזמה את המכתב, אמרה: "ההחלטה של מזכ"ל האו"ם שלא להכניס את חמאס לרשימה השחורה, למרות פשעי המין שמבצע ככלי מלחמה, היא תעודת עניות לגוף שתפקידו לשמור על הסדר והצדק העולמי. כשעמית סוסנה ונשים נוספות עומדות באומץ ומספרות על שעברו בשבי והאו"ם לא מאמין להן - הוא שולח מסר ברור לכל הנשים בעולם באשר הן שגלגלי הצדק פועלים לאט, אם בכלל. הפנייה הזאת היא למען אחיותינו שנרצחו, למען אחיותינו החטופות ולמען כל הנשים בעולם, שתדענה שהן לא עומדות לבד".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר