"זה מסובך": הומו מוצהר לא יהפוך לרב

ראשי ישיבת חובבי תורה בניו יורק קבעו כי לא יסמיכו סטודנט הומו לרבנות • ארגוני הלהט"ב זועמים • הרב לינזר: "אין מוסד אורתודוקסי שהסמיך רב הומו"

צילום: נעם פנטון ריבקין

רבנים בישיבת חובבי תורה בניו יורק, מוסד אורתודוקסי ליברלי בעיר, הכריעו שלא להסמיך סטודנט שהינו הומוסקסואל מוצהר, לתפקיד רב. באתר JTA היהודי אמריקני צויין כי ההחלטה כי דניאל אטווד, שלומד במוסד מאז 2015, התקבלה לאחרונה, על רקע אירוע לא ידוע, אך יחד עם זאת צויין שלפני שישה חודשים התארסו אטווד ושותפו לחיים במהלך הופעה בניו יורק. 

גם אטווד וגם בישיבה ניסו שלא לקשור בין נטייתו המינית של הסטודנט, אך בין השורות נראה כי זו הסיבה להחלטה. "היינו מוכנים לתת לו סמיכה, עד שהופיעו נסיבות מסויימות לפני כמה חודשים", אמר ראש הישיבה, הרב דב לינזר. "מכיוון שמדובר בנושא כל כך רגיש, לקח לנו כמה חודשים להגיע להחלטה. ניסיתי להבין אם יש דרך אפשרית להמשיך להתקדם, אבל הגעתי למסקנה שלילית". 

ההחלטה עוררה זעם בקרב ארגוני להט"ב וקהילות יהודיות. גם הרב לינזר עצמו ציין כי "תהליך שלילת ההסמכה של אטווד לא טופלה היטב". הרב לינזר עצמו כתב בעבר כי למרות שההלכה אוסרת על שני גברים לקיים יחסי מין "אין זה אומר בהכרח ששני גברים אינם יכולים לחיות באותו הבית, לקיים מערכת יחסים אוהבת ולגדל ילדים יחד כמשפחה, אם יבחרו בכך". 

מי שהתייצב לצד הרב לינזר הוא הרב אבי וייס, מבכירי רבני יהדות ארה"ב. "הרב לינזר תמיד היה בחוד החנית של כיבוד הקהילה ההומוסקסואלית בעולם האורתודוקסי", אמר. "כמו רבים, גם לי כואב שדניאל לא יקבל סמיכה, אבל אני מסכים עם החלטת הרב לינזר". 

ביום שישי האחרון כתב הרב לינזר הודעה לבוגרי הישיבה, שבה הבהיר כי לטעמו רבנים אורתודוקסים חייבים להחזיק בסטנדרטים גבוהים יותר מהאדם הרגיל. "אף מוסד אורתודוקסי לא אישר נישואים חד מיניים או הסמיך רב גיי בגלוי". הוא הוסיף וציין כי נאמר לאטווד כי בישיבה עובדים על המדיניות שלהם, ולאחר שזו תושלם תהיה לו הזדמנות לחזור. "הכל מאוד מסובך", ציין. 

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר