לאחר "התרגיל" של רע"מ: הצעת נתניהו נפלה - הוועדה המסדרת בשליטת מתנגדיו

דרמה במליאה: נציגי המפלגה נכנסו ברגע האחרון של ההצבעה והפילו את הצעת הליכוד • הצעת יש עתיד להרכב הוועדה המסדרת עברה • גורם בכיר במפלגת עבאס: "סער תפר את המהלך בברכת לפיד ובהימנעות של בנט ושקד" • וגם: הסיכום בין רע"מ ללפיד ולמי קרץ יו"ר תקווה חדשה

מליאת הכנסת // צילום : דוברות הכנסת, דני שם טוב // מליאת הכנסת

דרמה בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת: חברי רע"מ נכנסו ברגע האחרון והפילו את הצעת הליכוד לאחר שנעדרו מהמליאה ברוב זמן ההצבעה. אחר כך ברע"מ אפשרו את העברת ההצעה של יש עתיד ברוב של 60 מול 51. על פי ההצעה, גוש מתנגדי נתניהו יזכה ב-16 נציגים בוועדה, גוש נתניהו יזכה ב-14 נציגים, ימינה ב-2 נציגים ורע"מ בנציג אחד.

תוצאות ההצבעה לועדה המסדרת // צילום: דוברות הכנסת

בתחילה היה נראה שהצעת הליכוד תעבור. ימינה הגיעה להסכם עם הליכוד, שמגדיר נציג אחד בוועדה לכל חמישה ח"כים. בתמורה הליכוד הבטיחה להעביר נציג אחד מהמכסה שלה בוועדה לימינה, וכך המפלגה הייתה אמורה להיות מיוצגת על ידי שני חברים. אלא שכאמור, רע"מ הפילה את ההצעה ברגע האחרון. 

ל"ישראל היום" נודע כי לפי הסיכום בין לפיד למנסור עבאס, רע"מ תקבל מקום בוועדת הכספים, את ראשות הוועדה למיגור הפשיעה בחברה הערבית ואת תפקיד סגן יו"ר הכנסת. גורם בכיר ברע"מ הוסיף: "גדעון סער תפר את המהלך בברכת לפיד ובהימנעות של בנט ושקד".

בנט וסער נפגשו // צילומים: יוסי זליגר ואורן בן חקון
בנט וסער נפגשו // צילומים: יוסי זליגר ואורן בן חקון

מאחורי הקלעים במפלגה נשמעות קריאות נגד ההתבטאויות האחרונות של סמוטריץ'. בכיר ברע"מ אמר ל"ישראל היום" כי "הגיע הזמן ללמד לקח את הגזענים".

במהלך היום נערכו כמה פגישות משמעותיות בין השחקנים הפוליטיים. יו"ר ימינה נפתלי בנט נפגש עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער. במקביל, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נפגש עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס, וגם עם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ. בהקשר להפלת ההצעה.

מוקדם יותר, בנט נפגש עם נתניהו. בתוך כך, בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד ציין רה"מ נתניהו כי "בנט אמר בבחירות שלא יהיה ראש ממשלה עם 10 מנדטים כי זה לא מוסרי ולא דמוקרטי, אבל זה מה שהוא עדיין מנסה לעשות כרגע עם לפיד, מרצ, העבודה והמשותפת. הם דנים עכשיו בממשלה של השמאל. הם קוראים לזה אחדות, אבל זו ממשלה של השמאל עם שיתוק פריטטי שמוכר לכם. זה דבר רע מאוד לעם ישראל. זה כמובן לא משקף את ההתחייבויות של בנט מהבחירות".

אחרי ישיבת הסיעה בליכוד, ראש הממשלה נפגש בכנסת עם הח"כים החרדים, ואמר להם שבנט לא יתמוך בהצעת הליכוד לוועדה המסדרת, מה שיאפשר לגוש מתנגדיו לבלום יוזמות של הליכוד. הח"כים החרדים מצידם הציעו לנתניהו להפעיל יותר לחץ על סער על מנת שיצטרף לממשלתו, נתניהו לא הגיב.

לפיד עם עבאס בלשכתו היום בכנסת
לפיד עם עבאס בלשכתו היום בכנסת

יו"ר הועדה המסדרת ח"כ מיקי זוהר הציג את הצעתו בתחילת הדיון בהצעות ואמר: "אנחנו יודעים שיש מבנה מסוים לכנסת והמבנה הזה חייב לשקף את כוחות הכנסת. ההצעה הזו שהבאתי היום זו הצעה שמשקפת את הכוחות בכנסת באופן האובייקטיבי ביותר והמדויק ביותר. אתם הצעתם הצעה קיצונית לכיוון שלכם".

"מי שיכריע היום את ההצעה זו ימינה. להצבעה שלה יש משמעות אחת, האם תקום פה ממשלת שמאל יחד עם בנט כראש ממשלה או תקום פה קואליציה של ימין. הלכה למעשה בנט היום יכריע לא בעניין הוועדה המסדרת אלא יכריע מי הולך להרכיב ממשלה", אמר. 

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד הציג אחר כך את הצעתו ואמר: "ההצעה שלנו משקפת בצורה ברורה ואותנטית את יחסי הכוחות כפי שקבע הבוחר. בסופו של יום 57 זה יותר מ-52. יותר מדי שומעים כאן שמאל וימין. אני לא רוצה לעשות תחרות מי יותר שמאלי ומי יותר ימני, אני רק רוצה להגיד דבר אחד, יכול מאוד להיות שהגיע הזמן שנתחיל לדבר במה טוב למדינה הזאת. יש גם בשמאל ויש גם בימין אנשים שהמשותף להם הוא הרבה יותר מה מפריד ולכולנו יש משותף אחד שזה מדינת ישראל".

הוועדה המסדרת קובעת את סדר היום של הכנסת עד להקמתה של ממשלה חדשה. כל עוד הוועדה הזו לא קמה  - ועדות הכנסת משותקות לחלוטין, למעט דיוני המליאה, משום שרק בסמכותה לקבוע את הרכב הוועדות, לקדם חקיקה ולאשר תקנות.

תפקיד הוועדה משמעותי בקביעת סדר היום של הכנסת, כולל אישור הרכבי הוועדות השונים וקביעת סדר הדיונים. בהקשר של הכנסת ה-24, הוגשו כבר כמה הצעות חוק משמעותיות שכעת לא ברור מתי יקודמו.

בהכנת הידיעה השתתפו: דניאל סיריוטי, יהודה שלזינגר, גדעון אלון, דניאל רוט-אבנרי

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר