טראמפ על המהומות: "אני רוצה חוק וסדר" | ישראל היום

טראמפ על המהומות: "אני רוצה חוק וסדר"

זעקות המפגינים בדרישה לשנות ולבטל את מבנה המשטרה במדינות ולהעביר תקציבים נושאות פרי, למרות התנגדות הנשיא • ניו יורק ומיניאפוליס כבר החלו לפעול בנושא, אך טראמפ ממשיך לתקוף את הדמוקרטים
פורסם ב: עודכן ב:
0
אחת הקריאות המרכזיות של המפגינים ברחבי ארה"ב בשבועות האחרונים היא לשנות ולבטל משטרות מקומיות ולהעביר תקציבים שהועברו עד כה למחלקות ולתחנות למודלים אחרים שאמונים על ביטחון הציבור. דרישה זו כבר נושאת פרי, לפחות במישור של כמה רשויות מקומיות - למרות התנגדותו הנחרצת של הנשיא טראמפ.
קריאות "בושה" לעבר ראש עיריית מיניאפוליס במהלך ההפגנות בעיר // צילום: רויטרס
"חוק וסדר, לא הפסקת מימון וביטול המשטרה", צייץ הערב (שני) הנשיא בחשבונו בטוויטר. "הדמוקרטים השמאלנים הרדיקליים השתגעו… השנה הזו הראתה את מספרי הפשיעה הנמוכים בהיסטוריה שלנו ועכשיו הם רוצים להפסיק לממן ולנטוש את המשטרה שלנו. סליחה, אני רוצה חוק וסדר!".
אלא שזעמו של טראמפ, שמנסה בשבועות האחרונים למצב את עצמו כ"נשיא החוק והסדר", נופל בינתיים על אוזניים ערלות. במיניאפוליס, העיר שהציתה את גל המחאה האחרון עת שוטרים רצחו בשטחה את ג'ורג' פלויד האפרו-אמריקני, הודיעה המועצה המקומית כי בכוונתה להפסיק לממן ולפרק את המשטרה.
גם בניו יורק, העיר הגדולה ביותר בארה"ב, ראש העיר ביל דה בלאסיו הכריז כי יעביר תקציבים מהמשטרה אל רשויות הרווחה. בתדרוך שלשום סיפר דה בלאסיו על מספר הצעות של כוח משימה שהקים לצמצום האפליה הבין גזעית, ובראשן העברת כספים שעד כה הועברו לשיטור למסגרות ומרכזי נוער. "אנחנו נעבור על הפרטים בתהליך התקציבי בשבועות הקרובים", אמר ראש העיר.
"אבל אני רוצה שאנשים יבינו שאנו מחויבים להעביר משאבים כדי לוודא שהפוקוס הוא על הדור הצעיר". השינויים המבניים שמתכננות ניו יורק ומיניאפוליס מצטרפים לשינויי מדיניות נוספים בערים אחרות בימים האחרונים, כאשר, בין השאר, רשויות רבות אסרו על שוטרים מלהשתמש באחיזות חנק ואילו אחרות הורו להפסיק להשתמש בגז מדמיע בהתמודדות מול מפגינים.
למרות הישגי המחאה, היא נמשכת במלוא עוזה. בעוד רוב ההפגנות עוברות בשלום וללא אירועים מיוחדים, אתמול נעצר אדם שדהר ברכבו לתוך קבוצת מפגינים בסיאטל, ולאחר מכן ירה באחד מהם. בסרטון של התקרית שהופץ ברשת נראה האיש יוצא מרכבו, אחרי שפגע במחסום. הוא נופף בנשק ורץ אל ההמון, לפני שאחד המפגינים נאבק בו ונורה. הפצוע פונה במצב יציב, והיורה, כאמור, נעצר.
תיעוד המהומות בלוס אנג'לס // צילום: עופר יעקב
בתוך כך, במטה הקמפיין של הנשיא הולכת וגוברת הדאגה סביב ההתנהלות והרטוריקה של טראמפ בימי המחאה. באתר Axios דווח כי יועציו הפוליטיים של הנשיא סבורים כי הוא צריך להציג מסר אופטימי ומאחד יותר. היועצים מודאגים מנתוני סקרים פנימיים, אותם כינו מקורות "אכזריים" מבחינת טראמפ, בייחוד בכל הנוגע לתמיכה בקרב המצביעים העצמאיים והנשים.
הערב התפרסם סקר נוסף של CNN שמצא כי הנשיא בפיגור שיא של 14 אחוזים מול יריבו הדמוקרטי סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן - 55 מול 41. לא ברור האם המסר של היועצים מחלחל אל הנשיא עצמו, שבינתיים ממשיך לתקוף את יריביו. אתמול הוא נכנס לעוד עימות מתוקשר עם אחד מבכירי הממסד הרפובליקני, הסנאטור מיט רומני, אחרי שזה צעד עם מפגינים. "קשה להאמין שעם כזה כישרון פוליטי המספרים שלו ביוטה (המדינה אותה מייצג רומני, י"ה) צונחים!", עקץ טראמפ בתגובה.
 
 

outbrain-article-desktop-side