"עלייה של 69% בתקריות האנטישמיות בצרפת" | ישראל היום

"עלייה של 69% בתקריות האנטישמיות בצרפת"

ר"מ צרפת התבטא נגד האנטישמיות בפוסט לציון 80 שנה לליל הבדולח • צייד הנאצים סרז' קלרספלד פרסם מאמר נגד הפיכת המרשל פטן לגיבור לאומי
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • מצבות מחוללות בבית קברות יהודי בצרפת // צילום: רויטרס
    מצבות מחוללות בבית קברות יהודי בצרפת // צילום: רויטרס
ראש ממשל צרפת, אדוארד פיליפ, אמר היום (שישי) כי מספר התקריות האנטישמיות בארצו עלה ב-69% בשנה החולפת.
בפוסט שכתב ראש הממשלה ברשת החברתית פייסבוק, לכבוד ציון 80 שנה לליל הבדולח, כתב פיליפ כי: "כל פעולה שמתבצעת נגד אזרחינו משום שהם יהודים, מהדהדת ברחבי צרפת כמו ליל בדולח חדש".
"למה עלינו לזכור  אירוע נורא כמו ליל הבדולח גם בשנת 2018? כי אנחנו עדיין רחוקים מאוד מניצחון על האנטישמיות", כתב ראש הממשלה וציטט את ניצול השואה אלי ויזל: "הסכנה האמיתית, היא האדישות".
מספר התקריות האנטישמיות בצרפת ירד שנת 2016 ו-2017, לאחר עליה של למעלה מחמישים אחוזים בשנת 2015.

סערת המרשל פטן

בעוד בעולם מציינים 80 שנים לליל הבדולח, סערה תקשורתית פרצה בצרפת סביב כוונתו של הנשיא מקרון להשתתף בטקס זיכרון שיכלול את הנצחת שמו של המרשל פיליפ פטן, שעמד בראש משטר וישי ושיתף פעולה עם הנאצים.
המשפטן וצייד הנאצים, סרז' קלרספלד, התבטא היום בחריפות במאמר בעיתון הצרפתי "לה מונד"  בו טען כי: "המרשל פטן הוא ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד של ההיסטוריה הצרפתית", וטען כי על הנשיא לבטל את השתתפותו באירוע.
אחראי למסירתם של עשרות אלפי יהודים לידי הנאצים, המרשל פטן // צילום:איי.אף.פי
הטקס בו היה צפוי מקרון להשתתף מוקדש לזכרם של 11 מרשלים של צבא צרפת שהובילו את הצבא הצרפתי לניצחון על הגרמנים במלחמת העולם הראשונה, שהסתיימה לפני מעט פחות ממאה שנים.
"אני חושב שזה לגיטימי לחלוטין שנוקיר את זכרם של המרשלים שהובילו את הצבא שלנו לניצחון", אמר מקרון קודם לכן בנאום שנשא בעיירה שארלוויל מזאר שניצבה בעבר בחזית בין הצרפתים לגרמנים.
מנגד, בקהילה היהודית הביעו זעם על דברי הנשיא. "זה מזעזע שהנשיא הצרפתי מביע את הערכתו לאיש כזה, שבית משפט של העם הצרפתי הגדיר כבוגד ואיש שלא ראוי לתואר צרפתי", אמר פרנסיס קליפאת, יו"ר המועצה המייצגת של ייהודי צרפת.

 

TABOOLA-LEFT