הסוף לספאם: מאגר "אל תתקשרו אליי" אושר בוועדת הכלכלה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה הקמת מאגר מספרי טלפון של לקוחות שיבקשו לא לקבל שיחות שיווקיות • חברה או תאגיד שיעברו על החוק צפויים לקנס של עד 45 אלף ש”ח לכל הפרה

צילום: Getty Images

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ד’) לקריאה ושנייה שלישית את הצעת החוק “אל תתקשרו אליי”, לפיה תקים ותפעיל הרשות להגנת הצרכן מאגר מספרי טלפונים של צרכנים, שיבקשו שלא לקבל שיחות שיווק מרחוק. 

עוסק שיעבור על החוק צפוי לעיצום כספי של 25,000 שקלים ליחיד ול-45,000 שקלים לתאגיד – כאשר מדובר בעיצומים ברמת החומרה הגבוהה ביותר. כמו כן, תוכל הרשות להוציא צו מנהלי להפסקה מידית של הפרה, במקרה של הפרה חמורה, ובמקרה כזה ניתן יהיה להטיל עיצום כספי הגדול פי 3 מהסכום המקורי הקבוע בחוק.

בוועדה הוסיפו מספר חריגים, דבר שיאפשר לחברות לצור קשר צרכנים הנמצאים במאגר – למשל, לקוח שפנה לבית עסק באמצעות שיחה וביקש שיחזרו אליו בטלפון. במקרה זה חובת ההוכחה תהייה מוטלת על העוסק. כמו כן, נקבע כי עוסק הקשור לצרכן בעסקה מתמשכת יוכל לפנות אליו במהלך תקופה העסקה ובאשר לאותה עסקה בלבד, לרבות שינוי בתנאי העסקה.

צרכן שביקש שמספרו ייכלל במאגר יוכל לפנות מיוזמתו לחברות השונות ולהסכים לקבל מהן פניות שיווקיות, בתנאי שההסכמה תהייה מפורשת. הסכמה כזו תהייה בתוקף לשנה, אלא אם כן במהלך התקופה חזר בו הצרכן מההסכמה וביקש לקצר את התקופה.

השרה לשווין חברתי, ח"כ מירב כהן // צילום: אורן בן חקון
השרה לשווין חברתי, ח"כ מירב כהן // צילום: אורן בן חקון

"זו הצעת החוק הראשונה שלי וזה מאוד סמלי עבורי, נכנסתי לפוליטיקה כדי למנוע עושק קשישים וזו זכות עבורי לשים אותנו בשורה ראשונה עם מדינות שמונעות עושק קשישים. אנחנו נהייה חומת מגן עבור אותן אוכלוסיות, זה תיקון החקיקה הראשון מתוך עשרה", אמרה השרה לשוויון חברתי, ח"כ מירב כהן, אמרה לאחר אישור ההצעה.

ח"כ יבגני סובה הוסיף כי במקרה הזה אין קואליציה ואופוזיציה, והמטרה של כולם היא להגן על המוחלשים. הוא הוסיף: "אני מקווה שנוכל בעוד שנה וחצי להגיד שזה הצליח, כי המבחן הכי חשוב הוא ביישום".

על מנת לוודא שהמאגר אכן יוקם ולוודא שהחוק ייושם, הוחלט לחייב את הממונה על הגנת הצרכן להעביר לוועדת הכלכלה מספר דיווחים. אחת לחצי שנה ועד שתושלם ההקמה ידווח הממונה על התקדמות ההליכים להקמת המאגר. לאחר שנתיים מפרסום החוק ידווח הממונה, אחת לשנה ובמשך 4 שנים, על מספר מנויי הטלפון שביקשו להיכנס למאגר או להיגרע ממנו. כמו כן נדרש הממונה לדווח לוועדה על העיצומים הכספיים שיוטלו בעקבות תיקון החוק.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר