10 עצות למאבק בנגיף ולתקופת הסגר

לא להתקרב, לא לדחות טיפולים רפואיים ולשמור על שגרה • הקבינט האזרחי פרסם המלצות לתקופה הקשה שלפנינו • זה הזמן לעזור זה לזה ולהבין זה את זה

צילום: גדעון מרקוביץ' // חוף ריק בתקופת הסגר

הקבינט האזרחי מפרסם עשר המלצות למאבק בקורונה. את ההמלצות גיבש צוות מומחים בהובלת יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית פרופ' חגי לוין, ראש הקבינט האזרחי ולשעבר מייסד מערך התכנון והשיתוף בממשלה ד"ר גל אלון ומזכיר הקבינט רועי שפי.

לא מתקרבים זה לזה

אם יש ספק - אין ספק. לא מתקרבים פיזית לאחרים, גם בסופר, בפארק ובחוץ, אלא אם ממש חייבים. עוטים תמיד מסיכה על הפה והאף ליד אנשים, ומעירים למי שלא עושה זאת.

יציאה למרחב הפתוח

החגים עלולים להוות סכנה של ממש. לכן, כל מה שאפשר לקיים בחוץ - מקיימים בחוץ, ושומרים מרחק מאחרים: בתפילות, במפגשים חברתיים, בפגישה עסקית או בכל מפגש אחר שחייבים לקיים. ‍

לא לדחות טיפול רפואי

יש לכם בדיקה שגרתית מתקרבת? לכו אליה. מרגישים רע מאוד? לכו למיון. הסכנה להידבק בקורונה נמוכה לרוב מהסכנות הטמונות באי קבלת טיפול רפואי בזמן. 

מבקשים ומציעים עזרה

השכן ממול התאלמן? בן משפחה מובטל? זה הזמן להרים טלפון, לדבר, לקיים מפגש דיגיטלי. גם עם סבא וסבתא וכל פנסיונר בבניין. קחו אחריות, ובואו לא נהיה לבד.

סגר החגים נכנס לתוקף ברחבי הארץ // צילום: Newsenders

אוכלים נכון

יש קשר ברור בין עודף משקל לבין הסיכון מהקורונה, גם בקרב צעירים. הסגר עלול גם לדרדר את איכות התזונה שלנו, וכך גם את הבריאות. לכן מצמצמים צריכה של מזונות אולטרה מעובדים ומשקאות ממותקים.

פחות עישון ואלכוהול 

הסגר מגדיל את הסיכון לעישון מוגבר ולשימוש באלכוהול. עישון הופך את הקורונה לקטלנית יותר ואלכוהול פוגע במערכת החיסונית. זה הזמן להפחית אותם ולהיעזר בשירותים חינמיים. כדי לשמור על המשפחה, לא מעשנים בבית. 

עושים פעילות גופנית

מתחילים בהדרגה, ומנסים להגיע ל־30 דקות ליום. פעילות גופנית סדירה היא כמו תרופה למניעה ולטיפול במחלות רבות. 

מנהלים שגרה סדורה

שינה איכותית, אכילה מסודרת ופעילויות מהנות עוזרות לשמור על הנפש. השגרה מרגיעה. הסגר הוא סיר לחץ, שצריך לתת לו מפלט. 

תכנון השגרה עם הילדים

הסגר מורכב לא פחות עבור הילדים. חשוב לתכנן יחד שגרה המותאמת לגיל הילד, כולל למידה מרחוק, משחק וקריאה.

הזמן להיות יחד!

כולנו מתמודדים יחד עם הסרט הזה. אין אף מגזר בחברה הישראלית שאחראי לבדו לקורונה. זה הזמן לעזור זה לזה ולהבין זה לליבו של זה.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית; ד"ר גל אלון, ראש מיזם הקבינט האזרחי ולשעבר מייסד מערך התכנון והשיתוף בממשלה

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר