עתירה נגד רגב: "מפלה לטובה את יהודה ושומרון"

האגודה לזכויות האזרח הגישה עתירה לבג"צ כנגד שרת התרבות המעניקה כספים לאומנים שלא יחרימו את ההתנחלויות • בעתירה תומכת האגודה במענקים לפריפריה אך מתנגדת להופעות אומנות מעבר לקו הירוק • רגב: "זו עתירה פוליטית, אזרחי ישראל שגרים ביו"ש אינם סוג ב'"

שרת התרבות רגב // צילום: קוקו

האגודה לזכויות האזרח נגד אזרחים מעבר לקו הירוק. האגודה לזכויות האזרח הגישה הבוקר (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד שרת התרבות מירי רגב בדרישה לפסול את התיקונים למבחני התמיכה במוסיקה, בתיאטרון ובמחול שיזמה השרה. "תיקוני רגב" קובעים קנס על יוצרים, אמנים ושחקנים המחרימים אזרחים ישראלים יהודים ביהודה ושומרון, ומצד שני מעניקים תוספות תמיכה למי שמופיע שם.

בכך, טוענים באגודה, התיקונים פוגעים בחופש הביטוי ובחופש המצפון שלהם. בעתירתה מציינת האגודה כי היא תומכת במענקי תמיכה המעודדים הופעות בפריפריה, אך עושה אבחנה בין הפריפריה לבין ישובים מעבר לקו הירוק. 

על פי מבחני התמיכה, מוסד שיקיים הופעות תרבות בנגב ובגליל יקבל תמיכה מיוחדת אך מי שיופיע ביהודה ושומרון יקבל בונוס נוסף. על פי האגודה, מכיוון שתקציב התמיכות נקבע מראש, הרי שמתן בונוס למוסד אחד בהכרח יפגע בתמיכה במוסד אחר.

לדברי האגודה, בטופס שעל כל מוסד תרבות למלא, הוא נדרש לציין האם נמנע או לא מלהופיע ביהודה ושומרון, אך אין דרישה לציין מהי הסיבה להימנעות, שיתכן שאין לה שום קשר לעמדות פוליטיות בעוד משרד התרבות טוען, כי התיקונים עולים בקנה אחד עם חוק החרם.

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, שהגיש את העתירה, מבחני התמיכה לא עולים בקנה אחד עם חוק החרם ופסק הדין בבג"ץ, בעניין: "חוק החרם קובע סנקציה רק נגד מי שקורא לחרם או מתחייב להשתתף בחרם".

לדברי עורך הדין, "בג"ץ קבע במפורש, שהחוק אינו חל על תיאטרון שנמנע מלהופיע בהתנחלויות. ההימנעות עצמה אינה מנוגדת לחוק החרם אלא רק קריאה לחרם או הצהרה פומבית על השתתפות בחרם".

יקיר סיכם כי "מבחני התמיכה מונעים גם את זכותו האחרונה של האדם לבצע אקט פרטי ואישי שתואם את עמדותיו הפוליטיות. השופט עמית קבע בבג"ץ חוק החרם שתיאטרון יוכל להחליט כי הוא לא מוכן להעלות את הצגותיו בשטחי איו"ש מבלי לחשוש".

מירי רגב: "זו עתירה פוליטית"

השרה רגב הגיבה לעתירה, וטענה כי "זוהי עתירה פוליטית. זה לא מפתיע שדווקא האגודה לזכויות האזרח עותרת נגד מתן שיוויון זכויות לאזרחים. זאת כמובן כשמדובר באזרחים מאוד מסוימים. העתירה הזאת תידחה. אזרחי ישראל הגרים ביו"ש אינם סוג ב' ולא אאפשר אפליה שלהם".

רגב הוסיפה כי "התיקונים הללו הן חלק ממדיניות רחבה של צדק תרבותי. כולם עברו תהליך ציבורי ומשפטי מסודר כמפורט בהודעת המשרד".

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר