"האיחוד צריך לאסור את פעילות ה־BDS"

מתאו סלביני, מנהיג מפלגת "ליגה" באיטליה, מסביר את הסיבות להתפרצות האנטישמיות באירופה • ומצהיר: "כשאבחר - נכיר בירושלים כבירת ישראל"

מתאו סלביני // צילום ארכיון: אי.פי.איי

ימים סוערים עוברים על מתאו סלביני, מנהיג מפלגת הימין הלאומית "ליגה" - שאילו היו נערכות מחר בחירות באיטליה הוא היה נבחר כראש ממשלה. 

בתוך שש שנים הפך סלביני את "ליגה" ממפלגת שוליים למפלגת הימין הגדולה ביותר באיטליה. הוא נכנס לפני כשנה וחצי לממשלה עם מפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי־ממסדית כסגן רה"מ ושר הפנים, פעל ביעילות לעצור את ההגירה הלא־חוקית ההמונית מאפריקה לאיטליה, ועזב את הממשלה כעבור פחות משנה, משהתברר לו ששותפיו הקואליציוניים "מסנדלים" את כל יוזמותיו לשינויים. 

בכל מערכות הבחירות המחוזיות שנערכו בשנתיים האחרונות באיטליה ניצחו סלביני וה"ליגה". בבחירות לפרלמנט האירופי, השיגה "ליגה" - הביקורתית מאוד כלפי האיחוד האירופי - רוב מרשים של 34% מהמצביעים, פריצת דרך שגרמה לבהלה באיחוד, שחושש מפני "ברקזיט" של מדינה אחרת. 

ביום ראשון הבא נערכות בחירות בשני מחוזות שנחשבים למעוזי השמאל האיטלקי. סלביני, כעת באופוזיציה, משקיע את כל מרצו בניסיון להביא למהפך היסטורי גם שם, שאולי יגרור בחירות מוקדמות לפרלמנט ברומא. 

רדיפה פוליטית

מחשש לניצחון שלו, מפעילים יריביו הפוליטיים נגדו את מערכת המשפט: רוצים להסיר את חסינותו כחבר סנאט כדי להעמיד אותו לדין על כך שכשר הפנים מנע מאוניית "פליטים" לעגון בנמלי איטליה וגרם בכך ל"מעצר בלתי חוקי" של נוסעי האונייה.

בד בבד, מתנהלת חקירה על מימון ש"ליגה" קיבלה לכאורה מגורמים רוסיים. סלביני מדבר על רדיפה משפטית־פוליטית ומשווה את מצבו לזה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ור"מ ישראל, בנימין נתניהו, שצילום משותף של השניים מביקורו של סלביני בירושלים לפני שנה תלוי במופגן מעל שולחן העבודה בלשכתו בסנאט ברומא.

כתבנו אלדד בק (משמאל) עם סלביני // צילום: דוברות מתאו סלביני

"הגנתי על הגבולות, הביטחון והכבוד של ארצי, ואני גאה על כך", אומר סלביני בראיון בלעדי ראשון לכלי תקשורת ישראלי, "באופן מצער, כשהשמאל, בארה"ב כמו בישראל ובאיטליה, מפסיד בבחירות, הוא מחפש נקמה בבתי המשפט. אבל הם לא יצליחו".

בעיצומה של מערכת הבחירות החשובה התפנה סלביני לקיים דיון בסנאט הרומאי על תופעת האנטישמיות החדשה, זו המסתתרת מאחורי האנטי־ישראל.

הכנס, בהשתתפות שגריר ישראל באיטליה ד"ר דרור אידר ונשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, ד"ר דורי גולד, תרם ללחץ הציבורי שהביא את ממשלת איטליה - שבה חברות מפלגות "חמשת הכוכבים" והסוציאליסטים־דמוקרטים - לאמץ ביום שישי את הגדרת האנטישמיות הבינלאומית. 

"אימוץ ההגדרה על ידי איטליה חשוב, כדי לשים קץ לצביעות של מפלגות השמאל, שמדברות על החרמת ישראל", מדגיש סלביני. "כעת, בין המפלגות שיושבות בממשלה, יש תמיכה במדינת פלשתין, בוונצואלה ובאיראן.

הגדרת האנטישמיות תאפשר להבהיר את עמדותיהן, כמו בעניין ה־BDS. יש כאלה הנלחמים למען מדינה לפלשתינים, אך מתכחשים לזכות ההגדרה העצמית ליהודים. הסתירה הזו מבוססת על צביעות. איטליה היתה איטית מדי באימוץ ההגדרה הבינלאומית הזו". 

75 שנה אחרי שחרור אושוויץ, מדוע אנחנו חווים שוב התפרצות של האנטישמיות באירופה?

"לדעתי זה קשור להתחזקות הקיצוניות והפנאטיות האסלאמית בשנים האחרונות. חשוב מאוד לציין שזה קשור לעובדה שגורמים מסוימים באקדמיה ובתקשורת מגויסים נגד ישראל, והם יוצרים שנאה כלפי ישראל כדי להצדיק את האנטישמיות. יש, כמובן, אנטישמיות של קבוצות מיעוט פוליטיות קטנות - נאצים וקומוניסטים.

אבל כעת הנוכחות המאסיבית באירופה של מהגרים הבאים ממדינות מוסלמיות, שביניהם יש הרבה פנאטים המקבלים תמיכה מלאה של אינטלקטואלים מסוימים, גורמת להפצת האנטישמיות, גם באיטליה".

אבל אומרים לנו שהאנטישמיות הזו קשורה להתחזקות מפלגות הימין החדש באירופה?

"יש אנטישמיות של הימין הקיצוני ויש אנטישמיות ממוסדת של השמאל הקיצוני. חשוב על ג'רמי קורבין או על פעילי השמאל בגרמניה שלא רצו להיות כמו הנאצים אבל מוצאים את עצמם מחרימים מוצרים ישראליים. עם זאת, אני בטוח, שהמספר הגבוה של מוסלמים באירופה הוא הסיבה העיקרית לאנטישמיות העכשווית".

מאשימים אותך שיש לך קשרים עם ארגונים פוליטיים אנטישמיים. מה תגובתך?

"אין לנו כל קשרים שהם עם ארגונים כאלו. בבחירות מפלגות (ימין קיצוני) כ'פורצה נואווה', 'קאזה־פאונד' ו'פיאמה' מתמודדות נגדנו, כך שאין כל קשר איתם".

אמרת בכנס בסנאט, ששנאת ישראל היא פשע מסוכן. איך ניתן להביא את האיחוד האירופי להבין זאת ולהילחם בכך?

"אנחנו צריכים להתחיל לעבוד על זה בבתי הספר, בקרב הצעירים. העברתי תשע שנים בפרלמנט האירופי ואני יכול לומר, שהמוסדות האירופיים - שלא לדבר על מוסדות האו"ם, אינם חברים של ישראל. לכן, אני מאמין שאנחנו לא צריכים להתמקד במוסדות הללו אלא בדורות החדשים. אלה שרוצים למחוק את מדינת ישראל צריכים לדעת, שאנחנו אויבים שלהם. ישראל היא בעלת ברית. צריך ללמד זאת בבתי הספר ובאוניברסיטאות".

אתה מצטער שעזבת את הממשלה?

"לא. הייתי עושה זאת שוב. אני מצטער על דבר אחד: שהממשלה הנוכחית מנסה לפרק את הרפורמות שלנו על המיסוי, הגמלאות וההגירה שהיו מאוד יעילות לאיטליה. אבל אנחנו נעביר אותן שוב".

כשתהיה רה"מ, איטליה תכיר בירושלים כבירת ישראל?

"כן. בהחלט".

האם האיחוד האירופי צריך לאסור את פעילות ה־BDS בהיותה תנועה אנטישמית?

"כן".

האיחוד האירופי צריך להצטרף לארה"ב באימוץ סנקציות חריפות על איראן ולתמוך במרי העם האיראני נגד המשטר האסלאמי?

"כן. אבל כדי לעשות זאת אנחנו זקוקים לאירופה חזקה וחופשית, שכן היום אנחנו באופן מצער בני ערובה של אינטרסים כלכליים ודעות קדומות שמאליות נגד ארה"ב ונגד ישראל".

השגריר ד"ר דרור אידר, דורי גולד וסלביני // צילום: דוברות מתאו סלביני

דורי גולד, בעבר מנכ"ל משרד החוץ, נפגש לשיחה פרטית ארוכה עם סלביני, שלאחריה אמר ל"ישראל היום" כי "תרמנו באמצעות הכנס בסנאט לדיון באיטליה על נושא האנטישמיות. לא היססנו לשתף פעולה עם סלביני.

כשמנהיג אירופי מוכן להיאבק האנטישמיות, אנחנו צריכים לתת לו כתף ולעזור לו. אלו שטוענים שהוא חלק מהבעיה לא קוראים נכונה את המצב באירופה. סלביני אינו 'יוביק' (מפלגה ניאו־נאצית בהונגריה) איטלקי. הוא לא בא מרקע אנטישמי".

גולד הוסיף ואמר כי "ישראל צריכה ליצור מבחן למנהיגים אירופאים: מנהיג שלא מבקר ב'יד ושם', שמכחיש את השואה גם באופן חלקי ושלא מוכן להיאבק באנטישמיות - נכשל במבחן הזה. אם נגלה שניצלו אותנו, נפיק לקחים. כשאנחנו עוזרים לסלביני אנחנו עוזרים לאינטרס של העם היהודי לשים את האנטישמיות בפינה וליצור בריתות חדשות באירופה המשתנה. 

"ישראל אינה יכולה לוותר על אירופה וחייבת למצוא בעלי ברית חדשים. יש כאן תמורות גדולות, מנהיגים חדשים ויש מקום לבדוק מי הכוחות הללו ואם ניתן לשתף פעולה עימם".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר