גנטיקה של טיולים

לאחר שחמישה מחבריו נרצחו בטיול לפטרה ב־1953, הקים יגאל חסקין את חוג המטיילים בתנועת בני המושבים והיה למדריך מיתולוגי • בנו גילי המשיך את דרכו ופתח חברת טיולים • וגם הנכדים נדבקו ב"חיידק" • דרך משפחתית

שלושה דורות של מטיילים. מימין: גילי, ירדן ויגאל חסקין // צילום: יוסי זליגר // שלושה דורות של מטיילים. מימין: גילי, ירדן ויגאל חסקין // צילום: יוסי זליגר

כשמשפחת חסקין מכפר ביל"ו יוצאת לטייל, לא ברור מי מהם הוא המדריך. אם הולכים על פי המסורת, שלפיה "גיל לפני יופי", אין ספק שמי שיצעיד את החבורה העליזה יהיה יגאל חסקין. אם הדור שאחריו יוביל את הטיול יהיה זה הבן הבכור גילי, ואם מחליטים על הדור הצעיר, אין ספק שאחד מצמד התאומים ירדן או ענבר יעשו זאת. דבר אחד ברור מעל לכל ספק - האהבה לטיולים עוברת אצלם חזק בעורקים, כנראה תופעה גנטית תורשתית. 

הכל התחיל לפני יותר מ־60 שנה. יגאל חסקין, אז בן 22, החליט להפוך את התשוקה שלו לטיולים למקצוע. אחת הסיבות שגרמה לו להחליט שבזה ירצה לעסוק היתה רצח חמישה מחבריו, אריה (אריק) מגר, גילה בן עקיבא, מרים מונדרר, איתן מינץ ויעקב קליפלד, שיצאו באוגוסט 1953 לטיול האקזוטי והמסוכן ביותר אז - לפטרה הקסומה. חמשת החברים הגיעו למשטרת ביר מד'כור המרוחקת 15 ק"מ מגבול ישראל, כנראה כדי לבקש עזרה לאחר פציעתו של אחד מהם, אולם חייל ירדני ירה בהם מקרוב ורצח את כל חברי הקבוצה. "אריק היה הרוח החיה של החבורה והמנהיג שלה", מספר יגאל, היום בן 86, "הוא היה תימהוני עם להט גדול לטיולים, מעין 'היפי'. ב־51' או ב־52' הוא הזמין אותי להשתתף ב'טיול גדול' לאורך הגבול המצרי, אבל למסע לפטרה לא הסכים לצרף אותי. הוא אמר שאני צעיר מדי והבטיח לי שאצא במסע הבא". 

יגאל חסקין בפטרה // צילום: מהאלבום הפרטי

לאחר המקרה גמלה בליבו של יגאל החלטה להפוך למדריך טיולים, ובדיוק באותה השנה החל מחזור הלימודים הראשון של "מכון אבשלום", בית הספר הראשון בארץ ללימודי ידיעת ישראל. את לימודיו שם סיים בשנת 1955, ואז החליט להקים חוג טיולים המיועד לבני תנועת המושבים. כשהוא עוטה על עצמו כאפייה, יצא יגאל לכתת רגליו בין היישובים השונים וניסה לשכנע בני נוער לצאת איתו לתור את הארץ. 

"ההוא ממובארק"

"בתחילת הדרך היינו קובעים נקודת מפגש בצומת זה או אחר ומשם יוצאים ביחד", הוא מספר, "בערב, לאור מדורה, הייתי מספר על מסלול הטיול ומוקדם בבוקר יצאנו לדרך. חרשנו את הארץ לאורכה ולרוחבה - הרים, גאיות, גבים ופריחות מיוחדות. התנ"ך שימש לנו מאגר מידע לקדמוניות הארץ, הלכנו בעקבות סיפוריו והתחקינו אחר עקבותיו".

מה שאפיין את הטיולים באותן שנים הוא גילם הצעיר של הטיילים, האידיאולוגיה ואהבת הארץ. ממש לאחר קום המדינה אנשים הרגישו צורך להכיר את נופיה, את סיפוריה וכמובן את ההיסטוריה שלה. בין טיול לטיול הספיק יגאל להתחתן עם יפה, ובשנת 1957 נולד בנם הבכור גילי. שנה לאחר מכן נולדה אחותו מאירה (מימי), ולאחר הפוגה של לא מעט שנים נולדו תמי ואפרת. 

בשנת 1964 החליט יגאל לתלות את נעלי מדריך הטיולים, ועבר לעבוד עליהם מאחורי הקלעים, חבוש בכובע המארגן, אך הקפיד לצאת לכל טיול ולהיות הרוח החיה בו. ב־1968 התגייס שוב לצה"ל והפך לראש מדור ידיעת הארץ בצבא. ולא רק את הארץ דאג להכיר מקרוב, גם את המדינות השכנות, שחלקן היו עדיין בגדר אויבות. כך, למשל, ליווה בשנת 1977 לפני הסכם השלום עם מצרים קבוצה לטיול במדינה השכנה, ופגש במקרה את מובארק. לאחר שיחה קצרה צולמו השניים בתמונות שזיכו אותו עוד שנים רבות בכל פעם שנסע למצרים בכינוי "ההוא ממובארק". 

יגאל חסקין ב"פגישה" עם מובארק במצרים, 1977 // צילום: מהאלבום הפרטי

לפעמים טוענים שאהבה למשהו מסוים קופצת דור, אבל לא זה המקרה אצל משפחת חסקין. לדברי יגאל, "התלמיד עלה על רבו", ואילו הבן גילי (67) מצטנע ואומר כי "מאז ומתמיד ידעתי שאני רוצה לעסוק בעולם הטיולים. כששאלו אותי בכיתה ב' מה ארצה לעשות כשאהיה גדול, עניתי 'להיות תייר ולטייל בעולם'". 

בצבא נשלח גילי, כצ'ופר מיחידתו בחטיבת גולני, לקורס מש"קי ידיעת הארץ. לאחר מכן, משבת לשבת, אסף את החבר'ה שלו והיה יוצא לסייר ברחבי הארץ כאשר הוא מנצח על הטיולים. 

בשנת 1982 החל בלימודי ארץ ישראל בבית ברל ולאחר הלימודים, כשהוא בן 25 בלבד, המשיך להוציא טיולים רבים ובחלק מהמקרים נשאל "אתה חסקין המדריך? איפה אבא?" 

גילי חסקין בטיול למזרח הרחוק // צילום: מהאלבום הפרטי

"לא היה פשוט להתברג למקצוע כזה בגיל צעיר, כשרוב המטיילים מבוגרים ממך ולעיתים הידע שלהם רחב יותר. היו אומרים לי לא פעם 'אתה ילד, מה אתה כבר יודע?'" מספר גילי, "מה עוד שהיו לי בייבי פייס ונראיתי הרבה יותר צעיר מגילי הכרונולוגי. לא אשכח שבאחד הטיולים הכי מוצלחים שהיו לי, עם חברי קיבוץ בארי, הייתי בן 25, והם היו צריכים לקבל את אחד המדריכים הידועים ובמקום זה קיבלו אותי ומראש הסתכלו עלי בעין עקומה. מה פתאום מגיע להם איזה צוציק שחושב שהוא יודע יותר מהם? ראיתי שהם אנטי. בבוקר התחלנו בטיול, וכשהתחלתי להסביר פתאום ראיתי אותם מחליפים מבטים וידעתי שזהו, קניתי אותם עם הידע והסיפורים שהבאתי". 

לאט לאט סלל גילי את דרכו בעולם הטיולים, כשהוא בונה את שמו בדרך מקצועית ולא דרך הקשרים המשפחתיים. "אני ואבא מדריכים בסגנון מאוד שונה", הוא אומר, "אצל אבא, הבסיס או העיקר בטיולים היו ההתמצאות בשטח והחוויה, ואני שם דגש יותר על עומק ההדרכה. בעיניי, אצל אבא הנושא של לרדת לעומק ההדרכה היה פחות חשוב. יותר חשובים לו ההווי, האווירה ובעיקר החוויה. ההתמצאות שלו בשטח היא יוצאת מן הכלל, אבל אני הלכתי לסגנון עמוק יותר. את השקדנות והירידה לעומק לקחתי דווקא מאמא. לעשות הכל עד הסוף, זה סגנון ההדרכה שלי".

"ההרפתקנות זורמת בדם"

כשהיה גילי בן 30 הדריך טיול מאורגן למזרח טורקיה, שבו פגש את איילת, שעתידה להיות אשתו. "בפגישת ההיכרות לפני הטיול אמרתי לה 'את תהיי אשתי'", הוא מספר, "וכשחזרנו מהטיול עברנו לגור יחד כמעט מייד. ומשם הדרך לחופה היתה קצרה". כמה שנים לאחר מכן נולדה לזוג הצעיר הבת הבכורה שקד, ולאחר שנתיים נוספו למשפחה גם צמד התאומים ענבר וירדן, שכבר מגיל 3 החלו גם להחתים יעדים בדרכון וגם לתור את ארצנו. החינוך עשה את שלו, ולאחר שירות צבאי ביחידה מובחרת החלו השניים להדריך קבוצות בחו"ל. רצה הגורל, וכל אחד מהתאומים עובד בחברה שונה והיו לא מעט טיולים שבהם ישנו חדר ליד חדר - עם קבוצות שונות. 

גילי חסקין עם התאומים ענבר (במרכז) וירדן // צילום: מהאלבום הפרטי

"כמו שאת רואה ושומעת, הסיפורים האלה מלווים אותי מהילדות", מספר ירדן, "ועכשיו ההרפתקנות זורמת אצלי בדם", שמאז יולי האחרון לא היה ירדן יותר משבוע בארץ. האב הגאה מוסיף כי "יזהר, חבר שלי שמעסיק את ירדן, אמר לו את המשפט הכי נכון לגבי הסיטואציה המשפחתית שלנו, 'אל תנסה להיות גילי חסקין השני, תהיה ירדן חסקין הראשון'". רגע לפני שהם פורחים שוב, מסכימים שלושת הדורות בפה מלא ש"אם אתה לא חי את הטיולים, אוהב אותם, מתחבר אליהם ולא יכול בלעדיהם, אתה לא יכול להיות מדריך טיולים". ואולי גם לא בן למשפחת חסקין. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר