אלפי שוטרים וחסימות צירים: היערכות שיא בירושלים לפסגת המנהיגים

ירושלים של זהב ושל פוטין ושל פנס • בבירה נערכים לבואם של יותר מ־40 מנהיגים במסגרת יום השואה הבינלאומי • איתם יתארחו בעיר יותר מ־500 עיתונאים זרים מכ־50 מדינות • מלון המלך דוד יארח ויהפוך למבצר ממוגן • וצפי לפקקים וכוננות שיא במשטרה

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס , צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי

חסר תקדים: בבירה נערכים עם אבטחת שיא לקראת אירוח עשרות מלכים, נשיאים וראשי ממשלה מרחבי העולם, שיגיעו לישראל לקראת פורום השואה העולמי החמישי, "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", שייערך ברביעי ובחמישי הבא בירושלים בהזמנת הנשיא ראובן ריבלין. 

בין השאר, יגיעו לאירועים, לרגל 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, נשיאי רוסיה, גרמניה, איטליה, צרפת וגאורגיה, מלכי ספרד, הולנד ואיסלנד, שורה ארוכה של ראשי ממשלות וסגן נשיא ארה"ב, מייק פנס. אתמול הודיע נשיא ארגנטינה, אלברטו פרננדס, כי הוא מצטרף לראשי המדינות שיגיעו לירושלים. פרננדס נכנס לתפקידו רק לאחרונה, ויהיה זה הביקור המדיני הראשון שלו בישראל. הוא צפוי, בין השאר, להיפגש עם נתניהו ולדון עימו בהחלטתו להשאיר את ההכרה בחיזבאללה כארגון טרור.

האירוע החשוב והייחודי, שמאורגן על ידי קרן פורום השואה העולמי בשיתוף עם יד ושם, ייערך ביום חמישי ב־13:30 בכיכר גטו ורשה ביד ושם ויתקיים על רקע העלייה באירועי האנטישמיות בעולם, לקראת ציון יום השנה ה־75 לשחרור אושוויץ ויום הזיכרון הבינלאומי לקורבנות השואה. 

 

הנסיך צ'רלס // צילום: איי.אף.פי

בשל תנאי מזג האוויר בימים אלה מוקם בכיכר גטו ורשה ביד ושם אולם מקורה, שיכיל בתוכו גם את אנדרטת רפפורט, לזכר מרד גטו ורשה, ולמרגלותיה יניחו המנהיגים את הזרים במהלך טקס הזיכרון.
 

בלע"מ מתגברים נוכחות

יותר מ־500 עיתונאים זרים מכ־50 מדינות כבר נרשמו למרכז התקשורת שיוקם במוזיאון יד ושם, מתוכם קרוב ל־300 עיתונאים שיגיעו ברכבת אווירית במיוחד לרגל האירוע. עבור רבים מהם זהו ביקור ראשון בישראל.

באירוע יישאו דברים סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא צרפת עמנואל מקרון, יורש העצר הבריטי הנסיך מוויילס צ'רלס, נשיא גרמניה פרנק וואלטר שטיינמאייר. כמו כן, יישאו דברים באירוע הנשיא ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניצול השואה ויו"ר מועצת יד ושם הרב ישראל מאיר לאו ומארגני האירוע.

לאור הביקוש הרב תגברה לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) את מערך נותני השירותים לצוותי התקשורת הזרה, הכוללים קליטה מהירה, ערכות הסברה ואמצעי שידור והפצה מהירים בערוצי הדיגיטל. 

במלון המלך דוד כבר מוכנים // צילום: אורן בן חקון

ביקורו ההיסטורי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שקוצר ליממה אחת, ילווה בכ־100 עיתונאים רוסים המהווים את המשלחת הגדולה ביותר. ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, אמר כי "לע"מ תעמיד לרשות העיתונאים הזרים מגוון כלים ואמצעים דיגיטליים אשר יאפשרו להם לקבל מידע אונליין בפלטפורמות שונות ובכל השפות".

כל אנשי הנשיא

גם בבית הנשיא ההכנות לקבלת הפנים ולארוחת הערב ההיסטורית, שאליה יגיעו יותר מ־40 ממנהיגי העולם, בעיצומן. פורום המנהיגים הבינלאומי, שיגיעו לישראל לפורום השואה העולמי, ייפתח בארוחת הערב הרשמית בבית הנשיא ביום רביעי הבא ויימשך למחרת בהתכנסות פורום השואה העולמי החמישי ביד ושם. 

כמו כן, החל מיום שלישי ועד ליום שישי הבא יקיים הנשיא ריבלין רצף של פגישות מדיניות עם המנהיגים המבקרים בבית הנשיא, ובהם יורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא גרמניה, נשיא צרפת, מלך ספרד, מלך בלגיה, נשיא איטליה, מושל אוסטרליה ורבים נוספים. 

כ־250 מוזמנים עתידים להגיע לבית הנשיא לקראת ארוחת הערב ביום רביעי, ובבית הנשיא נבנו שלושה מתחמי אירוח לאורחים המכובדים. במהלך הימים האחרונים הוכנסו עשרות טונות של ציוד, ובהן 150 קורות ברזל ועץ, 400 מ"ר של ריצוף, 240 פריטי ריהוט ו־800 נורות, לצד מאות אמצעי חימום. במהלך הימים האחרונים תורגלה הגעת שיירות הרכבים, שיובילו את עשרות המנהיגים אל האירוע, ובשבוע הבא תיערך חזרה גנרלית שבמהלכה ידמו את המנהיגים עשרות ניצבים כדי להבטיח את המהלך התקין והמכובד של האירוע. 

נשיא צרפת, עמנואל מקרון // צילום: אי.פי.איי

במהלך הארוחה ההיסטורית יארחו את המנהיגים 200 סדרנים ומלצרים ויוגשו בה מנות ארצישראליות אופייניות בעלות גוון ייחודי, שהותאמו לאירוע ויביאו אל השולחן את כל טוב הארץ. 

צ'רלס ומקרון בלובי

מלון המלך דוד, הנערך בימים אלה לקלוט את ראשי המדינות, יהפוך למבצר ממוגן ומאובטח ברמה גבוהה ביותר החל מ־20 בינואר ועד 24 בחודש. הנהלת המלון ועובדיו נערכים לקראת ביקורם של מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם־אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ, יורש העצר הבריטי הנסיך מוויילס צ'רלס, יורש העצר של נורבגיה הנסיך הוקון מגנוס, נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא גרמניה פרנק וואלטר שטיינמאייר. כמו כן, המלון יארח גם את נשיא איטליה סרג'יו מטרלה, נשיא בולגריה רומן ראדב, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר־קיטרוביץ' ואת המושל הכללי של אוסטרליה דיוויד הארלי. 

חיים שקדי, מנכ"ל מלון המלך דוד: "אנו גאים ונרגשים לארח במלון שלנו סוללה גדולה של מלכים, נסיכים, יורשי עצר, נשיאים ושרי חוץ מ־12 מדינות בעת ובעונה אחת. המלון רגיל לביקורים מסוג זה ונערך זה כמה חודשים על מנת להיענות לכל הדרישות של כל המנהיגים והמשלחות שילונו אצלנו. בשבוע הבא המלון יהפוך ליעד מבוצר, כשחמש מקומות המלון יהיו סטריליות עבור האח"מים, בעוד קומה אחת תתנהל כמלון רגיל, שיארח 30 אורחים מן המניין". 

היערכות שיא בעירייה

כוננות שיא גם במשטרת ירושלים. לרגל האירוע, אשר קיבל את השם "מבצע פני עתיד" ואותו ינהל מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד. ירושלים נכנסת למצור של כיומיים, וההמלצה למי שלא חייב לצאת היא פשוט להישאר בבית בימים רביעי עד שישי בוקר. כ־6,300 שוטרים יאבטחו את המבצע הזה, שבמהלכו ייחסמו רחובות וצירים מרכזיים בבירה ובכביש מספר 1 מנתב"ג. 

העיר מתקשטת לכבוד האורחים // צילום: אורן בן חקון

במהלך שהותם של המנהיגים בירושלים צפויים שיבושים גם בקווי התחבורה הציבורית בבירה, בדגש על הכניסה לירושלים, מרכז העיר ואזור הר הרצל. ראש העיר ירושלים משה ליאון הנחה את הנהלת העיר ומנהלי אגפי העירייה להעלות את רמת ההיערכות לרמה הגבוהה ביותר, ולרגל האירוע הבינלאומי עיריית ירושלים תקים מוקד מיוחד ומתוגבר (106), שיעדכן את התושבים על צירי התנועה החסומים ועל אלה הפתוחים לתנועה ויטפל בתקלות ובבעיות מיוחדות. בעירייה שדרגו את המרחב הציבורי בעיר עם תגבור מערך הניקיון, חידוש תאורת רחוב ותליית מאות דגלים.

בהכנת הכתבה השתתפו אפרת פורשר ואריאל כהנא

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר