תגובות קיצוניות לסרטם של אורלי וגיא | ישראל היום

טלוויזיה

קורונה

תגובות קיצוניות לסרטם של אורלי וגיא

סרטם של אורלי וילנאי וגיא מרוז "ומה אם העולם טועה", שטוען שהתגובה לקורונה מוגזמת, גרר סערה ותגובות חריפות - אך גם הסכמה
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • אורלי וגיא
    הסרט התקבל יפה בקרב חובבי קונספירציות. אורלי וגיא
    צילום: 
    מתוך הסרט
"ומה אם כל העולם טועה", סרטם התיעודי של אורלי וגיא שיצא בשבוע שעבר, עורר הדים והביא לתגובות חריפות ברשת.
כזכור, סרטם של השניים שוחרר ביוטיוב ומאז הופץ בוואסטאפ ובפייסבוק (כלומר, לא בכלי תקשורת ממוסדים), ובו הם מראיינים מומחים שונים בתחומי הרפואה וההתמודדות עם מגפות. מסקנתו הכללית היא שהתגובה העולמית לקורונה מוגזמת, וכי לא מדובר בנגיף קטלני כל כך, בטח לא מהסוג שאמור להשבית משקים וענפים שלמים ברחבי עולם.
בעוד שהסרט התקבל יפה בקרב חובבי קונספירציות ומכחישי קורונה, ניכר שרבים לא רק שלא הסכימו איתו, אלא גם ראו בו לא פחות מגניבת דעת, מסמך מסוכן שיש להתעלם מממצאיו. "שרלטנות מסכנת חיים", הגדיר אותו בטוויטר משה בר-סימן טוב, עד לאחרונה מנכ"ל משרד הבריאות והאיש המזוהה עם הגל הראשון של הקורונה. "לכל המתעניינים למה הסרט של אורלי וגיא רדוד ומסוכן כל כך, עמותת מדעת ומכון דוידסון עשו את העבודה". בכך שיתף בר-סימן טוב את הציוץ של העמותה, שפועלת מאז שנת 2014 ללא מטרות רווח, "לקידום בריאות הציבור בתחומי הטיפול הרפואי והרופאה המונעת".

"גם אנחנו בעמותת 'מדעת' נתקלנו ברשתות החברתיות בסרט של אורלי וגיא", נכתב אתמול (ראשון) בציוץ מטעם העמותה. "הסרט רצוף שגיאות וטעויות ומבוסס על מידע לא מעודכן. כמו כן, הסרט משתמש במגוון של שיטות מניפולטיביות שאפשר למצוא בדרך כלל בסרטונים קונספירטיביים, המעודדים חוסר אמון ובלבול. בעיקר אנחנו מאמינים כי הוא מנסה לקדם את 'מודל ההיגיון בריא' - מדיניות מסוכנת שנדחתה על ידי מרבית אנשי הרפואה והמדע בעולם... דווקא בימים אלו, מופצים יותר ויותר פייק ניוז".

מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן, הרחיב ופרסם באתרו הרשמי מאמר שלם, שכולו תגובה עניינית ובדיקת עובדות לטענות המועלות בסרט השנוי במחלוקת. תחת הכותרת "לא, כל העולם לא טועה", סותרים, לכאורה, ד"ר ארז גרטי וד"ר גל חיימוביץ', את טענותיהם של צמד אנשי הטלוויזיה. "הסרט הטוען כי מגפת הקורונה אינה חמורה ואפשר להתמודד עמה בדרכים אחרות, נשען על ליקוט של חצאי אמיתות, מידע לא מעודכן, טענות חסרות בסיס שרובן כבר הופרכו ועריכה מגמתית", נכתב במאמר התגובה הנוקב. "הצגת המידע בסרטון היא מגמתית, חד צדדית ועומדת בניגוד גמור לשלל הראיות שיש כיום ולדעתם של רוב אנשי המקצוע בתחום".
"לא אצפה בסרט של אורלי וגיא מאותה סיבה שלא אצפה בסרט בשם 'אולי העולם בכל זאת שטוח?'", כתב עודד רכבי, חוקר בתחום הנוירולוגיה, והוסיף: "(זו) אנאלוגיה לא מושלמת, כי סרט הכחשת קורונה הרבה יותר מסוכן". "צפיתי והתעצבנתי", כתבה בטוויטר העיתונאית קרן נויבך.
כמובן שברשת כמו ברשת, עלו גם תגובות משעשעות יותר נוסח "גם אנחנו בעמותת 'פינוקיו' נתקלנו ברשתות החברתיות בסרט של אורלי וגיא", או "שיתפתם פעולה עם אורלי וגיא בסרטון תחקיר הקורונה שלהם? ברכותיי! אתם אידיוטים!".
לצד כל אלה, יש גם מי שתומך בסרטון. "שתיקת הכבשים בתקשורת הישראלית היא הבגידה הגדולה ביותר בציבור הישראלי", כתב צייצן ששיתף את הסרט. "במבחן הקשה והמורכב ביותר של ישראל, במכה הכי קשה שהונחתה על הציבור, התקשורת עמדה מהצד וליבתה את הפחד. הנה סרט שלא רצו שתראו. אורלי וגיא עם אלו שהושתקו". "הסרטון של אורלי וגיא מעורר פאניקה בקרב אלו החוששים מחשיפת האמת", כתב אחר בטוויטר. "ההירתמות נגדו רק מחזקת את האמור בו. שקרים רבים לא יוכלו לכסות את האמת והכפשות לא יטייחוה".
"חובת צפייה". אלדד יניב // צילום: גדעון מרקוביץ'
המרצה והמאמן אבישי מתיה כתב: "הסרט של אורלי וגיא הגיע למאות אלפי צפיות ביוטיוב ומטלטל את מערכת הבריאות. סופסוף יש דיון אמיתי. סופסוף המיינסטרים הישראלי מקבל את מיטב המומחים בארץ עם האמת הפשוטה, מול מסכת השקרים ושטיפת המוח שהורגל אליה במשך עשרה חודשים. לא פלא שההיסטריה גדולה וההכפשות בהתאם". גם אלדד יניב בחר לצדד בווילנאי ומרוז. "טוב, זה סרט מצוין של אורלי וגיא", כתב. "עם טובי המומחים בישראל, שמסבירים איך הפוליטיקאים שיחקו בנו בשנה האחרונה, הרסו את הכלכלה ואת החיים שלנו. למה? כי הם יכולים. חובת צפייה". כך או כך, אחד הציוצים המדויקים סיכם בקצרה את הנושא במשפט: "ראשוני - גידול אקספוננציאלי במספר המקטרגים נגד הסרט של אורלי וגיא".

 
 

outbrain-article-desktop-side