הר הבית במוקד: ישראל, סעודיה והמו"מ הסודי לבלימת הנשיא ארדואן

תוכנית המאה טרם יצאה לפועל, אך הסדר האזורי כבר משתנה • סעודיה וישראל מנהלות מו"מ חשאי, בתיווך ארה"ב • המטרה: דריסת רגל בהר הבית - על חשבון טורקיה • השושבינה: ירדן • "הירדנים זקוקים לכסף הסעודי"

צילום: משה שי, אי.פי.איי // מסגד אל-אקצא, יורש העצר הסעודי בן סלמאן והמלך עבדאללה

לצד תוכנית המאה שגיבש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, והתוכנית להחלת החוק הישראלי בבקעת הירדן ובגושי ההתיישבות הגדולים ביו"ש, מתנהלים מאז חודש דצמבר אשתקד מגעים חשאיים בין ישראל וסעודיה, בתיווך אמריקני, לשילוב נציגים סעודים במועצת הווקף האסלאמי בהר הבית.

דיפלומטים סעודים בכירים המעורים בפרטים אישרו ל"ישראל היום" כי "מדובר במגעים רגישים וחשאיים אשר התנהלו בעמימות ובעצימות נמוכה באמצעות צוות מצומצם של דיפלומטים וגורמים ביטחוניים בכירים מישראל, ארה"ב וסעודיה כחלק מהמגעים לקידום תוכנית המאה".

טראמפ ונתניהו הציגו את תוכנית המאה // צילום: דוברות הבית הלבן

לדברי דיפלומט סעודי בכיר, עד לפני כמה חודשים הביעו הירדנים - שלהם מעמד מיוחד ובלעדי בניהול הווקף האסלאמי בהר הבית - התנגדות תקיפה לכל שינוי בהרכב מועצת הווקף האסלאמי בהר הבית, ואולם השינוי בעמדתה של רבת עמון בא בעקבות מעורבות טורקית אינטנסיבית במזרח ירושלים בכלל ובהר הבית בפרט.

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בעת הצגת תוכנית המאה // צילום: אי.פי.איי
הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בעת הצגת תוכנית המאה // צילום: אי.פי.איי

בעקבות האירועים האלימים בשער הרחמים במתחם מסגד אל־אקצא ובהמשך למשבר המגנומטרים שהציבה משטרת ישראל בכניסה להר הבית והוסרו לדרישתה של רבת עמון, הרחיבו הירדנים את מועצת הווקף האסלאמי בהר הבית ובצעד חריג המנוגד להסכמי אוסלו התירו שילוב של גורמים פלשתיניים במועצה. ואולם הנציגים הפלשתינים ששולבו כחברים במועצה אפשרו לארגונים אסלאמיים־טורקיים דריסת רגל במתחם הקדוש באמצעות הקמת עמותות שאליהן הזרימה הממשלה הטורקית עשרות מיליוני דולרים בהוראה ישירה של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.

בעקבות כך, העבירו הירדנים מסרים לישראל ולארה"ב כי בית המלוכה ברמת עמון יהיה מוכן לרכך את עמדתו בכל הנוגע לשילוב נציגים סעודים במועצת הווקף.

זאת, בתנאים מסוימים שלא יגרמו לפגיעה במעמד הבלעדי והמיוחד של בית המלוכה הירדני בהר הבית ובתנאי שסעודיה תזרים מיליוני דולרים כתרומה לעמותות האסלאמיות הפועלות במזרח ירושלים ובהר הבית ותפעיל לחץ דיפלומטי ומדיני לסילוק הארגונים האסלאמיים הטורקיים הפועלים בחסות פלשתינית.

עוד בנושא:

• מתחת לרדאר: מדינות ערב מאותתות על הסכמה לריבונות

• תדהמה ברשות הפלשתינית מתמיכתם הבלתי מוצהרת של מנהיגים ערביים בריבונות

• מלך ירדן מזהיר: "סיפוח שטחים מצד ישראל יוביל למסלול התנגשות איתנו"

דיפלומט ערבי בכיר אמר ל"ישראל היום" כי "אילו הירדנים היו מאפשרים לטורקים לפעול ללא הפרעה באל־אקצא, בתוך מספר שנים הם היו נותרים רק 'על הנייר' בהגדרתם כבעלי מעמד מיוחד בניהול המקומות הקדושים לאסלאם. הם זקוקים לכסף ולהשפעה של סעודיה כדי לבלום את ארדואן. לישראל ולארה"ב גם יש כאן אינטרס ברצותן את תמיכת סעודיה בקידום תוכנית המאה ובמהלך הסיפוח, מה גם שסעודיה מביאה עימה כנדוניה את תמיכתן של איחוד האמירויות ובחריין".

עוד הוסיף ואמר המקור הבכיר כי "עדיין מוקדם לומר אם המהלך אכן ייצא לפועל. הכוונה היא ששילוב הנציגים הסעודים יהיה בקונסטלציה של משקיפים בלבד ובאופן לא מחייב, כדי שלא ייפגע המעמד הבלעדי של ירדן באגן הקדוש". 

ההר נפתח

בתוך כך, אחרי חודשיים שבהם היה סגור למתפללים ולמבקרים וברקע המתיחות סביב הריגתו של איאד אלחאלאק, נפתח אתמול הר הבית למתפללים מוסלמים. מאות מתפללים הגיעו למתחם וכמה עשרות מהם הניפו דגלי אש"ף, ניסו להתעמת עם השוטרים ושמונה מהם עוכבו לחקירה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר