ביה"ד האירופי: אפשר להחזיר מהגרים לאריתריאה

פרסום ראשון • תקדים עם השפעה על ישראל? "אין מניעה עקרונית להחזרת המהגרים לארצם"

אזרחים זרים בדרום ת"א. למצולמים אין קשר לידיעה // צילום ארכיון: יהושע יוסף // אזרחים זרים בדרום ת"א. למצולמים אין קשר לידיעה // צילום ארכיון: יהושע יוסף

 

פסק דין תקדימי של בית הדין האירופי לזכויות אדם שניתן בשבוע שעבר קובע כי אפשר להחזיר לארצו אזרח אריתריאי, שבקשת המקלט שלו בשווייץ נדחתה, זאת מכיוון שלא נשקפת לו סכנה בארצו. המשמעות עבור ישראל היא כי עקרונית אין מניעה להחזיר מהגרים אריתריאים שהסתננו ארצה חזרה למולדתם.  

האזרח האריתריאי עתר לבית הדין האירופי לזכויות אדם בטענה כי יהיה בסכנה אם יגורש משווייץ לאריתריאה. בדומה למסתננים מאריתריאה השוהים בישראל, האזרח האריתריאי שמתגורר בשווייץ טען כי ערק מצבא אריתריאה ולאחר תקופה שבה היה בכלא בארצו נמלט מאריתריאה באופן לא חוקי. 

בית הדין קבע כי "אם האזרח יועבר לאריתריאה, הוא לא יהיה בסכנה כתוצאה מהמצב הכללי של זכויות האדם בארצו. יתרה מכך, לא היה בסיס ממשי להאמין כי הנסיבות האישיות שלו יחשפו אותו לסכנה ממשית או ליחס לא אנושי או משפיל, אם יועבר לארצו".  

במרכז למדיניות הגירה ישראלית אמרו ל"ישראל היום" כי משמעות הפסיקה היא כי "אין מניעה עקרונית להשיב מהגרים אריתריאים לארצם. בית הדין האירופי לזכויות אדם, הערכאה העליונה באירופה ואחד מבתי המשפט המכובדים בעולם, קבע פה אחד כי אין ביסוס לטענה שנשקפת למהגרים שיוחזרו לאריתריאה סכנה רק בשל הרחקתם".   

 בית הדין האירופי לזכויות אדם קבע עוד כי החלטת בית המשפט הפדרלי בשווייץ היתה מעמיקה ומבוססת, ונמצאת בתחומי סמכותו, ואין לבית הדין לערער על קביעתו. כמו כן, נקבע כי לא רק שזו לא תהיה הפרה של אמנת האו"ם לפליטים, אלא שהוצאה לפועל של צו ההרחקה לא תפר את סעיף 3 לאמנה האירופית, האוסרת עינויים. 

עם זאת, בית המשפט ייעץ לרשויות בשווייץ לא לבצע את צו ההרחקה עד שפסק הדין של בית המשפט הפדרלי יהיה סופי וחלוט. יונתן יעקובוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית אמר כי "מדובר בפסק דין משמעותי מאוד ובהתפתחות חיובית, שמקרבת אותנו לסיום סאגת ההסתננות לישראל". על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, הנכונים ל־31 במארס 2017, שוהים בישראל 39,274 מסתננים, מרביתם (28,110) מאריתריאה. 

לדברי יעקובוביץ, "בשנים האחרונות פרסמנו דו"חות של ממשלות דנמרק, שווייץ, נורבגיה, בריטניה והאיחוד האירופי, הקובעים כי מי שישלם מס בשגרירות אריתריאה על הכנסתו, יכול לחזור לאריתריאה ללא חשש. בחלק מהדו"חות אף ראיינו מסתננים אריתריאים, שעזבו את ישראל וחיים בבטחה באריתריאה". 

לדבריו, "על מדינת ישראל לבטל את מדיניות אי ההרחקה הכוללת של אזרחי אריתריאה, לפעול להחזרת מסתננים, שאין להם עילת מקלט, בחזרה לארצם, ולשים סוף לסבלם של תושבי דרום תל אביב וערים נוספות".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר